Oliwkę z rozmarynu w łatwy sposób przygotujemy sami w domu. Jest bardzo przydatna w domu, ma mnóstwo zastosowań leczniczych i pielęgnacyjnych.
Bogaty w olejki eteryczne rozmaryn jest cudownym środkiem odżywczym dla serca, mózgu, układu nerwowego. Ma działanie przeciwbólowe, rozluźniające, przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne, stymulujące, przeciwstarzeniowe, ściągające. Pobudza krążenie, łagodzi stres, relaksuje umysł i uwalnia napięcie z tkanek.
Domowa oliwka z rozmarynu
Potrzebne są gałązki świeżego rozmarynu, kilka liści laurowych i oliwa z oliwek extra virgin. Przy „zimnych” bólach stawów i dokuczliwym reumatyzmie – pół laski cynamonu cejlońskiego.
- Umyte, ususzone gałązki rozmarynu włożyć do woreczka foliowego. Delikatnie ubić tłuczkiem do mięsa lub rozwałkować wałkiem. Ta operacja jest niezbędna, by „otworzyć delikatnie” igiełki i uwolnić olejki eteryczne.
- Słoik napełnić przygotowanym rozmarynem, dołożyć liście laurowe i opcjonalnie cynamon.
- Odstawić w chłodne, ciemne miejsce na 7-8 dni.
- Przefiltrować mocno odciskając zioła. Przelać do naczyń z ciemnego szkła, małą buteleczkę warto wyposażyć w zakraplacz.
By przyspieszyć proces macerat podgrzewa się w kąpieli wodnej na wolnym ogniu 30-60 minut. Odstawia na dobę, następnego dnia czynność powtarza po ostudzeniu filtruje. Do celów kosmetycznych, odmładzających rozmaryn można zalać olejem ze słodkich migdałów.
Zastosowania oliwki z rozmarynu
Oliwka z rozmarynu ma silne działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Szybko łagodzi bóle głowy, stawów i mięśni. Zmniejsza obrzęki powstałe na skutek zatrzymywania wody i bóle na skutek odkładania kwasu moczowego. Niewielką ilość wmasowuje się w miejsca dotknięte zmianami chorobowymi.
Przy bólu głowy wetrzeć w skronie, okolice zatok, kark i czubek głowy. Wydzielany aromat dodaje energii, pobudza pamięć i koncentrację, udrażnia zatoki i drogi oddechowe.
- Cellulit: oliwka z rozmarynu pobudza krążenie, rozpuszcza cząsteczki tłuszczu i drenuje układ limfatyczny. Po kąpieli regularnie stosowana do masażu ud, brzucha i pośladków zmniejsza cellulit.
- Wewnętrznie: 5-10 kropli oliwki z rozmarynu na pół łyżeczki miodu. Wymieszać i stosować pół godziny przed posiłkiem. Pobudza trawienie, odtruwa wątrobę, wspomaga trawienie i oczyszczanie z toksyn, drenuje, rozluźnia drogi żółciowe.
- Pielęgnacja skóry i włosów. Ujędrnia skórę, oczyszcza, usuwa stany zapalne, redukuje trądzik i przebarwienia. Masaż skóry głowy i włosów pobudza odrost, przeciwdziała wypadaniu, przetłuszczaniu i łupieżowi.
- Przy przeziębieniach można smarować klatkę piersiową, stosować do inhalacji i kominków zapachowych.
Nalewka z rozmarynu
Robi się podobnie. Rozmaryn zalewa się wódką lub domowym octem jabłkowym. Maceruje w chłodnym, ciemnym miejscu 2-3 tygodnie. Co kilka dni wstrząsnąć słoikiem. Nalewkę stosuje do nacierania skóry, włosów, stawów wewnętrznie w małych ilościach dla poprawy trawienia.
Receptura na Larendogrę, odmładzający tonik Królowej Elżbiety Tutaj . Przepis na winko z rozmarynem, cynamonem, goździkami, imbirem i gałką muszkatołową Tutaj. Ma działanie wzmacniające i antydepresyjne. Reguluje trawienie, przeciwdziała przeziębianiom, wzmacnia i dodaje energii, podnosi odporność.
A jakie proporcje składników?
Około 1 część rozmarynu na 5 oliwy