Korzeń pokrzywy zwyczajnej [urticae radix] jest bardzo cennym surowcem zielarskim.
W zasadzie niewiele mamy ziół o podobnych właściwościach. Pokrzywa należy do najbardziej wartościowych roślin leczniczych. Jest najlepszym zielem „czyszczącym” krew, krwiotwórczym i ogólnie wzmacniającym.
Korzeń pokrzywy zawiera te same składniki, co części naziemne plus dodatkowe substancje czynne. Są to grupy związków o charakterze lipidów i steroli, polisacharydy, rozpuszczalna krzemionka, liczne kwasy organiczne i sole mineralne.
W korzeniu pokrzywy zidentyfikowano czynnik pobudzający produkcję interferonu – substancji chroniącej przed wirusami i działającej antyrakowo. Liczne związki przeciwzapalne, stymulujące limfocyty T. Korzeń pokrzywy działa silniej i ma więcej właściwości niż ziele.
Surowiec zbiera się wczesną wiosną, albo jesienią po zakończeniu wegetacji. Wówczas w podziemnych częściach rośliny zmagazynowane są wszystkie związki organiczne. Po zebraniu korzeń trzeba oczyścić, szybko umyć i wysuszyć w temperaturze do 50 °C.
Korzeń pokrzywy działanie lecznicze
W tradycyjnym zielarstwie korzeń pokrzywy stosuje się przy wilgotnej stagnacji w dolnych częściach brzucha. Wskazania: słabe dno miednicy, nietrzymanie moczu, wypadanie macicy i częste infekcje gardła.
Napary i nalewki łagodzą dolegliwości związane z oddawaniem moczu i wyrównują pracę nerek. Regulują retencję wody, hamują krwawienia, zmniejszają obrzęki w obrębie cewki moczowej i pęcherza. Zewnętrznie tradycyjnie stosuje się przy wypadaniu włosów i infekcjach skóry głowy.
Według badań naukowych:
- Korzeń pokrzywy jest jednym z najskuteczniejszych ziół na prostatę. Udowodniono skuteczne działanie przy utrudnionym oddawaniu moczu u pacjentów z łagodnym przerostem prostaty (gruczolaki prostaty w I i II stadium). Dzięki obecności protein wiążących hormony płciowe dochodzi do wzrostu poziomu aktywnych hormonów, co wpływa na ograniczenie przerostu prostaty [1]
- Pobudza czynność wydzielniczą trzustki, zwiększa siłę trawienną soków trzustkowych
- Działa moczopędnie, oczyszcza krew, nerki i cały organizm w większym stopniu niż liście
- Tonizuje organizm i uzupełnia minerały: mangan, żelazo, magnez, potas, krzem, wapń
- Poprawia krążenie, zwiększa poziom czerwonych krwinek i hemoglobiny
- Pobudza procesy odnowy i regeneracji tkanek, redukuje stany zapalne, zmniejszają apoptozę i nekrozę (obumieranie) w komórkach
- Reguluje przemianę materii, ogólnie wzmacnia i zwiększa siły obronne organizmu
Korzeń pokrzywy przepisy
Odwar z korzenia pokrzywy
2 łyżki rozdrobnionego suszonego korzenia gotować na wolnym ogniu pod przykryciem w 1/2 litra wody 5 minut. Pije się 3 razy dziennie po 1/2 szklanki między posiłkami przy wymienionych wyżej problemach. Wzmacnia organizm, oczyszcza, poprawia ogólnie zdrowie i samopoczucie.
Nalewka z korzenia pokrzywy
2 czubate łyżki rozdrobnionego suszu zalać 0,5 l wódki, odstawić na 7 dni. Nalewką smaruje się bolące stawy w reumatyzmie, artretyzmie lub skórę głowy przy wypadaniu, łupieżu, łojotoku. Maria Treben podawała przepis: napełnić butelkę po szyjkę rozdrobnionym korzeniem, zalać 38-40% żytniówką i pozostawić na 14 dni w ciepłym miejscu.
Wcierka do włosów
Łyżkę korzenia zalać szklanką wody, doprowadzić do wrzenia, odcedzić. Wywar wcierać w skórę głowy. Wzmacnia włosy, hamuje łupież, łojotok i wypadanie skuteczniej niż płukanki z liści. Odwarem można płukać gardło, stosować do kąpieli przy schorzeniach skórnych.
Kąpiel lecząca nerwobóle i rwę kulszową
4 pełne garście korzeni, łodyg i liści pokrzywy zalać 4 litrami zimnej wody. Odstawić na 12 godzin. Podgrzewać na wolnym ogniu do zagotowania, odcedzić, dolać do wanny z wodą. Po 10 minutowej kąpieli trzeba położyć się do łóżka i nakryć ciepło. Odcedzoną pokrzywę zalać wodą, użyć następnego dnia.
Herbatka na trzustkę
- Wymieszać : 6 części korzenia pokrzywy.
- 7 części korzenia mniszka.
- Po dwie części majeranku i szyszek chmielu.
- Po jednej części ziela tymianku i mięty pieprzowej.
Łyżeczkę mieszanki parzyć w szklance wrzątku. Pije się 2 razy dziennie przy zaburzeniach czynności trzustki i przemiany materii. Wspomaga pracę trzustki, trawienie białek, tłuszczów i cukrów. Zwiększa wydzielanie soków trzustkowych. Pomaga w zaburzeniach trawienia związanych z kamicą żółciową.
Nawracające infekcje pęcherza i dróg moczowych
Wymieszać w równych proporcjach wagowych: korzeń pokrzywy, korzeń pietruszki kwiat głogu i tymianek. Łyżkę mieszanki zalać szklanką wrzątku, zaparzać pod przykryciem 10-15 minut. Pić 2/3 szklanki ciepłego naparu 2-3 razy dziennie.
Przepisy z liści innych części rośliny- Pokrzywa na wzmocnienie i oczyszczenie.