Śledziennica skrętolistna – zwiastun wiosny i znakomite ziółko
Śledziennica skrętolistna [Chrysosplenium alternifolium] to drobniutka bylina, która swe imię zawdzięcza.. śledzionie.
Dawniej roślinę stosowano w leczeniu schorzeń śledziony, którą uważano jeden z ważniejszych narządów warunkujący ogólny stan zdrowia i przepływ energii w ciele. Nazwa botaniczna również nawiązuje do tego organu. Chrysos z greckiego oznacza złoto, splenos – śledziona.
Śledziennica skrętolistna
Jest niewielką roślinką do kilkunastu centymetrów o pełzającym kłączu z długimi rozłogami. Lubi miejsca zacienione i wilgotne. Spotkamy ją w lasach łęgowych, na mokradłach, wilgotnych zaroślach, nad strumieniami i jeziorami.
Na przełomie marca i kwietnia, urocza drobniutka śledziennica żywą kolorystyką rozwesela szarobure runo. Wiosną wydaje żółte, bezpłatkowe kwiatuszki zapylane przez ..ślimaki.
Jest rośliną mrozoodporną, wytrzymuje temperatury do -34°C. Dobrze przyjmuje się w wilgotnych ogródkach. Warto ją posadzić, bo od 2016 roku jest na liście roślin zagrożonych wyginięciem, a ma tak wiele zalet.
Śledziennica lecznicze działanie
Tradycyjnie śledziennica stosowana była w leczeniu zaburzeń trawiennych związanych z wątrobą, osłabioną aktywnością śledziony, chorobami skóry, przy kamieniach nerkowych i zawrotach głowy. Szczególnie przy zapaleniu wątroby, dróg żółciowych, kamicy, żółtaczce, zwłóknieniu i martwicy. Napary z ziela stosowano również jako środek przeciwzapalny, wykrztuśny i antyseptyczny do przemywania ran.
Profil energetyczny: smak gorzki, charakter chłodzący. Oddziałuje na wątrobę, śledzionę, nerki, układ moczowy, limfę.
Surowcem zielarskim jest ziele kwitnące ziele śledziennicy, bogate między innymi:
- W kwercetynę o działaniu przeciwalergicznym, uszczelniającym naczynia krwionośne.
- Kwasy kawowy i elagowy o działaniu antybakteryjnym.
- Olejki eteryczne, fitosterole.
- Substancje o działaniu przeciwzapalnym, przeciwwirusowym, moczopędnym, estrogennym i przeciwnowotworowym.
Śledziennica jest niezawodna w chorobach wątroby i układu limfatycznego. Odtruwa organizm, odżywia i wzmacnia.
Przetwory ze śledziennicy stosuje się
- W chorobach śledziony, obrzękach.
- Zatruciach, chorobach jelit.
- Zakażeniach układu moczowego, kamieniach nerkowych.
- Uszkodzeniu wątroby, marskości, stłuszczeniu
- Zaburzeniach hormonalnych, łysieniu androgennym.
- Stanach zapalnych, chorobach skóry
- Obniżonej odporności
- Nowotworach m.in trzustki, wątroby, układu trawiennego, limfatycznego [1]
Śledziennica skrętolistna przepisy
Do celów leczniczych zbiera się wyłącznie kwitnące ziele od marca do maja. Ze świeżego ziela można wyciskać sok, jeść w sałatkach lub obgotowane. Młode listki mają orzeźwiający, gorzki smak. Do przechowywania należy szybko opłukać i wysuszyć w zacienionym miejscu lub w piekarniku do 50°C.
Napar ze śledziennicy
2 łyżki świeżego lub suszonego ziela zalać szklanką wrzątku. Parzyć pół godziny pod przykryciem 20 minut. Można lekko skropić alkoholem, po kwadransie zalać wrzątkiem.
Pije się 1-2 razy dziennie po szklance przez 2-4 tygodnie. Przy zapaleniu pęcherza i dróg moczowych szklankę co 6 godzin. Napar oczyszcza i wzmacnia organizm. Odkaża drogi moczowe, poprawia trawienie i funkcje wątroby.
Nalewka ze śledziennicy
Rozdrobniony susz lub świeże ziele zalać 40-60% alkoholem lub czerwonym wytrawnym winem. Proporcje 1:5 ziela do płynu. Macerować 2 tygodnie, przecedzić.
Dawkowanie:
Na winie – 1 mały kieliszek dziennie.
Na wódce 5-10 ml 2 razy dziennie.
Według dr Różańskiego kuracja hamuje obrzęki, stan zapalny jajników, jąder, macicy i jajowodów. Redukuje stany zapalne i obrzęk prostaty. Powtarza się co 3 miesiące.
Mazidło na skórę
Świeże ziele śledziennicy zmielić na papkę. Na każdą łyżkę papki dodać po łyżeczce tranu i oleju lnianego. Utrzeć na gładką masę. Dodać parę kropli olejku cedrowego lub herbacianego. Plus 1/2 łyżeczki nalewki nagietkowej. Przechowywać w lodówce. Stosuje się do okładów na trudno gojące się rany, owrzodzenia, wypryski.
Można rozetrzeć z masłem i olejem lnianym. Stosuje się przy łuszczycy, atopowym zapaleniu skóry, odleżynach, owrzodzeniach żylakowatych. Ewentualnie z balsamem Szostakowskiego w proporcji 1:2 i odrobiną tranu.
Maseczka
Zmielone na papkę ziele śledziennicy wymieszać z niewielką ilością oliwy, mąki ziemniaczanej i miodu. Nałożyć na twarz. Po 20 minutach zmyć ciepłą wodą. Stosuje się przy wypryskach, trądziku różowatym, liszajach, stanach zapalnych skóry objawiający się zaczerwienieniem. Przy łojotoku, mocnych wypryskach można rozetrzeć z glinką
Ostatnio przeczytałam info od weterynarza o pozytywnym leczeniu śledziennica chlonniaka u zwierząt…