REKLAMA

Miękka kuracja oczyszczania trzustki plus nasycenie organizmu składnikami odżywczymi

Miękka kuracja oczyszczania trzustki i układu krążenia wraz z nasyceniem organizmu naturalnymi witaminami, makro i mikroelementami wg profesora Michała Tombaka

Święta coraz bliżej co oznacza, że nasze brzuchy czeka poważny sprawdzian, a więc dobrze jest przygotować organy trawienne do „inwazji” smażonego, tłustego i słodkiego pokarmu.
Kolejnym po wątrobie organem, który należy oczyścić powinna być trzustka.

Jednodniowa kuracja oprócz oczyszczanie trzustki i układu krążenia polepszy skład krwi, wzmocni mięsień sercowy, naczynia krwionośne a obecność wśród składników kuracji soku z granata jest profilaktyką przeciwko nowotworom płuc, piersi, prostaty, jelita i skóry.

miekka-kuracja-oczyszczania-trzustki

Trzustka jest niewielkim gruczołem – waży zaledwie 70-80g.
Tym nie mniej jej wpływ na funkcjonowanie nie tylko organów trawiennych, ale i całego organizmu jest olbrzymi.
Trzustka produkuje enzymy niezbędne do trawienia tłuszczy, białek i węglowodanów oraz hormony m.in insulinę i glukagon, które regulują proces przemiany węglowodanów.
Insulina obniża pozom cukru we krwi a glukagon odwrotnie – podwyższa go.
Należy wiedzieć, że trzustka może prawidłowo wykonywać swoje funkcje pod warunkiem, że w dwunastnicy znajdują się odpowiednie ilości żółci wyprodukowanej w wątrobie.
Jeśli z wątroby (woreczka żółciowego) do dwunastnicy nie przechodzi odpowiednia ilość żółci to enzymy soku trzustkowego nie aktywują się, a wtedy wiele procesów trawienia ulega znacznemu zaburzeniu. Prowadzić to może do chorób zarówno trzustki jak i wątroby.
Współpraca tych dwóch organów musi być niezawodna.

Miękka kuracja oczyszczania trzustki:

Kurację przeprowadzamy w ciągu jednego dnia, co dwa tygodnie, w okresie jesienno-zimowym.

Składniki podstawowe:
13 sztuk daktyli
6-8 średniej wielkości jabłek pieczonych
2 jajka
sok z 3-4 granatów
cukier 4 łyżeczki
Nie jestem zwolennikiem cukru, ale jak mawiał Paracelsus „trucizna w małych ilościach czasami może być lekarstwem”
Składniki dodatkowe:
zielona herbata
miód
woda
korzeń imbiru
cytryna
sól
kawa zbożowa

Sposób przeprowadzenia kuracji:

Śniadanie
Wypić na czczo ½ szklanki soku z granata. Zjeść powoli 5 daktyli.
Po spożyciu daktyli odczekać 30 minut i zjeść 2 ugotowane na miękko lub twardo jajka (można użyć soli).
Obiad
Wypić ½ szklanki soku z granata. Zjeść powoli 5 daktyli.
Po spożyciu daktyli zjeść 2-3 pieczone jabłka (można dodać miodu).
Kolacja
Wypić ½ szklanki soku z granata. Zjeść powoli 3 daktyle. Po spożyciu daktyli zjeść 2-3 pieczone jabłka.

W ciągu dnia można pić dowolne ilości wody, zielonej herbaty z dodatkiem imbiru, cytryny a także kawę zbożową lub z cykorii w ilości nie większej niż dwie filiżanki.
W trakcie kuracji  nie  należy nic jeść oprócz w/w składników! Jeśli poczujecie Państwo głód możecie jeść pieczone jabłka.

Wartości zdrowotne podstawowych składników:

daktyle-wlasciwosci

Daktyle – Awicenna ojciec współczesnej medycy mawiał, że dają one siłę, wytrzymałość, wzmacniają serce, wątrobę, nerki, polepszają skład krwi, jednym słowem – przedłużają życie!
Jedna z legend mówi, że spożywając wyłącznie daktyle i wodę można przeżyć nawet kilka lat nie korzystając z innego pożywienia.
W czasach starożytnych daktyle nazywano „chlebem życia”.
Rzeczywiście, są kaloryczne, ale od nich się nie tyje.
Zawierają, co prawda 65% węglowodanów w postaci cukrów prostych – glukoza i fruktoza w łatwo przyswajalnych przez organizm formie oraz makro i mikroelementy takie jak: miedź, żelazo, magnez, cynk, mangan, potas, wapń, fosfor, kobalt, siarka, bor, selen.
Bogate są również w witaminy: A, C, B1, B2, B3,B5, B6.
Występuje w nich 23 aminokwasy, których nie spotykamy w innych owocach i warzywach a także błonnik i pektyny – substancje, które uważane są za najlepszą profilaktykę przeciwko chorobom nowotworowym.

granat-wlasciwosci
Granat – zawiera w sobie nawet do tysiąca ziarenek. Z tego powodu w czasach starożytnych uważany był za symbol płodności – zalecano jego spożywanie kobietom, które nie mogły zajść w ciąże.
Jest bogaty w witaminy: C, B1, B6, B12, P, makro i mikroelementy: wapń, magnez, potas, sód, żelazo, mangan, fluor a także węglowodany (glukoza i fruktoza), kwasy organiczne (cytrynowy, jabłkowy, bursztynowy itd.), fitoncydy, pektyny, taniny oraz 15 aminokwasów, które można spotkać tylko w mięsie. Kaloryczność granata to zaledwie 50-70 kcal na 100g.
Sok z granata wzmacnia układ odpornościowy, regeneruje ścianki naczyń krwionośnych.
W soku z granata znajdują się również fitoestrogeny, które pozwalają łagodnie przejść okres menopauzy. Najnowsze badania przeprowadzone w wielu krajach świata odnośnie właściwości soku z granata pozwalają stwierdzić, że hamuje rozwój nowotworów prostaty, płuc, jelit, skóry i piersi.

Jak wyciskać sok z granata?
Owoc umyć i rolować po twardej powierzchni (np. blacie) z siłą, aby słyszeć pękające w środku ziarenka aż do momentu, kiedy zrobi się miękki, jakby wypełniony sokiem.
Trzymając granat nad szeroką miseczką naciąć i delikatnie uciskać.
Pozostałe po wyciśnięciu soku ziarenka włożyć do emaliowanego garnuszka i zalać 0,5l wrzątku i tak robić po każdym wyciśnięciu soku.
Pozostawić na noc, rano odcedzić, dodać 2 łyżki miodu.
Powstanie multiwitaminowy napój, który można spożyć w ciągu dnia. Uwaga! Osoby, które mają wrzody (żołądka lub dwunastnicy) powinny rozcieńczać sok z granat przegotowaną wodą w proporcji 1:1.

Jak upiec jabłka?
Jabłka umyć, wydrążyć środek, wsypać do jabłka pół łyżeczki cukru, włożyć do piekarnika i piec w temperaturze 150-160 stopni przez 30-40 minut aż zrobią się miękkie.
Po wystygnięciu jabłek można je spożywać z niewielką ilością miodu.

pieczone-jablka

Jajka – zawierają wszystkie niezbędne dla organizmu aminokwasy oraz makro i mikroelementy – wapń, potas, fosfor, magnez, sód, chlor, siarka, żelazo, cynk, jod, miedź, mangan, chrom, fluor, molibden, bor, kobalt.
Bogate są również w witaminy grupy B (B1, B2, B3, B6, B9, B12) oraz E, C, A, H, PP, K.
Żółtka jajka są źródłem witaminy D.
Zawierają lecytynę niezbędną do prawidłowego funkcjonowania wątroby. Luteinę – substancję wzmacniającą wzrok. Cholinę – niezbędną dla układu nerwowego.
Warto wiedzieć, że brak choliny w organizmie może powodować stłuszczenie wątroby oraz sprzyjać powstawaniu chorób nerek. Amerykańscy onkolodzy ustalili, że cholina obniża ryzyko zachorowań na nowotwory piersi i dlatego radzą, profilaktycznie spożywać 1-2 jajka dziennie. Cholina jest odporna na wysoką temperaturę – niezależnie od tego czy jajka gotujemy czy smażymy, zachowuje ona swoje właściwości

Żródło za zgodą autora
prof. Michał Tombak

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA
%d bloggers like this: