Trudno gojące się rany, zwłaszcza odleżyny są bolesne, trudne w leczeniu jeśli w porę im się nie zaradzi.
Dotykają najczęściej ludzi w podeszłym wieku, u których gojenie ran przebiega dłużej, czasami w sposób przewlekły, zwłaszcza w przypadku ran pooperacyjnych i odleżyn.
Zazwyczaj na szybkość gojenia się ran – a raczej na powolność tego procesu – mają wpływ takie schorzenia jak zatrzymywanie się i osłabienie krążenia, niedrożność żył, cukrzyca i ogólne osłabienie organizmu.
W tym okresie organizm potrzebujedodatkowych zasobów, większej ilości składników odżywczych niż zazwyczaj zwłaszcza białka i kolagenu, które budują nowe komórki oraz stymulowania i ochrony naskórka od zewnątrz, w miejscach gdzie została przerwana ciągłość tkanek.
Jednym z najbardziej skutecznych środków na trudno gojące się rany jest maść z olejem rokitnikowym wg receptury znanego zielarza Zbigniewa Nowaka.
Maść na trudno gojące się rany
Składniki:
25ml oleju rokitnika
75ml oliwy z oliwek lub oleju z pestek winogron
15g wosku pszczelego, może być także nieoczyszczony, wtedy najlepiej świeżo pozyskany z ula
1 łyżeczka olejku z oregano
Do przygotowania potrzebne będą niewielki garnek, czysta ściereczka do naczyń i słoik
Dno garnka wyłożyć kilkakrotnie złożoną ściereczką i nalać trochę wody.
Ustawić na tym słoik i wlać do niego olej z rokitnika, oliwę lub olej z pestek winogron.
Następnie dodać starty na wiórka wosk pszczeli.
Garnek ustawić na małym ogniu i jak woda zacznie wrzeć mieszać składniki do całkowitego rozpuszczenia.
Na samym końcu dodać olejek z oregano i szybko wymieszać.
Płyn przelać do szklanego pojemniczka. Gdy zastygnie będzie miał konsystencję maści.
Przechowywać w suchym, chłodnym miejscu bez dostępu światła.
Aplikacja:
Uprzednio oczyszczone trudno gojące się rany smarować dosyć grubą warstwą 2 x dziennie. Na to nałożyć kompres z wyjałowionej gazy.
Zastosowanie:
Maść jest skuteczna na trudno gojące się rany nawet związane ze zmianami troficznymi. Odleżyny, owrzodzenia żylakowe, rany pooperacyjne zakażone bakteriami odpornymi na antybiotyki.
Ponadto skutecznie leczy spękania skóry, dermatozy o podłożu alergicznym, poparzenia, odmrożenia, otarcia skóry i czyraki.
Olej z rokitnika przyspiesza regenerację skóry zniszczonej i wysuszonej, likwiduje blizny i przebarwienia, wspomaga gojenie ran, trudnych do wyleczenia chorób skórnych jak trądzik różowaty.
Olejek z oregano jest silnym naturalnym antybiotykiem, niszczy pasożyty, grzyby chorobotwórcze i bakterie nawet oporne na antybiotyki
Wosk pszczeli ma działanie przeciwdrobnoustrojowym, przeciwzapalne i odnawiające przy leczeniu oparzeń i ran.
Oliwa z oliwek lub olej winogronowy stanowiące bazę maści mają właściwości kojące, natłuszczające, nawilżające. Tworzy warstewkę, która zapobiega utracie wody, koi i zmiękcza podrażnioną skórę. Obecne w oliwie z oliwek kwasy tłuszczowe przyspieszają regenerację komórek. Ułatwiają przyswajanie witaminy D i retinolu, które pobudzają naskórek do odnowy.
Jak długo można przechowywać?
długo, dopóki nie zmieni konsystencji lub zapachu, maść zawiera naturalne konserwanty.
To ja się podzielę moim doświadczeniem. Miałam bliznę po operacji która długo nie chciała się zagoić. I wyczytałam, że w przypadku trudno gojących się ran terapia hiperbaryczna jest zwykle istotnym elementem leczenia wspomagającego. Tlenoterapia wraz z równolegle prowadzonym leczeniem chirurgicznym oraz antybiotykoterapią znacząco zwiększa efektywność gojenia się ran. I faktycznie, po kilku sesjach w atamedzie blizna zaczęła się ładnie goić.
Zgadza się, rodzice jeździli z dziadkiem, który miał odleżyny własnie na takie zabiegi do Atamedu. Maja tam dwie komory hiperbaryczne do tlenoterapii.
czy w przepisie jest olejek eteryczny z oregano, czy olejek z oregano – to dosyć istotna informacja
Ekstrakt – w handlu jest pod nazwą olejek z oregano