Lepiężnik na dokuczliwe migreny, alergie, stany zapalne i węzły chłonne
Lepiężnik [Petasites] często spotykany na brzegach rzek i strumieni, w rowach, wilgotnych lasach i podmokłych terenach.
Należy do tej samej rodziny co podbiał, ale jest znacznie większy. Nazwa botaniczna wywodzi się z greki i oznacza filcowy kapelusz. Lepiężnik ma lekko ząbkowane liście wielkości kapelusza, od spodu szaro-filcowate.
Wiele osób zapewne pamięta z dzieciństwa ogromne liście lepiężnika, pod którymi można się było schować jak w namiocie. Najbardziej pospolite są dwa gatunki lepiężnik biały o brudnobiałych, koszykowatych kwiatostanach i lepiężnik różowy.
Do celów leczniczych stosuje się liście, kwiaty i korzenie, które zbiera się wiosną przed kwitnieniem.
Lepiężnik właściwości lecznicze
W medycynie ludowej nalewki z lepiężnika stosowano w leczeniu guzów i raka. Szwajcarski zielarz i naturopata Alfred Vogel pisał „uzyskiwane rezultaty są zaskakujące nawet w przypadkach, kiedy zawiodła chemioterapia”
Lepiężnik ma między innymi silne właściwości przeciwzapalne i przeciwhistaminowe. Stosuje się w
- Przewlekłych stanach zapalnych: np. reumatyzm, dna moczanowa,
- Chorobie wrzodowej, stanach zapalnych jelit,
- Ostrych infekcjach dróg oddechowych z gorączką,
- Lepiężnik działa wykrztuśnie
- Stymuluje wydalanie śluzy i flegmy,
- Zapobiega reakcjom alergicznym i zmniejsza ich nasilenie.
- Wygłusza reakcje alergiczne, zapalne i z autoagresji.
Badania wykazały, że lepiężnik [1] jest równie skuteczny w leczeniu alergii kataru siennego co doustne leki przeciwhistaminowe. Nie powoduje nadmiernej senności, apatii, otępienia. Należy jednak nie stosować dłużej niż 12-16 tygodni.
Lepiężnik przepisy lecznicze
Herbatka z lepiężnika
Napotną herbatkę z lepiężnika różowego stosuje się w gorączce, przy dusznościach, kaszlu, zaflegmieniu. Pomaga w astmie, dnie moczanowej i padaczce.
1 pełną łyżeczkę pokrojonych korzeni zalewa się ¼ litra wody. Pozostawia na noc. Rano podgrzewa, 2ale nie gotuje! Pije się małymi łykami 1 lub 2 szklanki dziennie.
Okłady z liści
Duże, świeże liście lepiężnika można przykładać na skręcenia, zwichnięcia. Otarcia stóp, oprzenia, trudno gojące rany i wrzody. Umyte liście zgniata by puściły sok i przykłada kilkakrotnie na dzień.
Choroby węzłów chłonnych
Jednym z naturalnych sposobów leczenia uzupełniającego zajętych węzłów chłonnych są okłady ze świeżych ziół i roślin. Medycyna ludowa od dawna wykorzystuje w tym celu lecznicze właściwości liści lepiężnika, babki lancetowatej, przytulii oraz łodygi i liście nagietka lekarskiego.
Trzeba rozgnieść wilgotne liście jednego z w.w ziół wałkiem do ciasta. Otrzymaną papkę przykłada się na węzły chłonne. Wcześniej dobrze jest natrzeć chore miejsce olejkiem majerankowym.
Napar z lepiężnika na alergie wg. H. Różańskiego
2 łyżki rozdrobnionych kłączy lub liści zalać szklanką wrzątku. Odstawić pod przykryciem na 30 minut, przecedzić. Pije się 4 razy dziennie po 50 ml. Napar można wkrapla się do nosa przy katarze siennym. Używać do okładów przy alergicznym zapaleniu spojówek . Stosuje maksymalnie 12-16 tygodni.
Nalewka z lepiężnika różowego na dokuczliwe migreny, alergie, astmę
Świeże zioło drobno posiekać, zalać gorącą wódką w proporcji 1:3. Odstawić na 2 tygodnie, przefiltrować. Przy migrenach zażywa 2 łyżeczki nalewki przed snem. Kuracja może trwać kilka miesięcy.
Nalewkę stosuje się dla podniesienia odporności u osób chorych na astmę i choroby autoimmunologiczne. Łyżeczkę rano i wieczorem przez 2-3 tygodnie. Jako środek przerywający atak astmy w jednorazowej dawce 15 ml. Oraz zewnętrznie do przemywania przy alergiach skórnych i atopowym zapaleniu.
Alfred Vogle zalecał przy nowotworach zaczynać od 1 kropli na 2 dm wody.Stopniowo codziennie zwiększając dawkę.