REKLAMA

Emocje zapisane w ciele

Jeżeli ktoś pragnie zdrowia, musi najpierw zadać sobie pytanie, czy gotów  jest pozbyć się przyczyn swojej choroby. Dopiero wówczas można mu pomóc
Hipokrates

Medycyna akademicka oddzieliła ciało od umysłu i duszy, co więcej podzieliła się na specjalizacje traktując człowieka jak zlepek organów i tkanek.  Starożytni zaś traktowali ciało, ducha i umysł jako całość. Doskonale zdawali sobie sprawę, że są ze sobą powiązane a psychika i stany emocjonalne znajdują odbicie w stanie zdrowia. Pisaliśmy o tym w artykule Co choroby mówią o Tobie

Same bóle w różnych częściach ciała również mogą mieć poza chorobami i urazami podłoże emocjonalne.
Przedłużające się negatywne emocje tworzą bloki energetyczne, zwiększają ilość hormonów stresu co przekłada się na napięcie w ciele i odczuwanie bólu.
Każdy rodzaj bólu można połączyć z konkretnym stanem emocjonalnym, ciało w ten sposób manifestuje gdzie może leżeć problem a mierząc się z emocjami, zamiast od nich uciekać można zaprowadzić równowagę pozbywając się dolegliwości.

emocje zapisane w ciele a bol

Emocje zapisane w ciele – co oznacza ból fizyczny w różnych częściach ciała

Bóle mięśni
wskazują na trudności poruszania się w życiu, pokazują brak elastyczności, dystansu emocjonalnego do naszych doświadczeń w pracy, domu, środowisku i w stosunku do samego siebie.
Bóle stawów
Podobnie jak mięśnie stawy powinny wykazywać się elastycznością. Otwórz się na nowe sposoby myślenia, nowe lekcje życia i doświadczenia. Z punktu widzenia żywienia zobacz jak zapobiegać chorobom stawów.
Bóle głowy
oznaczają ograniczanie, blokady w procesie decyzyjnym. Migreny zwykle występują, gdy decyzja świadomie lub nie zostanie już podjęta, ale nie ma żadnego działania. To częsta próba odcięcia się od obsesyjnych myśli.
Ból karku
pojawia się u osób, którym trudno „ugiąć kark”,chcącym postawić zawsze na swoim, nie liczących się z opiniami innych, upartych, surowych, nieelastycznych lub narzucającym sobie zbytnią samodyscyplinę.
Ból szyi
wskazuje na przesadny opór i brak zgody na odpuszczenie sobie, poddanie się instynktowi. Nadmierna dominacja racjonalnego umysłu „głowy” nad intuicją i instynktem.
Ból zębów, dziąseł
związany jest z niechęcią do  podjęcia decyzji lub brak tolerancji do podejmowanych decyzji przez innych i niemożność reakcji  „zaciskanie zębów” lub dyskomfort znalezienia się w punkcie, sytuacji wbrew sobie
Bóle barków
wskazują na „dźwiganie emocji na ramionach”, brak kontroli emocjonalnej nad życiem, które staje się ciężarem, powiększanie znaczenia problemów, nieumiejętność cieszenia się życiem

Ból fizyczny w różnych częściach ciała i jego emocjonalne podłoże
Bóle kręgosłupa
oznaczają brak wiary w życie, brak oparcia, przytłoczenie odpowiedzialnością za innych.
Górna część kręgosłupa – brak wsparcia emocjonalnego, czucie się samotnym, odczuwanie niedostatku miłości
Środkowa część kręgosłupa – poczucie winy, niewypowiedziane lęki, tłumione emocje, nienawiść i żal, „zamykanie serca”, uwiezienie w przeszłości
Dolna część kręgosłupa – uczucie niepewności, lęk przed brakiem pieniędzy, brak wsparcia finansowego
Ból dolnego odcinka lędźwiowego lub kości ogonowej. W tej części zostały zablokowane nierozwiązane ważne problemy, zaszłości najczęściej rodzinne, które wymagają rozwiązania. Ma to związek z korzeniami, z podstawowym nośnikiem życia
Bóle brzucha
Oznaczają nie „przetrawione” emocje związane z nieprzyjemnym zdarzeniem lub sytuacjami , które niejako „pozostały” w żołądku lub jelitach, a ten obszar należy do najbardziej wrażliwych na somatyzację. Mogą to być ocenione negatywnie wydarzenia, sytuacje lub relacje z z otoczeniem.
Ból łokcia
Oporność na konieczne zmiany w swoim życiu, brak akceptacji zmian, nowych dróg życia
Ból nadgarstka
Nadgarstki bardziej niż w inne  stawy są zaangażowane w relacje międzyludzkie (podawanie rąk), oznacza brak równowagi między sztywnością a elastycznością. Jedno z nich przeważa powodując brak komfortu w życiu
Bóle w ramionach
Noszenie w sobie dużego ładunku emocjonalnego, brak poczucia szczęścia w życiu
Bóle dłoni
Niemożność połączenia się z innymi,  nie możność „dotarcia do innych”
Bóle w biodrach
Strach podejmowania ważnych decyzji, obawa przed”skręcaniem” na inne ścieżki rozwoju i drogi w życiu, bezruch
Bóle kolan
mogą wskazywać na problemy w relacjach z innymi, niezdolność do przystosowania się do innych, pójścia na kompromis odczuwając to jako rodzaj upokorzenia „niezdolność do przyklęknięcia”
Ból w okolicy kostek
Nie przyznawanie sobie prawa do odczuwania przyjemności, brak tolerancji w stosunku do siebie
Bóle stóp
Brak „uziemienia”, solidnej podstawy na której można stanąć, praktyczności, zakładanie z góry porażek, lęki i stany depresyjne. Stopy mają ponad 7000 połączeń nerwowych z resztą ciała. Staraj się jak najczęściej chodzić boso – dlaczego ? przeczytasz TUTAJ
Haluksy
Nieumiejętność doceniania doświadczeń życiowych
Ból w ciele, który powoduje zmęczenie, apatie, znudzenie próbuje Cię otworzyć na nowe doświadczenia

Negatywne emocje psychiczne stymulują fizyczny ból i odwrotnie relaks, otwartość, akceptacja, przyzwolenie, pogodzenie wpływają na  dobre samopoczucie stymulując procesy naprawcze.

emocje zapisane w ciele

Ból jest informacją ,że należy zmienić coś w swoim podejściu do życia i myśleniu. Emocji nie wolno zagłuszać, należy zmierzyć się z nimi a w tym niezbędna jest dobra komunikacja ze sobą. Skierowanie się bardziej do wnętrza niż na zewnątrz spowoduje z czasem umiejętność rozpoznawania i obserwacji emocji oraz dostrzeganie ich źródeł. A jak poznasz ich źródło, same odejdą…odpłyną

Człowiek, który żyje na pełnych obrotach w zewnętrznym świecie uwarunkowuje swoją jakość życia, poczucie szczęścia, spełnienia, zadowolenia, radości, smutku i negatywnych emocji wyłącznie od czynników zewnętrznych. A przecież na nie, nie ma się dużego wpływu.
Dla zachowania zdrowia dobrze jest od czasu do czasu odciąć się od gwaru, usiąść w zupełnej ciszy, wejść w głąb siebie, przyjrzeć się własnemu wnętrzu, porozmawiać z własną duszą i własnym sercem.

Taka praktyka pomaga porzucić stare nawyki, przekonania, puścić w niepamięć traumy, żale, niepowodzenia i co ważne odnaleźć cud i piękno, które są wewnątrz każdego z nas, poza snem świadomości.

Hej, nie przejmuj się niczym, nie lękaj się . Nigdy. Ponieważ życie… to tylko krótka przejażdżka…
Bill Hicks 1961-1994

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

4
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
ŁukaszIwona Kotłowska Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

najnowszy najstarszy oceniany
Iwona Kotłowska
Gość

Tak, celem emocji jest dać sygnał że coś jest nie tak. Normalnie po krótkim czasie w normalnym cyklu emocja przemija. Jeśli nie zostanie „wyrażona” czyli zauważona (przez tłumienie czy tzw. błędne rozumienie zarządzania emocjami) zapisuje się w ciele i komórkach.
Być może jest i tak, że ból w poszczególnych częściach ciała jest taką informacją jak wyżej, ale nie jest to regułą. Czasami strach u jednej osoby będzie w brzuchu a u drugiej w karku. Jak jest za dużo blokad to samo zauważanie emocji może już nie wystarczać. Można pracować z oddechem czy zastosować prosty tapping.

Łukasz
Gość
Łukasz

A po polsku?

trackback

[…] jest w komórkach naszego ciała, a dokładniej w błonach komórkowych. Są to zapisy w postaci emocji, blokad, napięć jak i te […]

REKLAMA
%d bloggers like this: