Wielu z nas myśli, że zioła są nieskuteczne, bezużyteczne a na dolegliwości mniejsze lub większe lepiej jest połknąć tabletkę.
Weźmy na przykład ból głowy.
Popularne środki przeciwbólowe nie zawsze, ale w większości przypadków, uśmierzą ból blokując receptory za nie odpowiedzialne ale nie zlikwidują przyczyny.
A przecież ból jest tylko sygnałem wysyłanym przez ciało, że coś niedobrego się dzieje.
Z kolei żaden naturoterapeuta nie może stwierdzić jaki środek jest najbardziej skuteczny, ponieważ ból powstał z konkretnej, określonej przyczyny.
Ból to tylko objaw spowodowany przez różne czynniki, w każdym przypadku być możne inne.
Może być on być spowodowany czynnikami psychicznymi, stresem, napięciem mięśni szyi, nieznacznym zwichnięciem jednego z górnych kręgów kręgosłupa, nadmiernym narażeniem na promieniowanie elektromagnetyczne, problemami z wątrobą, pęcherzykiem żółciowym, złym trawieniem, zatruciem, wahaniami poziomu cukru we krwi, neurotoksynami spożytymi wraz z żywnością, urazami głowy, narażeniem na opary chemiczne lub innym czynnikiem.
Lekarz medycyny holistycznej np. chińskiej będzie się starał dotrzeć do przyczyny, by ją usunąć oraz poda konkretne zioła, często inny zestaw dla osób z tym samym bólem głowy, ale wynikły z różnych przyczyn.
Co warto wiedzieć o ziołach?
Zioła leczą, są skuteczne i naprawdę działają!
Nie bez powodu instytuty badawcze i koncerny farmaceutyczne nieustannie przeczesują planetę w poszukiwaniu roślin, z których mogą wyizolować aktywne związki, by je następnie syntetyzować, wyprodukować leki i opatentować.
Istnieją tysiące udokumentowanych badań z laboratoriów całego świata potwierdzających skuteczność ziół lub konkretnych substancji w nich zawartych publikowanych w ogólnodostępnych zbiorach, największy z nich to PubMed
Tylko na potrzeby samej onkologii przebadano już ponad 600 substancji głównie naturalnych i wyodrębniono te, które potrafią namierzać i zabijać macierzyste komórki nowotworowe.
W naszej podświadomości zakorzeniło się przeświadczenie, ze na każdą chorobę znajdzie się odpowiednia pigułka w aptece.
Ale cudownej, uniwersalnej pigułki nie ma i nie będzie.
Mało tego wielu specjalistów i lekarzy twierdzi, ze stosowane dzisiaj środki lecznicze jeszcze bardziej obciążają dodatkową porcja chemii już tak zatruty organizm.
Żyjemy coraz szybciej, szybko chcemy osiągać cele i najlepiej szybko pozbyć się dolegliwości.
Dlatego wiele osób mówi: nie wierzę w zioła i naturalne metody, to nie działa.
Jako społeczeństwa straciliśmy wiedzę na temat siły działania roślin leczniczych.
Nasi przodkowie w tzw ciemnych wiekach wiedzieli dużo więcej niż my.
Ziołowe i naturalne substancje są bezpieczniejsze niż syntetyczne farmaceutyki.
W procesie izolowania aktywnych związków roślinnych oddziela się inne przydatne składniki, które działają w synergii ze związkiem pierwotnym.
Następnie próbuje się odtwarzać te substancje w warunkach laboratoryjnych.
Dlatego lista efektów ubocznych ma tendencję do wzrostu.
W przypadku prawidłowego stosowania w naturalnej formie, w większości zioła są bezpieczne.
Kolejna sprawa to, że zioła nie są drogie, można je dostać w przystępnej cenie, niektóre hodować w ogródku, dzikie jak ktoś się zna – samemu zbierać.
Firmy farmaceutyczne zarabiają na patentach dlatego cena leków nie jest współmierna do wartości.
Zioła i naturalne substancje są sprawdzone w praktyce przez setki, tysiące lat.
Mimo, że w wielu miejscach na świecie rdzenna mądrość została zapomniana to rośliny lecznicze nadal istnieją.
Dopiero w ostatnich czasach straciliśmy kontakt z tymi tradycyjnymi środkami leczniczych na rzecz leków syntetycznych.
Większość ziół zawiera dziesiątki, a czasem setki substancji leczniczych
Związki te są najlepiej i najdokładniej skomponowane przez Matkę Naturę i nie wywołują tak wielu skutków ubocznych przy stosowaniu co farmaceutyki.
Natura jest najlepszym chemikiem – tak twierdzą sami naukowcy badający substancje roślinne.
Suma summarum prawie zawsze lepiej brać leki na bazie naturalnych substancji i ziół gdzie używa się w całości lub części leczniczych roślin w postaci herbatek, naparów, wywarów czy nalewek zamiast pojedynczych wyizolowanych związków powstałych w laboratorium.
Leki ziołowe i farmaceutyki mogą wchodzić w interakcje
Należy pamiętać że jedne i drugie to lekarstwa. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem lub wykwalifikowanym zielarzem przed przyjmowaniem obydwu na raz.
Zioła stosowane w kuchni zachowują swoją moc
Sporo ziół ma właściwości zarówno kulinarne, smakowe jak i lecznicze. Niektóre trudno sklasyfikować jako tylko kulinarne przyprawy albo tylko lecznicze, wiele z nich ma jedne i drugie właściwości. Innymi słowy wiele ziół, których używamy regularnie w kuchni może oddziaływać na nasz organizm leczniczo i vice versa.
Zioła nie powinny być stosowane w ten sam sposób jak leki
W leczeniu farmaceutycznym przepisuje się lek, który ma za zadanie usunąć lub złagodzić objawy. Zioła działają w sposób holistyczny na cały organizm wzmacniając go od wewnątrz.
Dlatego dłużej trwa kuracja i zwykle później można zauważyć poprawę.
Ale tylko dlatego, że zioła trafiają do źródła problemu a nie, jak leki syntetyczne które są „plastrem” maskującym objawy lub zespół objawów.
Zawsze należy upewnić się, że konkretne zioło jest właściwe
Istnieje wielu ziół mających te same nazwy, np. samego czystka jest ponad 50 gatunków. Trzeba znać łacińską naukową nazwę rośliny, jeśli chce się ją stosować do celów leczniczych. W ten sposób można zapewnić większą skuteczność i bezpieczeństwo.
Zawsze należy używać odpowiedniej części rośliny i przygotowywać zgodnie z przepisem
Niektóre części roślin mogą być toksyczne jeśli są stosowane wewnętrznie lub w niewłaściwych proporcjach.
U niektórych roślin korzenie mogą być częścią leczniczą podczas gdy u innych np być liście, kwiaty, kora czy nasiona.
Dlatego przed użyciem leków ziołowych wskazane jest korzystanie z poradników zielarskich, a przy przyrządzaniu mieszanek kierować się przepisami ze sprawdzonych źródeł.
Zioła należy odpowiednio przechowywać
Najlepiej w słoikach lub papierowych torbach w przewiewnym miejscu, nie dłużej niż to zalecają poradniki zielarskie.