Ciekawostki, Nauka, Warto wiedzieć

Tylko 3 dni bez drogeryjnych kosmetyków obniży poziom toksyn chemicznych w organizmie

Ciekawe badania przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley przy współpracy z Clinica de Salud del Valle Salinas badajac wpływ popularnych kosmetyków na poziom toksyn w organizmie, których wyniki opublikowano w Environmental Health Perspectives.

Wykazano, że nawet krótka przerwa w stosowaniu drogeryjnych kosmetyków i środków pielęgnacyjnych może przyczynić się do znacznego spadku poziomu toksycznej chemii w organizmie, która zaburza pracę hormonów.

Tylko 3 dni bez drogeryjnych kosmetyków obniży poziom toksyn chemicznych w organizmie

W badaniu wzięło udział 100 nastolatek pochodzenia latynoskiego, które na czas testów otrzymały do osobistego stosowania różne kosmetyki  o znacznie obniżonym poziomie substancji chemicznych (czyli bardziej ekologiczne).

Przede wszystkim zastosowane w testach kosmetyki były wolne od składników takich jak parabeny, ftalany, trikolosan, oksybenzon – które to substancje wchodzą w skład prawie wszystkich komercyjnych kosmetykówśrodków pielęgnacyjnych takich jak mydła, kremy, szampony, odżywki, balsamy itd. Z kolei badania na zwierzętach wykazały, że te bezpośrednio ingerują w układ hormonalny człowieka.

„Ponieważ to kobiety są głównymi odbiorcami produktów do pielęgnacji ciała, są one szczególnie narażone na działanie tych substancji – skomentowała szefowa badań Kim Harley, z Centrum Badań Środowiska i Zdrowia Dziecka na UC Berkeley – Tym bardziej nastoletnie kobiety, ponieważ są w fazie szybkiego rozwoju funkcji reprodukcyjnych a według statystyk to właśnie one do codziennej pielęgnacji używają więcej kosmetyków niż przeciętna dorosła kobieta”.

Przed testami i po pobrano od dziewcząt próbki moczu.

Po zaledwie 3 dnia stosowania produktów o obniżonym poziomie substancji chemicznych zaobserwowano znaczny spadek ich poziomu w badanych próbkach moczu.

Poziom metylu i propylu – parabenów powszechnie stosowanych w kosmetykach jako konserwanty, spadł o 44 i 45 % ftalanu mono-etylu, często stosowanego w perfumach –  o 27% procent, a triklosanu i benzofenonu o 36%.

Nieoczekiwanie, co było zaskoczeniem dla badaczy wzrósł poziom dwóch pomniejszych parabenów – etylowego i butylowego, chociaż ich ogólne stężenie było bardzo niskie – i nie wykryto ich w prawie połowie badanych próbek produktów. Autorzy badań  przypuszczają, że mogło to być spowodowane przypadkowym zanieczyszczeniem lub co bardziej prawdopodobne obecnością substancji nie wymienionych na opakowaniu.

Źródło: Environmental Health Perspectives

Jak widać kosmetyki komercyjne nawet te przyjazne, ekologiczne mogą zawierać substancje chemiczne, które przenikają do krwiobiegu.

Nie bez powodu lekarze i specjaliści od medycyny ajurwedyjskiej twierdzą „nie nakładaj niczego na ciało, czego nie możesz zjeść”. A przecież naturalne substancje roślinne są równie jeśli nie bardziej skuteczne.

 

naturalne kosmetyki

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments