Ciekawostki, Porady, Warto wiedzieć, Warzywa

Wiosna na parapecie – jak wyhodować zieleninę z resztek warzyw?

Z końcówek zieleniny i warzyw, zimową porą można wyhodować własny „ogródek” na parapecie. Świeża sałata, szczypiorek, pietruszka smakują lepiej, niż więdnące następnego dnia po zakupie z warzywniaka.

jak wyhodować warzywa na parapecie z resztek

Zamiast wyrzucać resztki warzyw, do dzieła. Potrzebne będzie miejsce na słonecznym parapecie, doniczka, najlepiej podłużna, dobrej jakości ziemia ogrodowa i końcówki warzyw.

Jak wyhodować zieleninę na parapecie? 

Rośliny mają w sobie energię życia i nawet z odciętych końcówek będą wypuszczać korzonki. Niektóre jak cebula, mogą wypuszczać pędy liściowe nawet bez gleby. Potrzebują tylko wody i światła słonecznego.

wyhodować warzywa na parapecie z końcówek
Warzywa korzeniowe wymagają ziemi. Z resztek można hodować rzodkiewki, pory, selery, cebulę, czosnek, dymkę, marchew, szalotkę, rzepę liściaste zieleniny i niektóre zioła.

Jak wyhodować sałatę na parapecie?

Przy odcinaniu liści zostawić nienaruszone 2,5-3 cm od podstawy. Ustawić je pionowo w naczyniu z wodą. Pozostawić na parapecie lub słonecznym miejscu, codziennie zmieniając wodę.

jak wyhodować sałatę na parapecie

 

Po 5-7 dniach, zaczną formować się korzonki i pojawiać nowe liście. Wtedy należy przesadzić do ziemi.

Dymka, szalotka, cebula 

Obcinając szczypiorek zostawić 5 cm od podstawy. Postawić pionowo w szklance, na dno wlać niedużą ilość wody. Pozostawić na parapecie lub słonecznym miejscu, codziennie zmieniając wodę.  Po tygodniu zacznie zacznie ukorzeniać.  Można przesadzić do doniczki z ziemią lub trzymać dalej w wodzie.

jak wyhodować dymkę szalotkę cebulę na parapecie

 

Seler 

U selera naciowego obcinając łodygi, zostawić nienaruszone 4-5 cm u podstawy. Ustawić pionowo w naczyniu, wlać ok 1,5 cm wody. Postawić na słonecznym parapecie. Zmieniać wodę co drugi dzień.  Po 5-7 dniach młode, zielone listki zaczną się pojawiać w środku, wtedy przesadzić do ziemi.

uprawa selera na parapecie

Z selerem korzeniowym postępujemy tak, jak z innymi warzywami korzeniowym, choćby pietruszką.

Świeża natka pietruszki na parapecie 

Do wyhodowania natki korzeń pietruszki powinien mieć wierzchołek, z którego puści listki. Krojąc zostawić 3-4 centymetry od góry. Posadzić w ziemi i podlewać co drugi dzień. Częściej jeśli powietrze w mieszkaniu jest suche. Do głębokiej doniczki można wsadzić całe korzenie z puszczającymi listkami. Szybko wyrośnie dorodna natka.

pietruszka z korzenia w doniczce

Czosnek

Z główki czosnku wybrać duże zewnętrzne ząbki. Posadzić bezpośrednio w doniczce z wilgotną ziemią, górną częścią do góry, przykrywając delikatnie ziemią. Kiedy zacznie się pojawiać szczypiorek zacząć nie za dużo podlewać i przycinać kwitnące kwiaty. Trzeba pamiętać,  że czosnek nie lubi zbyt dużo wody. Główki nie wyrosną, ale smaczny, wartościowy czosnkowy szczypiorek.

czosnek uprawiany w doniczce

Aromatyczne zioła przyprawowe

Łodyżki z liśćmi odciąć od nasady, usunąć z dolnej części łodyżki. Umieścić w naczyniu z wodą tak, by górne liście nie dotykały wody.

Po kilku dniach powinny zacząć wypuszczać korzonki. Wodę należy każdego dnia zmieniać. W osobnych naczynkach można ukorzeniać większość aromatycznych ziół używanych w kuchni.  Miętę, bazylię, kozieradkę, melisę, szałwię, tymianek, rozmaryn. W razie potrzeby, posłużą jako lekarstwo. Po ukorzenieniu przesadzić do doniczki z ziemią.

Aromatyczne zioła w kuchni

Warto co pewien czas nawozić domowym „nawozem”. Może to być woda po gotowanych jajkach, rozkruszone skorupki, fusy kawy, herbaty liściastej. Bardzo dobre są resztki zaparzanych ziół. Bogate w minerały skrzyp, pokrzywa, mniszek wspaniale użyźniają ziemię.

Na domowym parapecie da się wyhodować wiele warzyw, różne rodzaje sałat i rośliny z innych stref klimatycznych jak imbir i trawa cytrynowa.

jak uprawiać trawę cytrynową

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments