Owoce czarnego bzu tradycyjnie stosujemy do przygotowywania domowych przetworów niezbędnych w leczeniu przeziębień i wszelkiego rodzaju infekcji. Mają właściwości napotne, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Oczyszczają krew, mają działanie lekko przeczyszczające, wzmacniające, przeciwreumatyczne i regulują trawienie.
Owoce czarnego bzu stosujemy przy
- przeziębieniach, grypie, wszelkiego rodzaju infekcjach
- nieżytach górnych dróg oddechowych
- dnie moczanowej
- alergiach
- gorączce, kaszlu
- osłabieniu i problemach trawiennych
Owoce czarnego bzu przepisy
Uniwersalny sok z owoców czarnego bzu
Bierzemy w równej ilości świeżo zerwanych owoców czarnego bzu i cukier np po kilogramie.
Owoce płuczemy i odsączamy. Układamy warstwami w słoju przesypując cukrem. Liczba warstw jest dowolna, ważne by ostania była posypana cukrem. Słój przykrywamy szczelnie gazą, nakładamy gumkę recepturkę. założyć gumkę. Odstawiamy na 3 tygodnie w przewiewnym miejscu.
Przecedzamy sok do garnka. Mieszając podgrzewamy aż do zniknięcia piany. W czasie podgrzewania nie dopuszczamy do wrzenia. Przelewamy do gorących wyparzonych słoiczków, szczelnie zakręcamy. Stawiamy do góry dnem i okrywamy kocykiem.
Sok z czarnego bzu wzmacnia odporność i układ nerwowy. Reguluje przemianę materii i działa lekko przeczyszczająco. Poprawia krążenie, przy przeziębieniu obniża gorączkę. Pomocny przy zapaleniu stawów, korzonków, zapaleniach dróg oddechowych, bólach kostnych i stawowych, reumatyzmie. Zażywamy po 1 łyżce co 3 godziny.
Syrop z owoców czarnego bzu
Dojrzałe owoce bzu
Cukier trzcinowy
Goździki, gałka muszkatołowa, laska cynamonu
Z baldaszków wyskubujemy 4 garści zdrowych owoców, płuczemy, wkładamy do garnka zalewając niewielką ilością wody. Podgrzewamy aż na owocach zacznie pękać skórka. Następnie przestudzone owoce przecieramy przez sitko. Do musu dodajemy 4 łyżki stołowe cukru. Gotujemy mieszając aż cukier się rozpuści a syrop przybierze gęstą konsystencję. Ścieramy na proszek kilka goździków, trochę gałki i cynamonu i doprawiamy. Przelewamy do małych, szczelnych słoiczków. Stosujemy po 1 łyżeczce kilka razy dziennie przy kaszlu i gorączce.
Suszone owoce czarnego bzu
Owoce suszymy rozłożone na blasze w temperaturze 30-35 stopni.
- Na biegunkę
Co 2 godziny jemy kilkanaście suszonych owoców, normują stolec i łagodzą bóle brzucha. - Na migrenę
4 łyżki suszonych owoców zalewamy szklanką wody, gotujemy 15 minut pod przykryciem. Odstawiamy na kwadrans, pijemy po kilka łyków cały dzień.
Odwar z owoców świeżych lub suszonych
1-2 łyżki owoców zalewamy szklanką zimnej wody. Gotujemy powoli pod przykryciem 5 minut. Odcedzony odwar pijemy po 1/2 szklanki 3 x dziennie. Stosujemy w celu odtrucia organizmu z toksyn, jako środek moczopędny, ułatwiający wypróżnienie i pomocniczo przeciwbólowy.
Kisiel z czarnego bzu na zaparcia
25 dag owoców czarnego bzu zalewamy w garnku 2 szklankami wrzątku. Po zagotowaniu przecieramy przez sitko, dodajemy kilka łyżeczek cukru. Łyżkę mąki ziemniaczanej rozbełtujemy w zimnej wodzie i dodajemy do pozostałych składników. Jeśli kisiel jest za gęsty można dodać wody. Jemy na ciepło lub zimno przy zaparciach.
Dżem – jabłka i czarny bez
Do 1/2 kg oczyszczonych umytych owoców bzu dodajemy 3 łyżki wody i gotujemy 5 minut. Przezieramy przez gęste sito, dodajemy 80 dag obranych, pokrojonych jabłek, rozgotowanych w 1/2 szklanki wody. Dodajemy cukier w proporcji 2 części owocowej masy : 1 część cukru. Gotujemy mieszając aż cukier się rozpuści. Przekładamy do wyparzonych słoików, szczelnie zamykamy.
Napój odchudzający
Mieszamy 60 g owoców bzu czarnego i 40 g kory kruszyny. Rano łyżkę mieszanki zalewamy 1 szklanką zimnej, przegotowanej wody i pozostawiamy na cały dzień. Wieczorem gotujemy na wolnym ogniu pod przykryciem przez 15 minut i odcedzamy. Pijemy ciepły przed snem codziennie przez 6 tygodni.