REKLAMA .

Lepiężnik na dokuczliwe migreny, alergie, stany zapalne i węzły chłonne

Lepiężnik Petasites to roślina często spotykana na brzegach rzek i strumieni, w rowach, wilgotnych lasach i na podmokłych terenach. Nazwa botaniczna wywodzi się z greki i oznacza filcowy kapelusz.

Lepiężnik należy do tej samej rodziny co podbiał, ale jest od niego znacznie większy. Ma lekko ząbkowane liście wielkości kapelusza od spodu szaro-filcowate. Wiele osób zapewne pamięta z dzieciństwa ogromne liście lepiężnika,  pod którymi można się było schować jak w namiocie. Najbardziej pospolity są dwa gatunki  lepiężnik biały o brudnobiałych koszykowatych kwiatostanach i lepiężnik różowy. Do celów leczniczych stosuje się liście, kwiaty i korzenie, które zbiera się jeszcze przed kwitnieniem.

lepiężnik właściwości lecznicze

 

Lepiężnik ma silne właściwości przeciwzapalne. Może być stosowany zarówno w przypadku przewlekłych stanów zapalnych jak reumatyzm,  dna moczanowa  stany zapalne jelit i choroba wrzodowa. Jak również ostrych infekcjach dróg oddechowych z gorączką , dodatkowo działa wykrztuśnie, stymuluje wydalanie śluzy i flegmy. Dzięki właściwościom przeciwhistaminowym zapobiega reakcjom alergicznym i zmniejsza ich nasilenie. Badania wykazały że lepiężnik jest tak samo skuteczny w leczeniu alergii i kataru siennego jak doustne leki przeciwhistaminowe, przy czym  nie powoduje nadmiernej senności, apatii czy otępienia. Wygłusza reakcje alergiczne, zapalne i z autoagresji. Należy jednak nie stosować dłużej niż 12-16 tygodni.

Lepiężnik przepisy lecznicze

 

 

Herbatka z lepiężnika
Napotną herbatkę z lepiężnika różowego stosuje się w czasie gorączki, duszności, kaszlu, zaflegmienia, przy astmie, dnie moczanowej i przy padaczce. W ciągu dnia należy wypijać małymi łykami 1 lub 2 szklanki. 1 pełną łyżeczkę pokrojonych korzeni zalać się ¼ litra wody i pozostawić na noc, rano podgrzać ale nie gotować! Przecedzić. Pić w ciągu dnia małymi łykami 1-2 szklanki.

Okłady z liści
Duże, świeże liście lepiężnika można przykładać w przypadku skręceń, zwichnięć i otarć stóp, oparzeniach i trudno gojących się wrzodach i ranach. Umyte liście zgnieść by puściły sok, przykładać kilkakrotnie w ciągu dnia.

Choroby węzłów chłonnych
Jednym z naturalnych sposobów leczenia uzupełniającego zajętych węzłów chłonnych są okłady ze świeżych ziół i roślin. Medycyna ludowa od dawna wykorzystuje w tym celu lecznicze właściwości liści lepiężnika, babki lancetowatej, przytulii oraz łodygi i liście nagietka lekarskiego.
W tym celu należy rozgnieść wilgotne liście jednego z w.w ziół np. wałkiem do ciasta. Otrzymaną papkę przykładać na węzły chłonne. Wcześniej dobrze jest natrzeć chore miejsce  olejem majerankowym.

Napar z lepiężnika na alergie wg. H. Różańskiego
2 łyżki rozdrobnionych kłączy lub liści zalać 1 szklanką wrzątku. Odstawić pod przykryciem na 30 minut, przecedzić. Pić 4 razy dziennie po 50 ml. Napar można wkraplać dodatkowo do nosa przy katarze siennym oraz stosować do okładów przy alergicznym zapaleniu spojówek . Nie stosować dłużej niż 12-16 tygodni.

Nalewka z lepiężnika różowego na dokuczliwe migreny, alergie, astma
Świeże zioło drobno posiekać, zalać gorącą wódką w proporcji 1:3. Odstawić na 2 tygodnie przefiltrować.
W przypadku migren zażywać 2 łyżeczki nalewki przed snem. Kuracja może trwać kilka miesięcy.

Nalewkę można stosować również przez 2-3 tygodnie w celu podniesienia odporności u osób chorych na astmę i choroby autoimmunologiczne po łyżeczce 2 x dziennie, środek przerywający atak astmy w jednorazowej dawce 15 ml oraz zewnętrznie do przemywania przy atopowym zapaleniu skóry i alergiach skórnych.

 

Przeczytaj także...

REKLAMA .
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA .
%d bloggers like this: