Artykuły Sponsorowane

Kaszel suchy, mokry czy napadowy? Jaki rodzaj kaszlu męczy Twoje dziecko?

Kaszel jest bardzo częsty u małych dzieci. Infekcja wirusowa lub bakteryjna, alergeny wziewne lub ciało obce, które przypadkowo dostało się do dróg oddechowych, może wywołać nieprzyjemny kaszel. Przyczyn odkasływania może być wiele i zadaniem rodzica jest rozpoznać, jaki rodzaj kaszlu męczy ich pociechę. Jak to zrobić? Jak leczy się kaszel wywołany przez infekcję?

Rodzaje kaszlu u dzieci – suchy, mokry i pochorobowy
Jeżeli zauważymy kaszel u małego dziecka, bardzo ważne jest, by wiedzieć, na co wskazuje. Jeden rodzaj kaszlu jest charakterystyczny dla zwykłego przeziębienia, inny może być objawem groźnej choroby. Jeżeli nie jesteśmy pewni, co jest powodem kaszlu, warto skonsultować się z pediatrą.

Najczęściej spotkamy się z kaszlem wywołanym infekcją wirusową. Początki choroby to czas kaszlu suchego. Jest on nieproduktywny – dziecko męczą napady kaszlu, ale nie pojawia się przy tym żadna wydzielina. To objaw, który najbardziej męczy w nocy (więcej na temat kaszlu suchego można przeczytać na http://conakaszel.pl/kaszel-suchy/. W kolejnym etapie przeziębienia pojawia się kaszel mokry. W tym przypadku przy każdym odkaszlnięciu z układu oddechowego dziecka odrywa się chorobowa wydzielina. To dobry objaw. Im szybciej organizm pozbędzie się drobnoustrojów, tym szybciej dziecko będzie zdrowe. Aby złagodzić oba rodzaje kaszlu, podajmy maluchowi odpowiedni syrop na kaszel dla dziecka.

Po wyleczeniu z infekcji u dziecka może pojawić się kaszel pochorobowy. Jest to objaw związany ze zniszczeniami, jakie powstały w śluzówce podczas choroby. Póki śluzówka się nie zregeneruje jest bardziej podatna na podrażnienia. Z tego powodu suchy, męczący kaszel może ciągnąc się za dzieckiem nawet przez kilka tygodni po chorobie. Nie jest to jednak nic groźnego – kiedy organizm dojdzie do siebie, kaszel sam minie.

Krztuszący, szczekający, napadowy, gwałtowny czy przewlekły?
Bardzo groźnym rodzajem kaszlu jest kaszel krztuszący i szczekający. Kaszel krztuszący jest duszący, dziecko oddycha z wyraźnym trudem, stęka, a często zaczyna sinieć. Powodem tego stanu jest zbyt gęsty śluz, który zebrał się w oskrzelach. Za to kaszel szczekający jest zwykle objawem zapalenia krtani lub silnej alergii. Jego nazwa wzięła się od dźwięku, jaki wydaje z siebie osoba chora. Salwy kaszlu szczekającego są bardzo męczące, dziecko może dopaść też chrypka i uczucie duszenia się. Te dwa rodzaje kaszlu są niebezpieczne dla zdrowia i wymagają natychmiastowej konsultacji z lekarzem.

Możemy spotkać się również z kaszlem napadowym, gwałtownym i przewlekłym. Kaszel napadowy jest zwykle związany z alergenami wziewnymi (pyłkami, kurzem, pleśnią, alergenami zwierząt domowych). Jest suchy i płytki, dodatkowo u dziecka może pojawić się wodnisty katar oraz kichanie. Tym objawom nie towarzyszy za to gorączka. Kaszel gwałtowny pojawia się, gdy ciało obce przypadkowo dostanie się do dróg oddechowych. Mija od razu, gdy tylko oskrzela zostaną oczyszczone. Za to kaszel przewlekły jest spowodowany biernym paleniem. Dlatego tak ważne jest, by nigdy nie palić w obecności dzieci.

Jak leczyć kaszel związany z infekcją?
Kaszel suchy i mokry, który jest związany ze zwykłym przeziębieniem łatwo leczyć. Bardzo ważne jest zastosowanie odpowiedniego syropu na konkretny rodzaj kaszlu. Kaszel suchy i mokry leczy się inaczej, dlatego w aptece poinformujmy farmaceutę, jaki kaszel męczy naszego malucha. Na kaszel suchy jest polecany np. Supremin (http://conakaszel.pl/supremin/). Pamiętajmy również, by podkreślić, że szukamy syropu dla kilkulatka, wtedy otrzymamy odpowiedni lek przeznaczony dla dzieci (np. Supremin dla dzieci). W przypadku niemowląt każdą infekcję trzeba konsultować z lekarzem i nie należy leczyć dziecka na własną rękę.

Na kaszel suchy i mokry bardzo dobrze działają również domowe sposoby. Są to metody, które wspomagają główne leczenie i przyspieszają proces powrotu do zdrowia. Co robić, aby maluch szybciej wyzdrowiał? Zadbajmy o właściwe nawilżenie ciała malucha od wewnątrz i na zewnątrz. Podawajmy dziecku jak najwięcej płynów (niegazowanej wody oraz ciepłych herbatek). Zadbajmy też, by powietrze w pokoju malucha było odpowiednio nawilżone. Pomogą nam w tym rozwieszone, wilgotne ręczniki lub specjalne nawilżacze powietrza.

Dobrym domowym sposobem są również inhalacje. Mniejsze dzieci najlepiej zabrać do łazienki, wypełnionej ciepłą parą wodną. Jeżeli szczelnie zamkniemy pomieszczenie i odkręcimy gorącą wodę, to po chwili łazienka wypełni się nawilżającą parą. Starszym dzieciom można zrobić parówkę (inhalację parą wodną z dodatkiem olejków eterycznych lub ziół). Do miski wlewamy gorącej wody i dodajemy do niej wybrane olejki lub zioła. Następnie nakładamy dziecku na głowę ręcznik i nachylamy jego głowę nad miską. W ten sposób maluch może wdychać aromatyczne opary, które złagodzą przykry kaszel. Należy tylko uważać, by woda nie była zbyt gorąca, bo może dojść do poparzenia dróg oddechowych.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

0 0 votes
Article Rating

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments