Ciekawostki, Medycyna ludowa, Właściwości i zastosowanie, Zamiast

Szare mydło – tradycyjny niezbędnik w domowej apteczce

Szare mydło tradycyjny niezbędnik w domowej apteczce

Szare mydło dawniej było niezbędnym artykułem w każdym gospodarstwie domowym. Powszechnie używano do mycia ciała i włosów, prania, czyszczenia, często jako środek pierwszej pomocy.

Tradycyjnie szare mydło wytwarza się ługu potasowego z dodatkiem substancji nawilżających. Nieperfumowane, bez sztucznych barwników jest przyjazne dla skóry. Nie podrażnia, ale regeneruje i łagodzi stany zapalne.

Szare mydło tradycyjny niezbędnik w domowej apteczce

Kupując trzeba zwrócić uwagę, by mydło było potasowe, nie sodowe.

Szare mydło lecznicze działanie

O tym, że szare mydło leczy przekonałam się będąc dzieckiem.  Upadłam ze sporą siłą na lodowisku, w wyniku czego kolano zostało mocno stłuczone, ból i  duży obrzęk niemal uniemożliwiały chodzenie.

Po wykluczeniu złamania moja mama wzięła sprawy we własne ręce. Najpierw moczyła kompres w podgrzanym occie, odciskała i nacierała szarym mydłem. Przykładała na moje kolano i grubą warstwą bandażowała . Taki opatrunek miałam zakładany na dzień i na noc. Dzięki niemu w ciągu 2-3 dni ból i obrzęk zmniejszyły się na tyle, bym mogła wrócić do szkoły.

Zwykłe szare mydło potasowe z dobrym skutkiem stosowano przy wszelkiego rodzaju uszkodzeniach skóry, ropniach, odciskach, wypryskach, skaleczeniach. Pomagało leczyć żylaki,  rany pooperacyjnych i przyspieszyć rekonwalescencję po złamaniach kończyn, zwichnięciach, kontuzjach.

Często zapominamy, że to co najprostsze często jest najlepsze.

Szare mydło przepisy lecznicze

Żylaki i zakrzepica żył
Szare mydło potasowe ściera się na tarce i rozpuszcza w kąpieli wodnej.  Dolewa szklankę koziego mleka i starannie miesza. 3 razy dziennie wciera się roztwór w miejsca żylaków, kierunek od dołu w kierunku serca. Na noc robi się okłady.

Po 2 tygodniach można zauważyć poprawę, ale stosuje się najmniej miesiąc. Miksturę przechowuje się w lodówce.

Kąpiele w szarym mydle
Szare mydło doskonale sprawdzi się przy usuwaniu drzazg, odcisków, nagniotków, ropniaków. Pomaga przy trudno gojących się ranach, wrastających paznokciach i zapaleniu kieszonek paznokci.  Moczy się palec, stopę lub dłoń w roztworze szarego mydła. Drzazga sama wyjdzie, odcisk się  zmiękczy i łatwo da się usunąć. Zredukują się stany zapalne, obrzęki i ból.

zastosowania szarego mydła

Po złamaniach, urazach
Moczenie kończyny po zdjęciu gipsu znacznie przyspiesza rekonwalescencję. Przy jakichkolwiek urazach można moczyć kończynę kilka razy dziennie. Na noc stosować okłady i kompresy.

Szare mydło na choroby skórne
Kąpiel całego ciała z dodatkiem szarego mydła sprawdza się przy łuszczycy, egzemie, wysypkach, alergiach. Przede wszystkim nie uczula i nie podrażnia. Jest delikatne dla skóry, działa przeciwbakteryjnie i zabezpiecza przed chorobotwórczymi grzybami.  Szare mydło potasowe lekko wysusza skórę, po kąpieli trzeba starannie spłukać ciało prysznicem i nałożyć balsam nawilżający lub oliwkę.

W stanach zapalnych skóry twarzy, trądziku, rozszerzonych porach, wągrach przemywa się twarz wyłącznie wodą z szarym mydłem. Następnie trzeba nawilżyć delikatnym kremem lub oliwką.  Lepiej nie używać środków komercyjnych czy mydeł zapachowych.

Włosy
Szare mydło to doskonały środek do mycia włosów przetłuszczających się, wypadających, osłabionych działaniem agresywnych kosmetyków. Trzeba je rozgotować do konsystencji gęstego szamponu lub rozrzedzić wodą. Po umyciu spłukać włosy wodą z octem. P

Pierwsze dni nie przyzwyczajone włosy mogą nie wyglądać zbyt efektownie. Ale szybko się wzmocnią, przestaną wypadać i nabiorą ładnego wyglądu. Szare mydło nie niszczy warstwy lipidowej.

Szare mydło w gospodarstwie domowym

Szare mydło jest świetnym środkiem do prania i odplamiaczem. Doskonale pierze nie niszcząc kolorów, białe tkaniny rozjaśnia. Jest naturalnym składnikiem domowych środków czyszczących. Można zrobić z niech pasty, mleczka do czyszczenia kuchni i łazienek. Przepisy

przepisy szare mydło

Z szarego mydła można zrobić mydełka z różnymi dodatkami. Mydło potasowe jest miękkie, maziste i łatwo tworzy emulsję. Najpierw robimy bazę mydlaną. Mydło ścieramy na tarce, uzupełniamy wodą, mlekiem lub wywarem ziołowym. I rozpuszczamy dowolne, dobrane do potrzeb składniki w kąpieli wodnej. Po wymieszaniu przelewamy do foremek i zostawiamy do stężenia.

Mydełko można wzbogacić:

  • Siarką do tłustej, trądzikowej
  • Nawilżającym olejem kokosowym lub oliwę z oliwek
  • Cynamon przy cellulicie
  • Węgiel aktywny dla odtruwania
  • Olejki eteryczne
  • Ulubione zioła lub wyciągi ziołowe
4.5 2 votes
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anja
Anja
5 lat temu

poproszę przepis na szare mydło