REKLAMA

Emocje zapisane w ciele

Jeżeli ktoś pragnie zdrowia, musi najpierw zadać sobie pytanie, czy gotów  jest pozbyć się przyczyn swojej choroby. Dopiero wówczas można mu pomóc
Hipokrates

Medycyna akademicka oddzieliła ciało od umysłu i duszy, co więcej podzieliła się na specjalizacje traktując człowieka jak zlepek organów i tkanek.  Starożytni zaś traktowali ciało, ducha i umysł jako całość. Doskonale zdawali sobie sprawę, że są ze sobą powiązane a psychika i stany emocjonalne znajdują odbicie w stanie zdrowia. Pisaliśmy o tym w artykule Co choroby mówią o Tobie

Same bóle w różnych częściach ciała również mogą mieć poza chorobami i urazami podłoże emocjonalne.
Przedłużające się negatywne emocje tworzą bloki energetyczne, zwiększają ilość hormonów stresu co przekłada się na napięcie w ciele i odczuwanie bólu.
Każdy rodzaj bólu można połączyć z konkretnym stanem emocjonalnym, ciało w ten sposób manifestuje gdzie może leżeć problem a mierząc się z emocjami, zamiast od nich uciekać można zaprowadzić równowagę pozbywając się dolegliwości.

emocje zapisane w ciele a bol

Emocje zapisane w ciele – co oznacza ból fizyczny w różnych częściach ciała

Bóle mięśni
wskazują na trudności poruszania się w życiu, pokazują brak elastyczności, dystansu emocjonalnego do naszych doświadczeń w pracy, domu, środowisku i w stosunku do samego siebie.
Bóle stawów
Podobnie jak mięśnie stawy powinny wykazywać się elastycznością. Otwórz się na nowe sposoby myślenia, nowe lekcje życia i doświadczenia. Z punktu widzenia żywienia zobacz jak zapobiegać chorobom stawów.
Bóle głowy
oznaczają ograniczanie, blokady w procesie decyzyjnym. Migreny zwykle występują, gdy decyzja świadomie lub nie zostanie już podjęta, ale nie ma żadnego działania. To częsta próba odcięcia się od obsesyjnych myśli.
Ból karku
pojawia się u osób, którym trudno „ugiąć kark”,chcącym postawić zawsze na swoim, nie liczących się z opiniami innych, upartych, surowych, nieelastycznych lub narzucającym sobie zbytnią samodyscyplinę.
Ból szyi
wskazuje na przesadny opór i brak zgody na odpuszczenie sobie, poddanie się instynktowi. Nadmierna dominacja racjonalnego umysłu „głowy” nad intuicją i instynktem.
Ból zębów, dziąseł
związany jest z niechęcią do  podjęcia decyzji lub brak tolerancji do podejmowanych decyzji przez innych i niemożność reakcji  „zaciskanie zębów” lub dyskomfort znalezienia się w punkcie, sytuacji wbrew sobie
Bóle barków
wskazują na „dźwiganie emocji na ramionach”, brak kontroli emocjonalnej nad życiem, które staje się ciężarem, powiększanie znaczenia problemów, nieumiejętność cieszenia się życiem

Ból fizyczny w różnych częściach ciała i jego emocjonalne podłoże
Bóle kręgosłupa
oznaczają brak wiary w życie, brak oparcia, przytłoczenie odpowiedzialnością za innych.
Górna część kręgosłupa – brak wsparcia emocjonalnego, czucie się samotnym, odczuwanie niedostatku miłości
Środkowa część kręgosłupa – poczucie winy, niewypowiedziane lęki, tłumione emocje, nienawiść i żal, „zamykanie serca”, uwiezienie w przeszłości
Dolna część kręgosłupa – uczucie niepewności, lęk przed brakiem pieniędzy, brak wsparcia finansowego
Ból dolnego odcinka lędźwiowego lub kości ogonowej
W tej części zostały zablokowane nierozwiązane ważne problemy, zaszłości najczęściej rodzinne, które wymagają rozwiązania. Ma to związek z korzeniami, z podstawowym nośnikiem życia
Bóle brzucha
Oznaczają nie „przetrawione” emocje związane z nieprzyjemnym zdarzeniem lub sytuacjami , które niejako „pozostały” w żołądku lub jelitach, a ten obszar należy do najbardziej wrażliwych na somatyzację. Mogą to być ocenione negatywnie wydarzenia, sytuacje lub relacje z z otoczeniem.
Ból łokcia
Oporność na konieczne zmiany w swoim życiu, brak akceptacji zmian, nowych dróg życia
Ból nadgarstka
Nadgarstki bardziej niż w inne  stawy są zaangażowane w relacje międzyludzkie (podawanie rąk), oznacza brak równowagi między sztywnością a elastycznością. Jedno z nich przeważa powodując brak komfortu w życiu
Bóle w ramionach
Noszenie w sobie dużego ładunku emocjonalnego, brak poczucia szczęścia w życiu
Bóle dłoni
Niemożność połączenia się z innymi,  nie możność „dotarcia do innych”
Bóle w biodrach
Strach podejmowania ważnych decyzji, obawa przed”skręcaniem” na inne ścieżki rozwoju i drogi w życiu, bezruch
Bóle kolan
mogą wskazywać na problemy w relacjach z innymi, niezdolność do przystosowania się do innych, pójścia na kompromis odczuwając to jako rodzaj upokorzenia „niezdolność do przyklęknięcia”
Ból w okolicy kostek
Nie przyznawanie sobie prawa do odczuwania przyjemności, brak tolerancji w stosunku do siebie
Bóle stóp
Brak „uziemienia”, solidnej podstawy na której można stanąć, praktyczności, zakładanie z góry porażek, lęki i stany depresyjne. Stopy mają ponad 7000 połączeń nerwowych z resztą ciała. Staraj się jak najczęściej chodzić boso – dlaczego ? przeczytasz TUTAJ
Haluksy
Nieumiejętność doceniania doświadczeń życiowych
Ból w ciele,
który powoduje zmęczenie, apatie, znudzenie próbuje Cię otworzyć na nowe doświadczenia

Negatywne emocje psychiczne stymulują fizyczny ból i odwrotnie relaks, otwartość, akceptacja, przyzwolenie, pogodzenie wpływają na  dobre samopoczucie stymulując procesy naprawcze.

emocje zapisane w ciele

Ból jest informacją ,że należy zmienić coś w swoim podejściu do życia i myśleniu.
Emocji nie wolno zagłuszać, należy zmierzyć się z nimi a w tym niezbędna jest dobra komunikacja ze sobą.
Skierowanie się bardziej do wnętrza niż na zewnątrz spowoduje z czasem umiejętność rozpoznawania i obserwacji emocji oraz dostrzeganie ich źródeł.
A jak poznasz ich źródło, same odejdą...odpłyną

Człowiek, który żyje na pełnych obrotach w zewnętrznym świecie uwarunkowuje swoją jakość życia, poczucie szczęścia, spełnienia, zadowolenia, radości, smutku i negatywnych emocji wyłącznie od czynników zewnętrznych. A przecież na nie, nie ma się dużego wpływu.
Dla zachowania zdrowia dobrze jest od czasu do czasu odciąć się od gwaru, usiąść w zupełnej ciszy, wejść w głąb siebie, przyjrzeć się własnemu wnętrzu, ”porozmawiać” z własną duszą i własnym sercem.

Taka praktyka pomaga porzucić stare nawyki, przekonania, puścić w niepamięć traumy, żale, niepowodzenia i co ważne odnaleźć cud i piękno, które są wewnątrz każdego z nas, poza snem świadomości.

Hej, nie przejmuj się niczym, nie lękaj się . Nigdy. Ponieważ życie… to tylko krótka przejażdżka…
Bill Hicks 1961-1994

REKLAMA

Przeczytaj także...

loading...
  • http://poznajswojamoc.pl/ Iwona Kotłowska

    Tak, celem emocji jest dać sygnał że coś jest nie tak. Normalnie po krótkim czasie w normalnym cyklu emocja przemija. Jeśli nie zostanie „wyrażona” czyli zauważona (przez tłumienie czy tzw. błędne rozumienie zarządzania emocjami) zapisuje się w ciele i komórkach.
    Być może jest i tak, że ból w poszczególnych częściach ciała jest taką informacją jak wyżej, ale nie jest to regułą. Czasami strach u jednej osoby będzie w brzuchu a u drugiej w karku. Jak jest za dużo blokad to samo zauważanie emocji może już nie wystarczać. Można pracować z oddechem czy zastosować prosty tapping.

    • Łukasz

      A po polsku?

REKLAMA
%d bloggers like this: