Lepiężnik na dokuczliwe migreny, alergie, stany zapalne i węzły chłonne

Lepiężnik [Petasites] często spotykany na brzegach rzek i strumieni, w rowach, wilgotnych lasach i podmokłych terenach.

Należy do tej samej rodziny co podbiał, ale jest znacznie większy. Nazwa botaniczna wywodzi się z greki i oznacza filcowy kapelusz. Lepiężnik ma lekko ząbkowane liście wielkości kapelusza, od spodu szaro-filcowate.

lepiężnik właściwości lecznicze

Wiele osób zapewne pamięta z dzieciństwa ogromne liście lepiężnika, pod którymi można się było schować jak w namiocie. Najbardziej pospolite są dwa gatunki  lepiężnik biały o brudnobiałych, koszykowatych kwiatostanach i lepiężnik różowy.

Do celów leczniczych stosuje się liście, kwiaty i korzenie, które zbiera się wiosną przed kwitnieniem.

Lepiężnik właściwości lecznicze

W medycynie ludowej nalewki z lepiężnika stosowano w leczeniu guzów i raka. Szwajcarski zielarz i naturopata Alfred Vogel pisał „uzyskiwane rezultaty są zaskakujące nawet w przypadkach, kiedy zawiodła chemioterapia”

Lepiężnik ma między innymi silne właściwości przeciwzapalne i przeciwhistaminowe. Stosuje się w

  • Przewlekłych stanach zapalnych: np. reumatyzm, dna moczanowa,
  • Chorobie wrzodowej, stanach zapalnych jelit,
  • Ostrych infekcjach dróg oddechowych z gorączką,
  • Lepiężnik działa wykrztuśnie
  • Stymuluje wydalanie śluzy i flegmy,
  • Zapobiega reakcjom alergicznym i zmniejsza ich nasilenie.
  • Wygłusza reakcje alergiczne, zapalne i z autoagresji.

Badania wykazały, że lepiężnik [1] jest równie skuteczny w leczeniu alergii kataru siennego co doustne leki przeciwhistaminowe. Nie powoduje nadmiernej senności, apatii, otępienia.  Należy jednak nie stosować dłużej niż 12-16 tygodni.

Lepiężnik przepisy lecznicze

Herbatka z lepiężnika
Napotną herbatkę z lepiężnika różowego stosuje się w gorączce, przy dusznościach, kaszlu, zaflegmieniu. Pomaga w  astmie, dnie moczanowej i padaczce.

1 pełną łyżeczkę pokrojonych korzeni zalewa się ¼ litra wody. Pozostawia na noc. Rano podgrzewa, 2ale nie gotuje! Pije się małymi łykami 1 lub 2 szklanki dziennie.
Korzeń lepiężnika

Okłady z liści
Duże, świeże liście lepiężnika można przykładać na skręcenia, zwichnięcia. Otarcia stóp, oprzenia, trudno gojące rany i wrzody.  Umyte liście zgniata by puściły sok i przykłada kilkakrotnie na dzień.

Choroby węzłów chłonnych

Jednym z naturalnych sposobów leczenia uzupełniającego zajętych węzłów chłonnych są okłady ze świeżych ziół i roślin. Medycyna ludowa od dawna wykorzystuje w tym celu lecznicze właściwości liści lepiężnika, babki lancetowatej, przytulii oraz łodygi i liście nagietka lekarskiego.

Trzeba rozgnieść wilgotne liście jednego z w.w ziół wałkiem do ciasta. Otrzymaną papkę przykłada się na węzły chłonne. Wcześniej dobrze jest natrzeć chore miejsce olejkiem majerankowym.

Lepiężnik na dokuczliwe migreny, alergie, stany zapalne i węzły chłonne

Napar z lepiężnika na alergie wg. H. Różańskiego
2 łyżki rozdrobnionych kłączy lub liści zalać szklanką wrzątku. Odstawić pod przykryciem na 30 minut, przecedzić. Pije się 4 razy dziennie po 50 ml. Napar można wkrapla się do nosa przy katarze siennym. Używać do okładów przy alergicznym zapaleniu spojówek . Stosuje maksymalnie 12-16 tygodni.

Nalewka z lepiężnika różowego na dokuczliwe migreny, alergie, astmę 

Świeże zioło drobno posiekać, zalać gorącą wódką w proporcji 1:3. Odstawić na 2 tygodnie, przefiltrować. Przy migrenach zażywa 2 łyżeczki nalewki przed snem. Kuracja może trwać kilka miesięcy.

Nalewkę stosuje się dla podniesienia odporności u osób chorych na astmę i choroby autoimmunologiczne. Łyżeczkę rano i wieczorem przez 2-3 tygodnie. Jako środek przerywający atak astmy w jednorazowej dawce 15 ml.  Oraz zewnętrznie do przemywania przy alergiach skórnych i atopowym zapaleniu.

Alfred Vogle zalecał przy nowotworach zaczynać od 1 kropli na 2 dm wody.Stopniowo codziennie zwiększając dawkę.

4.5 2 votes
Article Rating

Może Ci się również spodoba

guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
%d bloggers like this: