Zapalenie oskrzeli jest pospolitą infekcją dróg oddechowych, która potrafi w znacznym stopniu osłabić cały organizm.
Oskrzela zbudowane są z rozgałęziających się rurek, które są kanałem doprowadzającym powietrze do płuc. Ich zapalenie powoduje obrzęk, gromadzenie i wydzielanie flegmy powodując kaszel i podrażnienie gardła.
Wirusowe zapalenie oskrzeli zaczyna się jak zwykłe przeziębienie – drapaniem w gardle, zatkanym nosem. Następnie zarazki mnożą się atakując błony śluzowe tchawicy i oskrzeli.
Objawy ostrego zapalenia oskrzeli
- Ostry, ciągły kaszel
- Trudności w odkrztuszaniu flegmy
- Podrażnienie gardła
- Ból i dyskomfort w okolicy klatki piersiowej, szczególnie zimą
- Świszczący oddech, czasem duszności
- Utrata apetytu
- Stany podgorączkowe, czasem gorączka.
Zapaleniu oskrzeli zwykle towarzyszy uczucie rozbicia, osłabienie, dreszcze, bóle mięśniowe. Ostre zapalenie oskrzeli trwa kilka, kilkanaście dni. Zwykle pojawia się jesienią lub wiosną przy zmianach temperatury, ponieważ płuca i oskrzela są wrażliwe na zimno i wilgoć.
Przewlekły bronchit utrzymuje się znacznie dłużej, spowodowany ekspozycją na zanieczyszczenia powietrza, alergeny, dym tytoniowy.
Przyczyny
Ostre zapalenie oskrzeli może wywołać wiele czynników. Według ajurwedy główną przyczyną jest zakłócenie wewnętrznego środowiska, które umożliwia namnażanie się zarazków. Nieodpowiednie odżywianie, złe trawienie i/lub metabolizm zakłócają naturalną florę bakteryjną jelit i powodują nagromadzenie toksyn ama.
Wpływa to na stan płuc, które fizycznie i emocjonalnie są powiązane z jelitem grubym. Osłabione płuca, przy dodatkowych czynnikach typu: stres, życie na wysokich obrotach, słabe krążenie, prowadzą do gromadzenia się zanieczyszczeń. Zakłóca to delikatną biochemię oskrzeli i pogarsza odpowiedź immunologiczną. W tym stanie narażenie na wychłodzenie, przemoknięcie czy kontakt z wirusem skutkuje natychmiastową infekcją.
Leczenie naturalne zapalenia oskrzeli
Chociaż ostre zapalenie oskrzeli leczy się głównie antybiotykami, to zwykle są one nieskuteczne, gdyż według badań 95%[1] to zakażenia wirusowe. Antybiotyki, jak wiadomo czynią wiele szkód. Niszczą nabłonek przewodu pokarmowego, florę bakteryjną na wiele lat i powodują dysfunkcje mitochondriów. Z kolei popularne leki na przeziębienie hamują odpowiedź zapalną, obniżają odporność w czasie gdy wirusy się namnażają.
Domowe naturalne środki pomogą zmniejszyć obrzęk skrzeli, złagodzić bolesny kasze i dokuczliwe objawy. Zapalenie oskrzeli prawie zawsze ustępuje samoistnie, ważne by dać organizmowi szansę na regenerację.
Najważniejsze to:
- Odpoczynek fizyczny i psychiczny
- Dużo snu
- Rozgrzanie stóp, pleców, ciała
- Picie ciepłej wody, nawilżanie pomieszczenia
- Zadbanie o układ pokarmowy i regularne wypróżnianie
W początkowym okresie choroby udaje się opanować rozwój stosując babcine sposoby: mleko z miodem i masłem, syropki z cebuli, czosnku, cytryny, ziołowe herbatki. Przyspieszą terapię inhalacje,okłady i maści rozgrzewające lub bańki, lewatywy. Niezwykle ważne jest nawodnienie organizmu, zwłaszcza jeśli jest gorączką. Natomiast nie należy się zmuszać do jedzenia, procesy trawienne spowalniają regenerację.
Lekkie posiłki w niewielkich ilościach, w tym potrawy o działaniu przeciwzapalnym, najlepiej długo gotowany rosół. Zawiera on duże ilości cysteiny, która rozrzedza śluz i regeneruje jelita.
Naturalne środki na zapalenie oskrzeli
- Kurkuma – działa przeciwzapalnie
- Imbir – pomaga w wydalaniu flegmy
- Kardamon wzmacnia płuca i stymuluje ogień trawienny.
- Dług pieprz pippali [Piper longum] eliminuje toksyny, wzmacnia płuca
- Miód – przed spożyciem przegotować, surowy wzmaga kaszel
- Święta bazylia [Ocimum sanctum] wzmacnia, usuwa toksyny
- Lukrecja zmiękcza, wzmacnia błony śluzowe, ochrania przed wirusami, w tym koronowirusami
Zioła na drogi oddechowe
- ślaz, prawoślaz, tymianek, podbiał,
- majeranek, macierzanka, babka lancetowata,
- anyż, kwiat lipy, miodunka,
- nasturcja, kwiat słonecznika, miodunka
- chrzan, cząber, korzeń omanu, sosna
- uczep owłosiony, dzika róża, głóg, skrzyp polny.
- sok malinowy, z czarnego bzu, porzeczki, jeżyny, jarzębiny
Domowe przepisy
Wywar z trzech ziół
Mieszamy w równych ilościach: kwiat podbiału, liść babki lancetowatej i ziele macierzanki. 3 łyżki mieszanki zalewamy 700 ml wrzątku. Gotujemy 10 minut, przecedzamy. Dodajemy 3 łyżki miodu, zagotowujemy krótko. Przelewamy do termosu.
Bardzo ciepłą herbatkę popija się cały dzień.
Herbatka ze ślazem
Mieszamy w równych ilościach: kwiaty ślazu, owoce głogu, dzikiej róży, kwiat hibiskusa, korzeń lukrecji i suszone skórki jabłek. Łyżeczkę mieszanki parzy się pod przykryciem w szklance wrzątku. Pije 3 razy dziennie.
Syrop z omanu
50 g korzenia omanu zalewamy 1/2 l wody. Gotujemy na wolnym ogniu aż 2/3 płynu wyparuje. Po ostudzeniu wywaru przecedzamy. Dolewamy 150 ml miodu sosnowego i 100 ml spirytusu. Starannie mieszamy, przelewamy do słoiczka.
Stosuje się 3-4 razy dziennie po łyżce. Pomaga przy zapaleniu oskrzeli, płuc, gardła i jamy ustnej.
Nalewka z anyżu gwiaździstego (badianu)
Stara receptura stosowana we Francji na zapalenie oskrzeli. 20 g gwiazdek zalewamy szklanką spirytusu 70%. Zakręcony słoik odstawiamy w ciemne miejsce na 2 tygodnie. Przecedzamy. Wyciąg odstawiamy w chłodne, ciemne miejsce. Gwiazdki zalewamy szklanką wódki i odstawiamy na 2 tygodnie. Po przecedzeniu łączymy obydwa płyny, mieszamy starannie z 3 łyżkami miodu.
Nalewkę stosuje się 3 razy dziennie po 15-20 kropel rozcieńczonych w wodzie.
Nalewka z czosnku
Obraną, rozdrobnioną główkę czosnku zalewamy szklanką spirytusu. Odstawiamy na 2 tygodnie. Można nie przecedzać. Zażywa się 3-4 razy dziennie po łyżce rozcieńczonej w wodzie lub z gorącym mlekiem i miodem. Pomaga w zapaleniu oskrzeli, grypie, infekcjach wirusowych i bakteryjnych.
Okłady
Mieszamy kwiat dziewanny, bzu czarnego, dziurawca, mydlnicy. 2 łyżki mieszanki parzymy kwadrans w 1/2 litra wrzątku. Po odcedzeniu nasączamy ciepłym wywarem ręczniczek. Przykładamy do klatki piersiowej. Zabieg stosuje się codziennie do pełnego wyleczenia.
Można robić okłady z liścia kapusty, babki, gorących ziemniaków lub imbiru – przepis
Lewatywa Porzęckiego
Kroimy w kostkę 4 średnie ziemniaki. Gotujemy z 2 łyżkami siemienia lnianego i zgniecioną główką czosnku 20 minut w 5 szklankach wody. Po odcedzeniu i schłodzeniu do odpowiedniej temperatury wykonuje się 2 razy dziennie lewatywy do pełnego wyleczenia.
Ludowe sposoby na zapalenie oskrzeli
- 60 g kapusty gotować godzinę w 1/2 litra wody. Pod koniec gotowania dodać 60 g miodu. Pije się do 2 szklanek dziennie.
- Szklankę świeżo wyciśniętego soku z marchwi zmieszać z 2 łyżkami przegotowanego miodu. Stosuje się po 2 łyżki stołowe 5-6 razy dziennie.
- Szklankę świeżo wyciśniętego soku z kapusty zmieszać z 2 łyżkami przegotowanego miodu. Stosuje się po łyżce stołowej 4 razy dziennie.
- Łyżkę kwiatu lipy zaparzyć 1 szklanką wrzątku. Dodać łyżkę miodu. Odstawić pod przykryciem na godzinę, odcedzić i wypić. Stosuje się 3-4 szklanki dziennie.
Domowe syropki i środki na kaszel – przepisy Tutaj