Wypadanie włosów, łysienie, wynika z różnych przyczyn. Niezależnie czy jest skutkiem stresu, nieodpowiedniego odżywiania, zaburzeń hormonalnych wymaga indywidualnego podejścia. Bo wypadanie włosów to problem braku równowagi całego organizmu, a każdy jest inny.
Współczesna medycyna przypisuje wypadanie włosów czynnikom genetycznym lub wpływom zewnętrznym. Tradycyjne systemy lecznicze patrzą głębiej, starając się ocenić wzorce dysharmonii i do nich dopasować terapię.
Wypadanie włosów przyczyny
Dwa najczęstsze w wzorce w TCM to niedobór krwi z zewnętrznym wiatrem i Qi. Pojawia się wywczas, gdy energia życiowa dostarczana przez krew jest na wyczerpaniu. Stan ten nie jest tym samym co anemia, czyli niski poziom czerwonych krwinek. Wyniki morfologii mogą być prawidłowe. Niedobór krwi oznacza, że krew nie zapewnia wystarczająco energii, sił witalnych, substancji odżywczych i nawilżenia. Pojawia się zmęczenie, bladość, nawet zawroty głowy lub niewyraźne widzenie. Ciało na głębokim poziomie usycha jak niepodlewany ogród. Możliwe symptomy:
- Niedobór krwi z zewnętrznym wiatrem
Suchość skóry, swędzenie nasilające się nocą, łuszczenie, wypryski, wysypki, czyraki, pokrzywki, egzema, AZS, wypadanie włosów, łysienie, blady język. Cienki puls z wąskim konturem, napięty jak struna od gitary. - Niedobór krwi i Qi
Ogólne osłabienie, zmęczenie, blada cera, duszności, kołatanie serca, zawroty głowy, bezsenność, problemy z pamięcią i koncentracją, rozdrażnienie, drętwienie kończyn, słaby głos, niechęć do mówienia, brak apetytu, wypadanie włosów. Język z cienkim białym nalotem, słaby, spowolniony puls.
W niedoborze krwi z zewnętrznym wiatrem stosujemy zioła odżywcze, nawilżające na głębokim poziomie, rozpraszające wiatr: dzika róża, głóg, lipa, traganek, mleczny owies, żeń-szeń, rehmania kleista. Trzeba unikać zimnych, surowych, pikantnych i bardzo tłustych pokarmów. Uwzględnić w diecie krwiotwórcze wątróbka, czerwone mięso.
Niedobór krwi i Qi – zioła tonizujące, nawilżające, łagodzące, odżywcze i łagodne adaptogeny. Traganek, arcydzięgiel, lukrecja, korzeń piwonii, łopian, perz, daktyle, imbir, cynamon, maca, cytryniec chiński, brahmi, święta bazylia. Zalecenia dietetyczne jak wyżej.
Inne przyczyny: zbyt dużo ciepła (żywiołu ognia) osłabia mieszki włosowe i korzenie włosa. Ponadto zaburzenia trawienia (przyswajania), nierównowaga systemu nerwowego, dużo stresu i stany lękowe.
Zioła wzmacniające włosy
Podejście holistyczne to działanie na różnych poziomach. Trzeba postarać się wyeliminować przyczyny dysharmonii, również działając na skutki czyli samo wypadanie włosów.
Do naturalnych środków wzmacniających cebulki i strukturę włosa należą:
- Zioła:
łopian, tatarak, chmiel, rokitnik, nasturcja, rozmaryn, aloes, czarna rzepa, szałwia, kozieradka, hibiskus, skrzyp polny i pokrzywa(niedobór krzemu i minerałów). Najszybsze, najlepsze efekty przynosi liść curry, zapobiega też siwieniu, więcej TUTAJ. - Olejki:
rycynowy, z korzenia łopianu (przepis), miodli indyjskiej, kokosowy, migdałowy. Olejowanie włosów, delikatne masaże skóry poprawiają krążenie i stymulują porost włosów.
Przy wypadaniu włosów należy trzymać się z daleka od komercyjnych środków pielęgnacyjnych zawierających silne chemiczne substancje. Ograniczyć stylizację na gorąco, bardzo delikatnie rozczesywać mokre włosy, najlepiej drewnianym grzebieniem. Latem używać chłodzących olejków i ziół typu aloes, zimą rozgrzewających – np. olejek sezamowy.
Największym wrogiem pięknych zdrowych włosów jest stres, nerwowość, stany lękowe i niedosypianie. Czynników stresogennych nie da się wyeliminować, ale można doprowadzić do równowagi rozregulowany lub wyniszczony układ nerwowy. Jak to zrobić podchodząc indywidulanie dla każdego w książce do nabycia TUTAJ.