Dla kobiet, Medycyna ludowa, Właściwości i zastosowanie, Zioła, Ziołowe przepisy

Tradycyjne wskazania do zastosowania krwawnika. Przepisy

Tradycyjne wskazania do zastosowania krwawnika. Przepisy

Tradycyjne zielarstwo opiera się na idei, że wszechświatem rządzą główne siły – energie żywiołów. Zarówno człowiek jak i rośliny mają aspekt fizyczny, materialny jak i energetyczny, duchowy. Toteż zioła dobiera się indywidualnie, uwzględniając konstytucję, aktualne zaburzenia, stan tkanek uwzględniając podstawowe wzorce nierównowagi. Zobaczmy jak to wygląda w przypadku krwawnika.

Krwawnik pospolity

Krwawnik pospolity [Achillea millefolium] to ziele wojowników. Nazwany na cześć Achillesa, uchodzącego za nieśmiertelnego mitycznego bohatera wojny trojańskiej. Wiele stuleci uważany był za lekarstwo „pola walki” z uwagi na zdolność hamowania krwotoków i przywracania homeostazy w układzie krążenia.

Tradycyjne wskazania do zastosowania krwawnika. Przepisy

Rośnie na otwartych przestrzeniach, słonecznych stanowiskach, będąc narażonym na gwałtowne zmiany temperatury. Drugi człon nazwy botanicznej millefolium oznacza tysiąc liści.  Zielone lub szarozielone, lekko owłosione pierzaste liście przypominają naczynia krwionośne. Według doktryny podpisów, wskazują na główne zastosowania. Te cechy plus odporność na zmiany pogodowe, świadczy o zastosowaniach przy gorączce, zaburzeniach termoregulacji, ciśnienia, krążenia.

młode listki krwawnika

W maju na smukłych, wysokich, nierozgałęzionych łodygach wyrasta masa białych lub różowych, drobniutkich kwiatów zebranych w baldaszki. Kwitnący krwawnik w słoneczne dni  wydziela przyjemny, korzenny balsamiczny zapach. Wtedy zbieramy, bo wydziela maksymalnie dużo olejków eterycznych i ma najwięcej mocy. Suszymy w przewiewnym zacienionym miejscu.

Zastosowania krwawnika w tradycyjnym zielarstwie

Stare zielniki nazywają krwawnik 'lekiem na wszystkie choroby”, doradzają w przypadkach, gdy wydaje się, że nic już pomóc nie może. Dzięki temu, że czyści krew, tonizuje tkanki i równoważy energetycznie, jest w stanie wyleczyć choroby trwające latami.

Profil energetyczny

Smak: ziele – cierpki, gorzki, kwiat – aromatyczny, liść – gorzki,
Energetyka: osusza, ochładza bądź ogrzewa,
Tkanki: krew, śledziona, płuca, nerki,
Działanie: porusza krew i tonizuje, równoważy yin-yang, usuwa wilgoć, wyrzuca na zewnątrz toksyny, hamuje krwawienie.

Krwawnik pospolity szczególnie jest przydatny przy jaskrawoczerwonych krwawieniach.  Zwiększa wchłanianie krwi przez żyły, co widać przy leczeniu siniaków, gdzie krew jest szybko odprowadzana z rany. Przy ranach wspomaga szybsze krzepnięcie, ale zapobiega mu przy wewnętrznych krwiakach.

Krwawnik pospolity - panaceum na wiele dolegliwości

Utrzymując kontrolę nad krążeniem, działa napotnie i przeciwgorączkowo. Wywołuje otwieranie naczyń przenosząc gorąco z wewnątrz w stronę powierzchni. Zmniejsza przekrwienie  tkanek jamy brzusznej,  wątroby, jelit, naczyń krwionośnych.  Jako gorzkie, ściągające ziele na błony śluzowe, redukuje obrzęk i stan zapalny.

Krwawnik jest dobrym lekarstwem na podrażnienia żołądka, przekrwienie jamy brzusznej, gorącą wątrobę, wysokie ciśnienie krwi. Idealny dla kobiet w każdym wieku. Przy nieregularnych miesiączkach, obfitych krwawieniach, dolegliwościach menopauzy, mięśniakach macicy, torbielach wypełnionych krwią. Jest to logiczne. Krwawnik regulując krążenie kontroluje krwawienie, termoregulację, gorąco, dreszcze, stany zapalne i dolegliwości miesiączkowe.

Na głębszym poziomie jak zbroja emocjonalna.  Stosowanie krwawnika niesie pomoc ludziom bezbronnym wobec zewnętrznych negatywnych energii. Pomaga osobom przytłoczonym problemami, które ich  bezpośrednio nie dotyczą.  Przynosi ulgę osobowościom „emocjonalna gąbka”, podatnym na otoczenie.  Pozwala pozostać wrażliwym i otwartym, jednocześnie zachować zdrowe granice własnej  „psychicznej skóry”. Ta alchemiczna mieszanka siły i wrażliwości dawała wyraz w starożytnych kulturach, które krwawnik uznawały ziele dające odwagę i ochronę.

Szczególne wskazania do zastosowania krwawnika

Składniki: Olejki lotne w tym azulen. Gorzkie alkaloidy, seskwiterpeny, sterole, garbniki, aminokwasy, flawonoidy, tujon, kumaryny,  achilleina hamująca krwawienia. Krwawnik zawiera sporo wapnia, magnezu, cynku, fosforu, jod, żelazo, miedź, witaminy C, A, K, B2, cholinę.

Działanie krwawnika : przeciwzapalne, bakteriobójcze, przeciwgrzybicze,  napotne, przeciwhistaminowe, przeciwutleniające, detoksykujące, antyseptyczne, wiatropędne, trawienne, wymiotne (w dużych dawkach), przeciwgorączkowe, uspokajające, tonizujące. Najnowsze badania mówią o działaniu przeciwcukrzycowym i antynowotworowym.

na co pomaga krwawnik

Powinowactwo: Przewód pokarmowy: wątroba, śledziona, żołądek. Układ krążenia, krew, skóra (napotne). Nerki – moczopędne chłodzące, pęcherz moczowy. Układ rozrodczy u kobiet, reguluje poziom estrogenu. Wskazania:

  • Przyspieszony puls, zbyt silny, „pękający w szwach”, będący oznaką przeciążenia systemu i przekrwienia tkanek.
  • Zaczerwieniona cera albo blada, szarawa gdy krew gromadzi się wewnątrz, wskazując na zastój krwi bądź stan zapalny
  • Język karminowoczerwony, czasem z sinawą  plamką pośrodku (zastój ciepła i krwi). Lub  czerwony w środku, czasem powstaje pęknięcie, co wskazuje nadmiar gorąca we krwi i wątrobie.
  • Krwawienia- jasnoczerwony kolor krwi.
  • Mięśniaki macicy z obfitym krwawieniem, z ciemną krwią ze skrzepami.

Tradycyjne zastosowania krwawnika: 

  • Zaburzenia krążenia, dusznica bolesna, infekcje z gorączką
  • Krwawienia z przewodu pokarmowego, z nosa, dziąseł, krwioplucie, krwiomocz, hemoroidy, nietrzymanie moczu.
  • Zaburzenia trawienia, pracy wątroby, skurcze, wzdęcia, zgaga. wrzody żołądka, dwunastnicy,
  • Dolegliwości kobiece: zaburzenia miesiączkowania, rozluźnienie ścian pochwy.
  • Choroby wyniszczające, próchnica kości, nowotwory
  • Zewnętrznie: krwawienia z nosa, dziąseł, „gorące” choroby skórne

Krwawnik ogólnie poprawia napięcie zbyt luźnych tkanek układu moczowego, rozrodczego jelit, układu żylnego i błon śluzowych.

Przepisy z krwawnika

Napar z krwawnika
Łyżeczkę surowca na szklankę wrzątku zaparzać 5 minut pod przykryciem. Przy grypie, infekcjach dróg oddechowych, ospie wietrznej, moczeniu nocnym dosładza się łyżeczką miodu. W schorzeniach przewodu pokarmowego bez dodatku słodkiego.

Zastosowania krwawnika w mieszankach 

  • Zaburzenia retencji płynów, obrzęki. Gotuje się liść mniszka, perzu z kwiatem krwawnika 5 minut. Pije 2 razy dziennie.
  • Na rozszerzenie oskrzeli:  Łyżeczkę kwiatów krwawnika trzyma się 1–2 minuty pod językiem. Potem żuje jak gumę. Stosuje 2 razy dziennie.
  • Gorączka, grypa. W równych ilościach liść mięty, czarnego bzu i krwawnika gotuje się 10 minut. Dodaje odrobinę cynamonu, imbiru i pieprzu cayenne. Popija gorące.
  • Przekrwienie klatki piersiowej. Po pół łyżki krwawnika i gorzknika kanadyjskiego gotuje się 5–7 minut w 200 ml wody. Pije ciepłe
  • W chorobach wyniszczających. Miesza się w równych ilościach kwiat krwawnika, nagietka i liść pokrzywy. Dwie łyżki mieszanki zalewa 2 szklankami wody. Doprowadza do wrzenia, zdejmuje z ognia i ostawia na kwadrans pod przykryciem. Do szklanki z gorącą wodą nalewa się trochę wywaru i popija cały dzień. Ilość koncentratu zależy od organizmu. Silniejszy wypije mocniejszą, słabszy delikatniejszą. Wzmacnia energetycznie, odbudowuje szpik i krew, stosuje się w wyniszczeniu organizmu np. po chemioterapii (S. Korżawska).
  • Przy bólu zębów można żuć kawałek grubszego, bardziej brązowego korzenia, ból powinien ustąpić w ciągu kwadransa.

herbatka z krwawnika

Nalewki z krwawnika 
Z kwiatu ma działanie przeciwbólowe. Świeże baldachy zalać wódką żytnią 2 cm powyżej surowca i odstawić na 4 tygodnie. Odsączoną nalewką masować
chore miejsca, pomaga w bólu korzonków, kręgosłupa i zwyrodnieniach stawów. Z ziela poprawia krążenie i trawienie. Ziele świeżo zebrane drobno pokroić,
poubijać tłuczkiem, zalać spirytusem 96% w proporcji 4:1. Stosuje się 3 razy dziennie łyżeczkę.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego
Wymieszać 20 g ziela krwawnika, 20 g kwiatu rumianku i 10 g liścia melisy. Zalać 0,25 ml wrzątku 2 czubate łyżeczki od herbaty. Odstawić pod przykryciem na 10 minut. Tuż przed i w pierwszy dzień okresu pije się po 2–3 filiżanki bardzo gorącego i niesłodzonego naparu na dobę.

Zaburzenia jelitowe i skurcze
Wymieszać po łyżce ziela krwawnika, zmielonego siemienia lnianego, kwiatu rumianku. Z 2 łyżeczek mieszanki na szklankę wrzątku przygotować napar. Pije się 3–5 razy dziennie pół godziny przed posiłkiem.

B.della Porta
Kwiat krwawnika dostępny w naszym sklepiku TUTAJ

5 3 votes
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments