REKLAMA

Mikstura na dobry sen i rześki poranek

 

Przepis który zapewni dobry, spokojny sen i pozwoli wstać rano wypoczętym .

Zaburzenia snu są najczęściej związane ze zbyt wysokim hormonem stresu, który wpływa na zdolność zachowania spokoju i wyciszenia.

Zarwane noce, niedosypianie, przerywany sen, bezsenność  nie tylko osłabiają system immunologiczny i zaburzają odnowę komórek, ale powodują zmęczenie i źle funkcjonowanie w ciągu dnia.

Najczęstszą tego przyczyną jest niedobór sodu i niektórych pierwiastków.

Niski poziom sodu we krwi powoduje zmniejszenie jej objętości , wówczas sympatyczny układ nerwowy by  wyrównać staje się bardziej aktywny, a to z kolei powoduje nocne wybudzanie i problemy ze snem. Układ nerwowy aktywuje adrenalinę i wyzwala niepotrzebną reakcję „walcz lub uciekaj” – stąd towarzyszące lęki i niepokój.

Wiele osób ograniczając spożywanie soli np. w obawie przed nadciśnieniem, nie zdaje sobie sprawy że bez soli organizm nie potrafi utrzymać odpowiedniej ilości wody w komórkach i przeprowadzać wiele innych reakcji.

W gruncie rzeczy sól może powodować nadciśnienie tylko przy niewydolnych nerkach. Tak mówią podręczniki fizjologii człowieka:

Jeśli nerki, a także nerwowe i hormonalne mechanizmy działają normalnie to długo trwające wzrosty w spożyciu soli i wody – nawet 6-krotnie większe tylko w znikomym stopniu wpływają na ciśnienie tętnicze krwi

J.E.Hall, Guyton and Hall Textbook of Medical Physiology, wyd. 13

Bardzo duże spożycie  lub bardzo małe spożycie soli zmienia ciśnienie tylko o kilka milimetrów słupa rtęci (mm Hg).

Co więcej badania na grupie ponad 150.000 osób na pięciu kontynentach wykazały, że zmniejszenie ilości soli o 3g dziennie wiązało się ze wzrostem o 27% ryzyka chorób układu krążenia i zgonu.

Kolejny mit tym razem o niebezpieczeństwie soli został obalony

Mikstura na dobry sen i rześki poranek

Aby przygotować miksturę na dobry sen i rześki poranek potrzebna będzie sól kopalniana nieoczyszczona, morska z dobrego źródła lub himalajska. Niestety w przemysłowej obróbce podczas mycia, płukania i warzenia wszystkie minerały zostają wypłukane, do tego poddana procesowi wybielania – jest bezwartościowa.

Składniki:
1 łyżeczka soli
5 łyżeczek miodu

Składniki dokładnie wymieszać i trzymać w szklanym słoiczku. 20 minut przed udaniem się na spoczynek umieścić niewielką ilość mieszanki pod językiem i pozwolić jej się rozpuścić.

Ten zabieg pozwoli na długi i spokojny sen oraz sprawi że organizm będzie wypoczęty rano. Układ nerwowy i hormonalny naturalnie zaprzestanie produkcji hormonów stresu, miód zapewni stabilną ilość glikogenu w wątrobie i mózgu a również i przy spadku jego poziomu  nadnercza odpowiadają wyrzucaniem adrenaliny i kortyzolu.

 

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
kasiamajki Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

najnowszy najstarszy oceniany
kasiamajki
Gość
kasiamajki

Zrobiłam miksturkę i spróbuję a jutro napiszę jak spałam bo mam bardzo duże problemy ze spaniem.

REKLAMA
%d bloggers like this: