Domowy salon kosmetyczny, Sprawdzone efekty, Właściwości i zastosowanie, Z rożnych stron świata, Zamiast

Abhyanga czyli automasaż olejkami dla różnych konstytucji

Abhyanga czyli automasaż olejkami dla różnych konstytucji

Abhyanga to ajurwedyjski masaż ciała olejkami, który przywraca równowagę konstytucyjną, poprawia samopoczucie i wydłuża życie. W starożytnych tekstach Bhagavata zapisano: „codziennie stosowanie Abhyanga odsuwa starość, wyczerpanie i choroby vata”.

Abhyanga czyli automasaż olejkami dla różnych konstytucji

Vata dosha wprawia w ruch. Jest siłą napędową aktywności fizycznych i mentalnych począwszy od pojedynczej komórki. Jej nierównowaga jest przyczyną kilkudziesięciu chorób, wg klasyfikacji medycyny zachodniej. Regularny masaż, niekoniecznie codzienny przynosi zdecydowane korzyści przy każdej konstytucji.

Samodzielny masaż abhyanga

Abhyanga to alternatywny sposób czerpania korzyści z leczniczej mocy ziół. Poprzez masaż odpowiednim do konstytucji olejkiem aktywne związki wchłaniają się przez skórę.  Delikatny dotyk z lekkim naciskiem  relaksuje ciało, łagodzi napięcia, porusza limfę, uwalnia blokady energetyczne i krążeniowe. Codzienny masaż abhyanga  jest bardzo pomocna przy nierównowadze vata dosha. Złagodzi niepokój, lęk, napięcie, suchość i zimno. Na głębszym poziomie uziemia, pomaga wyznaczać i chronić własne granice.

Jakie niesie efekty?

  • Uspokaja vata i pitta, stymuluje kapha dosha.
  • Porusza limfę, poprawia krążenie, stymuluje narządy wewnętrzne.
  • Poprawia odżywienie i dotlenienie tkanek na poziomie komórkowym, pomaga usuwać toksyny
  • Tonizuje mięśnie, smaruje stawy, łagodzi napięcia
  • Wygładza i uelastycznia skórę, wzmacnia włosy, odmładza organizm, redukuje zmarszczki
  • Zwiększa wytrzymałość, odżywia i uspakaja układ nerwowy, poprawia jakość snu
  • Ma bardzo dobry wpływ na oczy, wzrok  i koncentrację
Technika masażu abhyanga

Olejek do masażu abhyanga powinien być ciepły, ale nie gorący. Zaczyna się od nałożenia olejku na czubek głowy i rozprowadzeniu go okrężnymi ruchami. Kilka minut masuje się skórę całej głowy. Kolejno twarz: skronie, czoło, policzki szczęki ruchami w górę i uszy wewnątrz, dookoła i płatki uszu.

masaż głowy jak zrobić

Następnie długimi ruchami w kierunku serca ramiona i nogi, łokcie, kolana, stawy okrężnymi. Brzuch i klatkę piersiową zgodnie z ruchem wskazówek zegara, nie zapominając o pępku. Na koniec należy poświęcić kilka minut na masaż stóp, gdzie jest najwięcej zakończeń nerwowych.

Odczekać 10-15 minut aż olejek się wchłonie i wziąć prysznic. Chociaż w kulturze zachodniej ludzie zwykli nawilżać ciało po kąpieli, abhyanga stosowana jest przed, by olejek wnikając w skórę, mógł oczyścić ciało na głębszym poziomie.  Ponieważ nocą organizm się oczyszcza, najlepiej wykonywać masaż rano, po wypiciu 1-2 szklanek ciepłej wody.

Jak dobrać olejek?

Ajurweda klasyfikuje każdego człowieka w odniesieniu do trzech dosha: vata, pitta i kapha. Są one zbudowane z pięciu elementów żywiołów: eteru, powietrza, wody, ognia, ziemi i stanowią esencję Wszechświata. Każdy człowiek jest jedyną w swoim rodzaju kombinacją żywiołów, a w efekcie ich homeostazy, czyli samoregulacji systemu biologicznego. Dotyczy to konstrukcji fizycznej, psychicznej, pięciu zmysłów, budowy ciała, mentalności i stanu emocjonalnego.

Kiedy wszystkie dosha są w równowadze, człowiek jest zdrowy, z jasnym umysłem, emanuje witalnością, pogodą ducha, chęcią do życia, kreatywnością.
Tak jak organizm ludzki składa się z energii żywiołów, tak i królestwo roślin, zwierząt, minerałów, wszystkie substancje płynne i gazowe. Zioła, pożywienie i substancje o podobnych cechach wzmacniają dany żywioł, o przeciwstawnych osłabiają. To samo dotyczy abhyanga.

 Vata 

Ma  naturę wiatru i podobne cechy: jest lekka, chłodna, sucha, delikatna, subtelna, zmienna. To wprawiająca w ruch dynamiczna energia żywiołu eteru i powietrza. Odpowiada za układ nerwowy, komunikację komórek, funkcje umysłowe. Będąc zasadą ruchu, wyraża się ruchem – ruchy mięśni, bicie serca, rozszerzanie i kurczenie płuc, impulsy nerwowe i zmysłowe.  Jako jedyna z trzech jest energią ruchu i wszystkie funkcje, gdzie jest ruch, są przez nią sterowane. Vata jest siłą napędową dwóch pozostałych dosha i ma najsilniejszy potencjał do wywoływania chorób. Zaburzona wywołuje przytłoczenie, trudności z koncentracją, snem, lęk, strach, zaburzenia trawienia, uczucie chłodu, suchość, szorstkość skóry.

lawendowy olejek vata

Ponieważ vata ma tendencję do suchości, braku uziemienia, zimna, napięć cechy oleju : tłustość, ciężkość, ciężki, doskonale je równoważą. Jako nośnik najlepszy będzie olej sezamowy albo migdałowy stosowany 4-5 razy w tygodniu. W pozostałe dni przed snem można wcierać w czubek głowy i podeszwy stóp.

Do oleju bazowego warto dodać kilka kropli olejków eterycznych równoważących vata: lawendowy, kadzidłowy, geranium, sandałowy lub ylang-ylang.

Pitta

Jest energią transformacji, przemiany (metabolizm, temperatura). To kataboliczna energia ognia z elementami wody. Tworzy tkanki, produkty odpadowe, steruje przemianą materii, kontroluje uczucie głodu i pragnienia. Wpływa na elastyczność, połysk, zabarwienie skóry i ostrość wzroku. Na poziomie subtelnym odpowiada za trawienie emocji, myśli, życiowych doświadczeń. Jest ostra, kwaśna, lekko oleista, gorąca, płynna, przenikająca. Zaburzona wywołuje wybuchy gniewu, zazdrości i długie trzymanie urazy. Na poziomie fizycznym biegunki, infekcje, wysypki skórne, osłabienie, wątroby, śledziony i krwi.

dzika róża, płatki dzikiej róży owoce

Osoby typu pitta mają detencję do gorących stanów zapalanych, przegrzania systemu, podrażnień. Najlepszym olejem bazowym do masażu abhyanga jest chłodzący olej kokosowy lub oliwa z oliwek. Olejki eteryczne równoważące pitta: z dzikiej róży, cytrynowy, miętowy. Wystarczy 3 razy w tygodniu.

Kapha

Nadaje formę, tworzy struktury komórek, tkanek i narządów. To anaboliczna, odżywcza energia ziemi i wody. Odpowiada za materię, wagę, wzrost, tworzenie, budowę i naprawę ciała. Dba o nawilżenie, smarowanie, ochronę i stabilność struktur jak stawy, mięśnie. Jest chłodna, wilgotna, stabilna, ciężka, powolna, gęsta, mętna, śluzowata, słodka, miękka, oleista. Zaburzona wywołuje depresję, niemoc, przybieranie na wadze, osłabienie płuc i zatok, gromadzenie śluzu, nadciśnienie, choroby metaboliczne.

Rozmaryn znane i nieznane właściwości. Przepisy lecznicze i kosmetyczne

Ponieważ kapha jest podatna na ociężałość i stagnację, zbyt dużo oleju jest przeciwskazane. Zaleca się 1-2 razy abhyanga z małą ilością oleju lub suchy masaż szczotką. Olej szafranowy równoważy kapha z dodatkiem rozmarynu, bazylii lub eukaliptusa.

Olej jojoba jest odpowiedni dla wszystkich konstytucji.

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments