REKLAMA

Pranie i czyszczenie bez chemii

 

pranie bez chemiiSklepowe półki uginają się od najróżniejszych proszków, żelów, płynów do prania i płukania, producenci prześcigają się wymyślając coraz to nowe kompozycje, zapachy, obiecując wspaniałe efekty czystości, świeżości, miękkości i naturalności.

 

Nie daj się zwieść na naturalność i świeżość. Detergenty zawierają toksyczne składniki takie jak dwufynel polichlorowany, formaldehyd, terpineol, aluminium, kobalt i wiele innych chemikaliów, które wcierają się w skórę za każdym razem gdy nosisz ubranie lub śpisz w pościeli.

Do prania można używać orzechów piorących – nie ustępują proszkom, ale nie uczulają i są bardzo wydajne i ekonomiczne. Kilogram orzechów można używać przez rok i nie tylko do prania. Stare dobre płatki mydlane, boraks – doskonale pierze bez niszczenia kolorów, a do odplamiania szare mydło. Do prania białych firanek doskonale sprawdza się mieszanka 2 łyżki wody utlenionej  na ½ szklanki sody.

orzechy do prania

Domowy proszek do prania

100g boraksu
50g sody oczyszczonej
50g sody kalcynowanej
½ szklanki płatków mydlanych lub startego szarego mydła

Wymieszać składniki, na jedno pranie zależnie od stopnia zabrudzenia używać 1- 2 łyżki stołowe mieszanki. Piorąc w pralce w niskich temperaturach najpierw rozpuścić w niewielkiej ilości ciepłej wody, a nastepnie wlać do szufladki.

Chemiczne płyny do płukania są bardziej niebezpieczne niż środki piorące, szczególnie szkodliwe dla dzieci, dlatego najlepiej omijać je szerokim łukiem.

Domowy zmiękczacz do tkanin

100 g sody oczyszczonej
1 szklanka ciepłej wody
1 szklanka octu spirytusowego
20 kropel lawendowego lub innego ulubionego olejku eterycznego  (opcjonalnie)

Wymieszać wszystkie składniki oprócz olejku, kiedy ciecz się uspokoi po reakcji chemicznej,przelać do słoika dodać olejek, zamknąć i dobrze wstrząsnąć. Dozować tak samo jak kupne płyny.

Naturalny proszek do zmywarki

1 łyżka sody oczyszczonej
¼ szklanki kwasku cytrynowego
¼ szklanki soli gruboziarnistej
Kilka kropel olejku eterycznego dla zapachu (opcjonalnie).

Wymieszać składniki, stosować 1 łyżeczkę proszku na 1 mycie naczyń.

Inne przepisy do utrzymania czystości:  Czysty dom bez chemii

Pamiętaj, pranie należy suszyć na świeżym powietrzu!

Naturalne środki do prania i czyszczenia

a

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA
%d bloggers like this: