Dlaczego w Polsce nie rosną pomarańcze? Wszyscy wiemy, że dla pomarańczy – u „Nas” – nie ten klimat. Na szczęście rynek dostarcza nam ich w dostatecznej ilości.
A ja – dlaczego? – preferuję jabłka. To proste. To owoc „Nasz”, rośnie w naszym klimacie i w pełni zabezpiecza „Nasze ”potrzeby żywieniowe(chcę przez to wyrazić prawidłowość myślenia).
Owoce pomarańczy, mandarynek czy klementynek rosną za oceanem, w ciepłych klimatach, a ich soczysty miąższ, choć zawiera niezaprzeczalnie wartościowe składniki, to w głównej mierze jest owocem oziębiającym, rozpalony słońcem organizm. To samo robi z naszym organizmem. My zaś najwięcej tych owoców zjadamy zimą, gdyż to jest okres zbiorów pomarańczy. Jabłko występuje w Polsce w 30 odmianach ale jego zalety zdrowotne nie są dostatecznie znane i doceniane.
Należy pamiętać, że zjadanie jednego jabłka dziennie:
- wzmocni nasz przewód pokarmowy
- poprawi trawienie i przywróci florę bakteryjną jelit
- wzmocni układ nerwowy
- obniży poziom cholesterolu
- zjedzone na wieczór dba o zęby (przez niszczące bakterie działanie pektyn)
- zneutralizuje toksyny oczyszczając krew
Jabłko pobudza wydzielanie kwasu moczowego, działa moczopędnie, przeciwreumatycznie i przeciwkamicowo. Jest doskonałym produktem odchudzającym, a występujący w skórce jabłka krzem i wapń działa korzystnie na włosy i paznokcie.
Dlaczego w Polsce nie rosną pomarańcze?
Już nasze babcie wiedziały ,że polskie „pomarańcze” pomogą nam w leczeniu:
- otyłości , bezsenności
- anemii, niedoborów mineralnych
- infekcji jelitowych, zaparć
- osłabienia fizycznego i umysłowego
- gorączki, bólów głowy, infekcji oskrzelowych
- chorób wątroby i mięśnia sercowego
- nadciśnienia tętniczego
- dny moczanowej
Nieoceniony staje się ocet jabłkowy na który podaję receptę:
Umyte jabłka rozgnieść lub rozdrobnić. Ja używam samych skórek. W naczyniu szklanym zalać tę masę wodą w ilości 0,5 litra przegotowanej wody na 0,4 kg owocu. Do tego dodać 100g miodu na każdy litr wody, a w celu przyspieszenia fermentacji można dodać 20 g suchego chleba razowego. Niezakryte naczynie(zakryte gazą) trzymać w miejscu ciemnym co parę dni przemieszać. Ocet będzie gotowy po 4-6 tygodniach. Należy zlać go do ciemnych butelek i zakorkować.
Ocet może służyć jako naturalny dodatek do potraw (ocet jabłkowy) lub też jako środek leczniczy. Ma on wszystkie właściwości lecznicze jabłka.
Podam parę zastosowań octu:
- bezsenność- po posiłku rano i wieczorem pić 2 łyżeczki octu na ½ szklanki wody z dodatkiem łyżeczki miodu
- ból głowy- przyłożyć kompres z gazy namoczonej w ½ szklance zimnej wody ,2 łyżeczki octu i 1 łyżeczce miodu, można też przyłożyć kompres na kark
- kaszel-brać co 2 godziny syrop : ½ soku z cytryny z taką samą ilością octu jabłkowego i 1 łyżeczką miodu.
- kurcze mięśni : przyłożyć kompres z octu i wody w równych częściach
- oparzenia , ukąszenia owadów: przemyć czystym ostem lub pozostawić okład
- niestrawność- wypić ¼ szklanki wody z 1 łyżeczką octu jabłkowego
- na wzmocnienie organizmu w okresie zimowym (osobiście używam) :na noc rozpuszczam łyżeczkę miodu w ½ szklanki przegotowanej wody po czym wypijam rano na czczo po dodaniu 3 łyżeczek octu jabłkowego