Od czego zależy nasze samopoczucie w ciągu dnia? W dużej mierze od dobrze przespanej nocy. Na dobry sen wpływa nie tylko jego długość, ale także jakość, na którą z kolei składa się sporo dodatkowych czynników. Niewyspani potrafimy być drażliwy, bywamy zdekoncentrowani i gorzej nam wychodzą codzienne czynności. Ale niewyspanie to nie sprawa losowa – jakość naszego snu zależy od wielu czynników.
10 czynników wpływających na dobry sen
- Regularny rytm snu – chodzi o to, by starać się chodzić spać i wstawać o tych samych porach niezależnie od dnia. W ten sposób przyzwyczajamy organizm do pewnego rytmu, a on uczy się najlepiej w nim regenerować. Możemy więc wstawać wyspani o nawet o wschodzie słońca, jeśli będziemy zasypiać regularnie ok. godz. 22.
- Długość snu – nie bez powodu poprzedni przykład zakłada 7 godzin snu. Według badań to właśnie optymalna ilość godzin, by organizm zdążył się zregenerować i przygotować do następnego dnia. Nadmiar snu (powyżej 9 godzin) często wybija nas z rytmu i nie daje pełnego wypoczynku, mimo że teoretycznie powinniśmy się wyspać bardziej.
- Stałe czynności wyciszające – warto jest zaplanować relaksujące czynności jeszcze przed zaśnięciem, ponieważ wprawią cię w spokojny, lekko senny nastrój. Ciepła kąpiel, spokojna książka, muzyka klasyczna i aromaterapia wpływają na nas relaksująco i pozwalają się wyciszyć, dzięki czemu łatwiej zasnąć.
- Odpowiednia dieta – nie chodzi o to, co jemy cały dzień, ale co jemy przed snem i jak późno. Produkty pobudzające, jak kawa, coca-cola, herbata czy dania ciężkostrawne nie pomogą nam zasnąć, przez co nie będziemy gotowi na pełen odpoczynek. Ostatni posiłek powinniśmy jeść ok. godz. 20:00 i powinno być to raczej coś lekkostrawnego. Przed samym snem możemy wypić napar z rumianku lub melisę.
- Sport – dobrze jest uprawiać sport po pracy w ramach odprężenia. Ruch wbrew pozorom pozwala się mięśniom zrelaksować, ponieważ rozciąga je. Dzięki temu nasz wypoczynek będzie w nocy znacznie efektywniejszy. Bezpośrednio po aktywności fizycznej możemy być pobudzeni, dlatego nie powinniśmy uprawiać sporu bezpośrednio przed snem.
Najczęstsze błędy związane ze spaniem
Nasze poszukiwania pozwoliły też wyróżnić 5 błędów, które popełniamy przed snem, i przez które trudniej jest nam się wyspać.
Drzemki w ciągu dnia – to zrozumiałe, że po pracy możemy wracać zmęczeni i mieć ochotę na drzemkę. Jednak takie dzienne podsypianie, szczególnie długie (zaleca się drzemki maksymalnie do 20 minut) potrafi zupełnie wytrącić nasz organizm z dobowego rytmu.
Zasypianie na siłę – jeśli po takich drzemkach czujemy, że o tradycyjnej dla nas porze nie możemy zasnąć, nie próbujmy tego robić na siłę, bo tylko się sfrustrujemy, co pogorszy sytuację. Warto wówczas wziąć do ręki książkę czy zaparzyć sobie uspokajające zioła. Niektórym osobom pomóc może doraźne zażywanie melatoniny w kapsułkach.
„Na dobry sen” – to mit i niezdrowe przyzwyczajenie, jeśli na sen stosujemy alkohol w drobnych ilościach. W praktyce związek ten pobudza i pogarsza jakość snu, obciążając organizm. Nie polecamy!
Intensywna rozrywka – oglądanie filmów sensacyjnych, thrillerów czy kryminałów podnosi nam tzw. ciśnienie i nie jest dobrą metodą na przygotowanie się do snu. Tak samo intensywna muzyka zadziała na nas aktywizująco, uwalniając endorfiny, zamiast melatoninę.
Źle dobrane łóżko lub materac – niestety, na jakość snu mają też wpływ sprawy techniczne. Materac powinieneś dobrać własnych preferencji, a swój wybór skonsultuj najlepiej ze specjalistą lub partnerką, jeśli interesuje cię łóżko dla pary. Często źle dobrane elementy techniczne mogą zrujnować nocny wypoczynek. Nawet jeżeli śpimy zazwyczaj sami, możemy zaopatrzyć się w łóżko dwuosobowe – im więcej powierzchni do spania, tym lepiej dla nas. Jeśli jednak zazwyczaj dzielimy z kimś sypialnię, łóżko dla dwóch osób powinniśmy dobrać bardzo starannie, najlepiej testując je wcześniej (oczywiście pod kątem snu). W ten sposób możemy próbować na sucho łóżka podwójne z IKEA w każdym ze sklepów producenta, a także konkurencyjne meble w takich salonach sprzedaży Agata Meble czy Bodzio. Wracając jednak do snu, wyróżniliśmy po 5 czynników odpowiadających za dobry sen oraz te, które są klasycznymi błędami uniemożliwiającymi zdrowy sen.