Medycyna ludowa, Porady, Przepisy, Zioła

Zaparcia – recepty na poprawę pracy jelit. Zioła i trening brzucha

Zaparcia - recepty na poprawę pracy jelit. Zioła i trening brzucha

Zaparcia mają wiele przyczyn natury fizycznej i psychicznej. Niestety lekarze poświęcają temu zagadnieniu zbyt mało uwagi. Współczesna medycyna uważa, że zaparcia nie są chorobą, jedynie objawem. Mamy z nimi do czynienia gdy wypróżnienia następują rzadziej niż 3 razy w tygodniu.

Zaparcia są matką wszystkich chorób

Inaczej zaparcia traktują tradycyjne systemy lecznicze. Nawet jednodniowe odstępstwo od rutyny codziennych wypróżnień stanowi olbrzymie obciążenia dla organizmu. Tak przynajmniej uznawano do czasu rozwoju nowoczesnej medycyny.

Według Ajurwedy zaparcia i bezsenność są rodzicami wszystkich chorób. Jeśli nie wypróżniamy się regularnie codziennie mamy do czynienia z zaparciem. Dwudniowa przerwa tu już poważny stan traktowany jako choroba. Każdy lekarz przed rozpoczęciem leczenia jakiejkolwiek choroby na pierwszym miejscu leczy zaparcia, gdyż bez uregulowania wypróżnień żadna terapia się nie powiedzie. Gdy kał zalega dłużej niż dwie doby organizm zatruwają masy toksyn. Głównie jelito grube – nasz drugi mózg – gdzie jest więcej neuronów niż w rdzeniu kręgowym i wszystkich organach.

Energetyczne przyczyny zaparć

Zaparcia są efektem blokady kanałów energetycznych układu pokarmowego. To zaburzenia żywiołu powietrza, vata dosha wyrażającej suchość, twardość i zakłócenia ruchu. Brak nawilżenia w okrężnicy oznacza, że smarowanie jest niewystarczające przy przesuwać twardy kał.

Do takiego stanu doprowadza nas tryb życia: zbyt mało ruchu, wody, snu, za dużo stresu, negatywnych emocji i fatalne odżywianie.

Przeciwdziałanie jest konieczne, gdyż przewlekłe zaparcia prowadzą do stanów zapalnych jelit i powolnego zatruwania całego organizmu. Toksyczne odpady powodują nadżerki w ściankach jelita, przenikają do krwi a wraz z nią do wszystkich tkanek i organów. Długotrwałe zaparcia grożą poważnymi komplikacjami zdrowotnymi z niebezpieczeństwem pojawienia się nowotworu włącznie.

zaparcia jak leczyć domowymi sposobami

Codzienna rutyna

Odgrywa bardzo istotną rolę w regulacji pracy jelit. Trzeba się wysypiać i każdego ranka wypić powoli co najmniej 2 szklanki ciepłej wody. Dobrze jest wypić na czczo 2 łyżki oliwy z oliwek. Samo to powinno przynieść efekt po 2-3 tygodniach.

Lepiej unikać zimnych potraw i napojów, żywności przetworzonej, zmniejszyć ilość mąki i cukru. W diecie niezbędne są dobre tłuszcze, które zwiększają „poślizg” w jelitach i szybsze przesuwanie treści pokarmowej. Uważajmy na zbyt dużą ilość błonnika, zwłaszcza w formie suplementów bo często przynosi odwrotny skutek. [1] 

Starajmy się nie uciekać do środków na przeczyszczenie. Wszystkie preparaty chemiczne drażnią błonę śluzową jelit. Odbierają jelitom tę ostatnią resztkę pracy, której mogłyby jeszcze podołać. Następstwem może być zatrzymanie normalnego wypróżniania. W doraźnych przypadkach lepiej stosować łagodne środki ziołowe, przy ciężkich zaparciach lewatywy.Zaparcia domowe sposoby

Kilka dni zdrowego żywienia, odpowiednia ilość wody, ruch, masaże brzucha i zaparcie o ile nie ma przyczyn w psychice powinno ustąpić. Unikajmy zimnych potraw i napojów, sałatek i większości fasoli. Zaleca się ciepłe dania, zupy, obgotowane lub gotowane warzywa.

Potrawy rybne i mięsne należy obficie przyprawiać świeżą lub suszoną miętą. Do zup i innych dań dodawać kminek lub koper włoski. Św. Hildegarda radziła również 2 razy dziennie spożywać po łyżce zmielonej babki lancetowatej, ewentualnie jako dodatek do potraw mącznych.

 

Zaparcia – recepty na poprawę pracy jelit

Przepisów na zaparcia jest wiele, na każdego może coś innego podziałać.

Masaże
Przynoszą bardzo dobre efekty. Rano, po przebudzeniu leżąc na plecach, płasko ułożoną dłonią pocieramy kilka minut brzuch, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Naciskamy niezbyt silnie, ale też nie za lekko – z czasem nabierzemy wyczucia. Zabieg ten nie działa od razu, potrzeba trochę cierpliwości.
Generalnie niecierpliwość wpływa bardzo negatywnie na rezultat wszelkich zabiegów leczniczych. Do terapii przeciw zaparciom należy też włączyć powolne, bezstresowe spożywanie posiłków z dokładnym przeżuwaniem.

Uciskanie pępka
Rano w pozycji leżącej placem wskazującym lub środkowym naciskamy pępek i zwiększając nacisk trzymamy tak od 60 do 90 sekund. Zabieg powtarzamy systematycznie przez 2 tygodnie. Działa silnie pobudzając perystaltykę jelit. Oba sposoby można łączyć.

Napinanie brzucha
Rano leżąc w łóżku wciągamy maksymalnie brzuch, potem maksymalnie nadymamy. Powtarzamy 20-40 razy.

Kuracje naturalne na zaparcia

Mikstura na zaparcia
Mieszamy po łyżeczce: soku z aloesu, oliwy z oliwek, świeżo wyciśniętego soku z cytryny. Dolewamy ciepłej wody i pijemy przed śniadaniem.

Napój ze słodkich migdałów
10 rozgniecionych migdałów zalewamy szklanką przegotowanej wystudzonej wody. Ostawiamy na godzinę. Pijemy rano i wieczorem po ½ szklanki ciepłego płynu.

Siemię lniane ze śliwkami 
3 łyżki siemienia lnianego namaczamy na noc. Mieszamy z moczonymi kilka godzin suszonymi śliwkami. Dodajemy nieco naturalnego jogurtu, łyżkę sezamu i trochę miodu. Gdyby wystąpiły wzdęcia pijemy do tego herbatkę z kopru włoskiego. Można też same śliwki, rodzynki lub daktyle namoczyć na kilka godzin. Zjeść je i wypić wodę.

Kuracja ananasowa
Świeży ananas działa rozluźniająco na masy kałowe. Przy długotrwałych długotrwałe uporczywych zaparciach zjada się 2 plastry ananasa przed każdym posiłkiem.
Nie stosuje się w problemach ze stawami.

Wywar z cebuli
Pokrojoną dużą cebulę ogrodową gotujemy w 250 ml wody. Pijemy przestudzony wywar po ½ szklanki rano i wieczorem.

Napój poranny przepis 

Reguluje pracę jelit, likwiduje zaparcia, oczyszcza nerki, krew i wątrobę z toksyn, odkwasza organizm. Marchewkę, pietruszkę, ziemniak, kawałek selera zalewamy 2 szklankami wody. Gotujemy 20 minut na małym ogniu. Można zmiksować, nie dodawać soli zjadać jako pierwsze śniadanie. [S. Korżawska]

Jabłkowa kuracja na zaparcia
Codziennie godzinę po posiłku zjeść 1 jabłko bardzo dokładnie przeżuwając.Podobnie działają mocno dojrzałe banany z ciemnymi plamkami. Jabłkowe przepisy na zaburzenia pracy jelit TUTAJ

Przewlekłe zaparcia
Do ½ szklanki  soku wyciśniętego z buraka dajemy 3 łyżki soku z selera i doprawiamy kminkiem. Pijemy 21 dni przed śniadaniem. Albo  szklankę wywaru z czerwonej kapusty z odrobiną miodu pijemy 14 dni 2 razy dziennie.

Zaparcia - recepty na poprawę pracy jelit

Zioła na zaparcia

 

Mieszanka o. Soroki na zaparcia
Mieszamy 100 g rumianku,  i po 50 g ziela dziurawca,  krwawnika, kory kruszyny, korzenia lukrecji, prawoślazu, liścia mięty pieprzowej, owocu anyżu.  Łyżeczkę mieszanki parzymy pod przykryciem pół godziny w szklance wrzątku. Pijemy gorące rano i przed spaniem.

Herbatka z drapacza lekarskiego
Łyżkę drapacza zalewamy szklanką zimnej wody. Niezbyt szybko doprowadzamy do wrzenia, gotujemy 2 minuty. Pijemy powoli umiarkowanie ciepły wywar.

Herbatka z lubczyku
Pomaga również na wzdęcia, reumatyzm i migrenę.
2 łyżeczki korzenia lubczyku zalewamy szklanką zimnej wody. Podgrzewamy krótko do wrzenia, odcedzamy. Pijemy 2 szklanki dziennie.

Herbatka z kozłka lekarskiego
Kozłek jest ziołem uspokajającym, ale korzeń pomaga na zaparcia. 2 łyżeczki rozdrobnionego korzenia zalewamy szklanką zimnej wody. Odstawiamy na 12 godzin.
Podgrzewamy krótko do wrzenia, odcedzamy i pijemy raz dziennie.

Herbatka z tataraku
Kłącze tataraku sparzamy gorącą wodą, odstawiamy do naciągnięcia na 15 minut. Napój przyspieszający metabolizm PRZEPIS

Mieszanka przeczyszczająca

  • 30 g kory kruszyny
  • 20 g kłącza rzewienia dłoniastego
  • 30 g korzenia arcydzięgla
  • Po 10 g owoców anyżu i korzenia lukrecji gładkiej.

1-2 razy dziennie pijemy odwar z  łyżki mieszanki na szklankę wody.

Babka płesznik
1-2 łyżeczki łusek babki płesznik wypijamy z ciepłym mlekiem.

Olej rycynowy
Należy używać go tylko wtedy, gdy zaparcie utrzymuje się zbyt długo. Wieczorem przed snem przygotować herbatkę z imbirem, dodać 2 łyżeczki oleju rycynowego i wypić. Podobnie senes można stosować tylko doraźnie.

Jeśli zaparcia utrzymują się dłużej niż 3 dni nie powinno się stosować środków przeczyszczających. Istnieje ryzyko zatkania a nawet perforacji jelit. Lepiej wtedy wykonać lewatywę, a następnie podjąć czynności, które mają na celu uregulowanie pracy całego organizmu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ania Kowalska
Ania Kowalska
7 lat temu

Bardzo ciekawy artykuł, na pewno niektóre rady wypróbuję na sobie bo niestety zaparcia mnie dopadają szczególnie teraz gdy zbliżaja sie święta i będzie więcej siedzenia przy stole.

trackback

[…] stosuje się w leczeniu zaburzeń trawienia, skłonnościach do otyłości i zaparć, chorobach dróg moczowych, wątroby, przy kamicy moczowej i żółciowej, żółtaczce, cukrzycy, […]