REKLAMA

Ogórki małosolne pełne witamin o wyjątkowym smaku

Ogórki składają się w 96% z wody, dlatego świetnie orzeźwiają i gaszą pragnienie w upalne dni. Co prawda nie mają zbyt wielu składników odżywczych ale już podczas kiszenia, nawet krótkiego nabierają wartości. Ogórki małosolne, podobnie jak kiszone zyskują właściwości probiotyczne a enzymy  dodatkowo wzbogacają je o witaminy z grupy B.

Zwykle do przetworów z ogórków dodajemy koper i czosnek, rzadziej korzeń chrzanu. Warto pokusić się też o inne dodatki, dzięki którym zyskają lepszy smak i aromat. Nasze babcie dodawały dodawały do ogórków  małosolnych i kiszonych liście winogron, porzeczek, wiśni, chrzanu, a także  naturalny konserwant  jakim jest liść dębu, z dużą zawartością garbników chroniącą przed zepsuciem.

W Rosji popularnym dodatkiem do ogórkowych kiszonek są owoce czerwonej porzeczki. Warto wypróbować przepis, który nada wyjątkowego smaku, aromatu i zapewni dodatkową porcję witamin. Przekąska w takim wykonaniu nie tylko wyśmienicie smakuje, ale ucieszy oko oryginalnym wyglądem.

Ogórki małosolne pełne witamin o wyjątkowym smaku

Ogórki małosolne z czerwonymi porzeczkami 

Składniki:
3 kg niedużych, twardych ogórków gruntowych
20 dag owoców czerwonej porzeczki
świeży liść dębu, chrzanu albo krzewu owocowego
główka czosnku
przerośnięty koper do kiszenia
pocięty w paski korzeń chrzanu
opcjonalnie kilka ziarenek gorczycy
1,5 litra wody
2 łyżki soli

Starannie umyte, oczyszczone z szypułek ogórki ułożyć dość ciasno w wyparzonym naczyniu. Pomiędzy ogórkami umieścić koper, słupki chrzanu, obrane ząbki czosnku, owoce porzeczki i liście, mogą być dla odmiany czarnej porzeczki. Opcjonalnie dorzucić kilka ziarenek gorczycy, niektórzy dodają dla zaostrzenia smaku niewielki kawałek papryczki chili.
Sól rozpuścić w przegotowanej, ostudzonej wodzie, wymieszać i zalać zawartość naczynia w taki sposób by nic nie wystawało nad powierzchnię wody. Przykryć małym talerzykiem tak, by zachować dostęp powietrza, dodatkowo nakryć gazą by nie dostawały się zanieczyszczenia z powietrza. Naczynie pozostawić w temperaturze pokojowej, w miejscu bez dostępu słońca.
Po 2 lub 3 dniach ogórki nabiorą lekko żółtawego koloru a woda lekko zmętnieje – można próbować!

Polecamy w tym samym czasie nastawić ogórki w dwóch różnych naczyniach używając tej samej wody i przypraw, ale tylko jedno wzbogacić porzeczkami  i porównać smaki

ogórki małosolne z porzeczkami przepis

 

Zasady, o których warto pamiętać przy robieniu przetworów z ogórków:

Kluczowa jest jakość surowca.  Trzeba zaopatrzyć się w ogórki gruntowe z pewnego źródła, które nie miały kontaktu z pestycydami ani nie były zbytnio nawożone. Najlepsze są oczywiście z własnego warzywniaka. Do przetworów warzywa muszą być w miarę świeżo zebrane, jędrne i niezbyt wyrośnięte. Przy zakupie warto jeden ogórek przekroić na pół aby sprawdzić co jest w środku, czy np. nie ma pustych miejsc przy pestkach
Kolejna sprawa to naczynie, najodpowiedniejsze jest gliniane ewentualnie szklany słój, nie kisimy w metalowych garnkach! No i woda. Jeśli używamy kranówki trzeba koniecznie ją przegotować. Idealnie byłoby gotować 10-15 minut, by pozbyć się jak najwięcej chloru. Im cieplejszą wodą zalewamy tym szybciej się kiszą.

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA
%d bloggers like this: