Ciekawostki, Nauka, Zioła

Winorośl Zeusa boga piorunów Tripterygium wilfordii

Winorośl Zeusa boga piorunów Tripterygium wilfordii

Winorośl Zeusa [Tripterygium wilfordii] to liściaste kłącze zwane w TCM Lei Gong Teng. Dziko rośnie w Japonii, Korei i wielu regionach Chin. Obecnie chętnie uprawiane dla celów dekoracyjnych w ogrodach wielu kontynentów.

Winorośl Zeusa boga piorunów Tripterygium wilfordii

Pierwszy człon nazwy botanicznej Tripterygium pochodzi z greki i oznacza trzy skrzydełka. Drugi został nadany na cześć Charlesa Wilforda, który przywiózł z Tajwanu sadzonki do Królewskich Ogrodów Botanicznych Kew w Londynie.

Winorośl Zeusa

Tripterygium wilfordii to zdrewniałe pnącze o pięknych, jasnozielonych, jajowatych liściach, z jasnoszarymi włoskami pod spodu. Brązowe łodygi osiągają długość do 12 metrów. Zakwita we wrześniu skupiskami białych, drobnych kwiatów. Po przekwitnięciu pojawiają się półtoracentymetrowe trójskrzydłowe różowe, czerwone i ciemnoczerwone torebki owocowe.

Winorośl Zeusa boga piorunów pnącze

Tradycyjnie jesienią zbiera się korzeń do celów leczniczych. Winorośl Zeusa jest bardzo dekoracyjną rośliną pnącą do ogrodów, atrakcyjną dla zapylaczy. Preferuje żyzne, dobrze nawodnione gleby. Łatwa, niewymagająca w uprawie, nie toleruje suszy. W naturalnym środowisku rośnie na obrzeżach wilgotnych lasów.

W tradycyjnym zielarstwie

Winorośl Zeusa jest klasyfikowana w TCM jako środek rozpraszający Wiatr i Wilgoć w leczeniu bolesnej niedrożności. Łagodzi ból i redukuje obrzęk stawów. Stosowana samodzielnie lub z innymi ziołami o działaniu przeciwreumatycznym.

Znana jako qi bu si czyli siedem kroków do śmierci. Co oznacza, że jest toksyczna, nieczęsto stosowana. Klasyczne teksty podawały, by korzenie starannie obierać z zewnętrznej warstwy i gotować minimum godzinę przed dodaniem innych ziół.

sproszkowany korzeń

Długie gotowanie zmniejsza toksyczność, właściwe dawki 5-12 g dziennie eliminuje potencjalne skutki uboczne.  Jak głosił Paracelsus Sola dosis facit venenum – tylko dawka czyni truciznę (bądź lekarstwo).

Profil energetyczny
Smak: gorzki, cierpki
Energetyka: chłodzi, osusza
Tkanki: wątroba
Działanie: Usuwa blokady, zastoje Qi i krwi, rozprasza wilgoć i wiatr

Winorośl Zeusa tradycyjnie jest stosowana przy dolegliwościach reumatycznych z dotkliwym bólem i obrzękiem. Przy astmie, chorobach autoimmunologicznych RZS, toczeń rumieniowaty i nowotworowych. Nie jest do zioło dla wszystkich, stosowane tylko celowo, przy konkretnych wzorcach zaburzeń, kiedy korzyści przeważają nad potencjalnym ryzykiem skutków ubocznych.

Co mówi nauka?

Zachodnia medycyna zainteresowała się Tripterygium wilfordii w drugiej połowie XX w. Roślinę przebadano pod kątem leczenia chorób autoimmunologicznych: RZS, tocznia rumieniowatego i stwardnienia rozsianego. Główna substancja czynna – triepoksyd diterpenoidowy ma silne działanie immunosupresyjne, przeciwzapalne, immunomodulujące i antyproliferacyjne.

tripterygium wilfordii winorośl zeusa boga piorunów

Skład chemiczny: Liczne alkaloidy:  wilfordyna, wilforyna, wilforydyna, wilforgina, wilfortryna, euonina, celacynina, celafuryna, celabenzyna, neowilforyna, regilidyna), terpeny, laktony, kwasy organiczne.

Liczne badania wykazały, że wyciągi w odpowiednich dawkach skutecznie łagodzą objawy i poprawiają jakość życia pacjentów z chorobami autoimmunologicznymi. Hamują aktywność komórek odpornościowych, regulują produkcję czynników zapalnych i modulują układ immunologiczny. [1].  Przeprowadzono randomizowane badanie kliniczne z podwójnie ślepą próbą, z udziałem 70 pacjentów cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów. Otrzymywali oni różne dawki preparatu. U 90% zaobserwowano znaczną poprawę. Najczęstszym działaniem niepożądanym w grupie otrzymującej wyższe dawki były biegunki.[2].

Winorośl Zeusa wykazuje silne działanie przeciwnowotworowe, indukuje śmierć komórek rakowych. [3], rak jamy ustnej [2].

Ostrożność i przeciwskazania

Lekarze TCM nie stosują u kobiet w ciąży i pacjentów z upośledzoną funkcją wątroby. Zachowują ostrożność podając pacjentom z zaburzeniami  pracy serca, żołądka i śledziony. U dzieci i osób w podeszłym wieku tylko uzasadnionych przypadkach, krótki czas.

Świeża roślina i kora jest najbardziej toksyczna. Korzenie po oczyszczeniu i wysuszeniu przechowuje się rok przed zastosowaniem w wyciągach. Przedawkowanie wywołuje skutki uboczne: podrażnienia przewodu pokarmowego, krwawienia wewnętrzne, kołatanie serca, zawroty głowy, uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niepłodność. Działania niepożądane po przedawkowaniu występują zazwyczaj 2-3 godziny po podaniu: biegunki, bóle brzucha, wymioty.

Chociaż Winorośl Zeusa jest toksyczna dla ludzi, to bezpieczna dla kóz i królików, które zjadają spore ilości. W Chinach osobom po przedawkowaniu podawano jako odtrutkę świeżą krew tych zwierząt.

Skutki uboczne są związane głównie z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi, niepłodnością i zahamowaniem proliferacji limfocytów. Odnotowano jeden przypadek śmiertelny. U pacjenta po spożyciu Tripterygium wilfordii u pacjenta wystąpił wstrząs hipowolemiczny, po trzech dniach zmarł. Nie ma informacji na temat dawki, ani wcześniejszego stanu zdrowia.

Artykuł powstał dla celów informacyjnych.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments