Apteka w twojej kuchni, Ciekawostki, Leki z sadu i ogrodu, Nauka, Przepisy, Zamiast

Syrop klonowy właściwości zdrowotne i zastosowanie

Syrop klonowy to tradycyjny środek słodzący pozyskiwany z pnia drzewa klonowego.  Stosowany od wieków przez Indian Ameryki Północnej jako substancja odżywcza i lecznicza.

Według indiańskich legend umiejętność wytwarzania syropu przekazana została ludziom przez bogów. Indianie przy pomocy tomahawków robili nacięcia w korze drzew. Zbierali sok do drewnianych naczyń.  Zebrany płyn zagęszczali poprzez odparowywanie wody stosując jedną z dwóch metod.

syrop klonowy pozyskiwanie

Metoda pierwsza polegała na wrzucaniu mocno rozgrzanych w ogniu kamieni do soku. Wysoka temperatura powodowała odparowywanie wody. Inna technologia wykorzystywała niskie temperatury. Przy mrozach zostawiali sok w drewnianych wiadrach na zewnątrz. Każdego rana usuwali wielokrotnie warstwę lodu (wody) tworzącą się na powierzchni roztworu. Zbiorom syropu klonowego towarzyszyły rytuały. Świętem związanym ze zbiorami był dzień pierwszej wiosennej pełni księżyca. Wtedy wykonywano słynny Taniec Klonu.

syrop klonowy indianie

Pyszny syrop klonowy zachwycił pierwszych amerykańskich osadników. Natychmiast sami go zaczęli pozyskiwać przy użyciu własnych narzędzi i wierteł. Masowo używali w kuchni do wielu potraw w tym do słynnych naleśników z syropem klonowym.  Do końca XIX wieku syrop klonowy był głównym, najczęściej jednym słodzikiem w wielu  amerykańskich i kanadyjskich domach. Importowany z Indii Zachodnich był bardzo drogi i wysoko opodatkowany.

Obecnie syrop klonowy jest jedynym na świecie produktem komercyjnym całkowicie naturalnym powstającym bez stosowania chemicznych środków ochrony roślin.

Syrop klonowy właściwości

syrop klonowy z pnia drzewa

Syrop klonowy zawiera bardzo dużo cennych substancji Cynk, wapń, magnez, sole fosforu i manganu oraz witaminy, głównie z grupy B, H, PP. Liczne związki fenolowe i znaczną ilość kwasu abscyzynowego (ABA). Jest to fitohormon hamującego wzrost, fotosyntezę i kiełkowanie rośliny. Hamuje krążenie soków i wspomaga proces opadania liści. U człowieka stymuluje wydzielanie insuliny i uwrażliwia komórki tłuszczowe na jej obecność.

W toku prowadzonych w ostatnich latach badań odkryto 54 nieopisane wcześniej korzystne związki. Większość z nich to antyoksydanty o działaniu przeciwnowotworowym, antybakteryjnym i przeciwdziałającym cukrzycy.

Działanie antyrakowe zaobserwowano jako hamowanie procesu namnażania komórek nowotworowych w przypadku raka płuc, prostaty, piersi, okrężnicy i mózgu. Badanie pilotażowe prowadzone przez dr Keiko Abe z Uniwersytetu w Tokio wykazały że syrop klonowy znacznie poprawia czynność wątroby. Szczury laboratoryjne podzielono na 2 grupy jedne otrzymywały w diecie 20-procentowy syrop klonowy drugie w to miejsce 20% roztwór cukru. Po 11 dniach stosowania diety  szczury karmione syropem klonowym miały we krwi znacznie obniżony poziom enzymów wątrobowych AST, ALT i LDH – standardowych markerów służących ocenie funkcjonowania wątroby.

Syrop klonowy właściwości zdrowotne i zastosowanie

Naukowcy mają nadzieje, że te nowe odkrycia mogą posłużyć do syntezy leków na bazie syropu klonowego pomocnych w zwalczaniu śmiertelnych chorób .

Nadal twierdzę, że natura jest najlepszym chemikiem. A syrop klonowy to mistrz wśród  żywności. To olbrzymia ilość i różnorodność korzystnych dla zdrowia związków. Powiedział dr Navindra Seeram . Nasze badania wykazały obecność licznych antyutleniaczy i związków przeciwzapalnych do walki z rakiem, cukrzycą i chorobami bakteryjnymi.

Jak wykorzystać syrop klonowy

To doskonały zamiennik cukru lub miodu.  Słodzić nim można praktycznie wszystko.  Napoje, kawę, herbatę. Dobrze smakuje jako polewa do naleśników,  racuchów, gofrów a nawet do pieczeni i sałatek.

Przepisy z syropem klonowym:

Jak zrobić pyszną i zdrową nutellę
Syrop na kaszel
Mikstura na odchudzanie i oczyszczenie jelita grubego ze złogów

Źródła naukowe:
news.uri.edu
thedailybeast.com
internationalmaplesyrupinstitute.com

1 1 vote
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments