Mydła Aleppo zasłynęły na całym świecie dzięki wyjątkowej jakości. Wytwarzane ręcznie, wyłącznie z naturalnych składników, według tradycyjnych receptur znanych od pokoleń.
Aleppo to nie byle jakie mydło. To wielowiekowa, niezmieniona przez wieki tradycja. Rzemieślnicy z Aleppo trzymali w sekrecie swoje receptury, uważa się, że tylko oni znają idealną proporcję składników, by stworzyć najlepsze mydła.
Tajemnice mydeł Aleppo
Mydło Aleppo ma bogatą historię, sięgającą ponad 2000 lat. Zapoczątkowali ją Fenicjanie a opracowane wieki temu receptury i proces wyrobu nie zmieniły się do dziś. Wyrabiane jest ręcznie z oliwy z oliwek i oleju laurowego, które nadają nawilżające, kojące i łagodzące właściwości. Tajemnicą jego wyjątkowości jest sposób wytwarzania.
Mistrzowie mydła, prawdziwi magicy przez trzy dni w specjalnych kadziach podgrzewają oliwę z oliwek, ług i wodę. To proces zamydlania. Później dodają olej laurowy – klucz mocy tego wyjątkowego mydła. Następnie wylewają na ogromne arkusze papieru woskowego. Gęsta mieszanina wygląda jak gigantyczny szmaragdowo zielony naleśnik.
Kilka dni schnie i stwardnieje. Po uzyskaniu półplastycznej konsystencji ręcznie tną na małe bloczki i stemplują. Na kostkach wybijają imię Mistrza, Najwyższego Maga. Ten symbol jak odznaka honorowa mówi światu, że mydło zostało tradycyjne wykonane w Aleppo. Około 9 miesięcy poukładane kostki leżakują w wentylowanych piwnicach o stałej temperaturze.
Jak nazwa wskazuje, wyjątkowe mydło pochodzi ze starożytnego miasta Aleppo, w syryjskim regionie Levant. Historycznie było ono centralnym węzłem handlowym Jedwabnego Szlaku. Do Europy trafiło w XI wieku sprowadzone przez krzyżowców.
Naturalne składniki
Tradycyjnie mydło Aleppo wyrabia się z kilku najwyższej jakości składników. Podstawowym jest oliwa z oliwek i w różnym procencie olej laurowy, który nadaje charakterystyczną zieloną barwę.
Olej laurowy jest pozyskiwany z jagód wawrzynu szlachetnego [Laurus nobilis]. Olejki lotne zawarte w liściach i jagodach mają silne działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Pomagają utrzymać równowagę wilgoci w tkankach, zapewniają nawilżenie skórze. Tradycyjnie były stosowane do olejowania osłabionych włosów. Ciepły, korzenny zapach olejku laurowego rozgrzewa, poprawia nastrój i oddala depresję.
Obecnie jest stosowany w kosmetykach i preparatach do pielęgnacji skóry. Koi i łagodzi podrażnienia, trądzik, zapalenia o podłożu bakteryjnym i wirusowym. Likwiduje wypryski, przyspiesza regenerację naskórka.
Oliwa to najzdrowszy kosmetyk, pozbawiony konserwantów. Wieki temu Homer nazwał ją płynnym złotem. Bogata w fosfor, potas, żelazo, witaminy A, B, C, D, E. Najcenniejsze są nienasycone kwasy tłuszczowe, chlorofil i skwalen, naturalny składnik płaszcza lipidowego ludzkiej skóry. Przyspiesza regenerację komórek, pobudza naskórek do odnowy. Oliwa ma silne działanie nawilżające. Na skórze tworzy warstewkę, chroniącą przed zimnem i wiatrem. Zapobiega utracie wody, koi i zmiękcza podrażnioną skórę.
Mydło Aleppo właściwości
Doceniane na całym świecie mydło jest świetne dla skóry, nie tylko dzięki składnikom, ale trosce wkładanej w jego wytwarzanie. Delikatnie pielęgnuje, łagodzi, nawilża, nie wysusza. Wszechstronne. Można stosować na twarz, całe działo i włosy oraz jako piankę do golenia. Nawet do prania – skutecznie usuwa uporczywe plamy z delikatnych tkanin.
- Mydło Aleppo delikatnie oczyszcza skórę nie naruszając bariery lipidowej
- Nawilża, natłuszcza i odżywia
- Łagodzi zaczerwienienia, podrażnienia, stany zapalne
- Wspomaga leczenie egzemy, łuszczycy, trądziku, wyprysków
- Ma działanie antyseptyczne, antybakteryjne, przeciwgrzybicze
- Dogłębnie oczyszcza pory, dość silnie ściąga, dzięki czemu zawęża wcześniej oczyszczone
- Mydło jest delikatne dla bardzo wrażliwej skóry, problematycznej, alergicznej i dziecięcej
- Poprawia ogólna kondycję skóry, reguluje pracę gruczołów łojowych, wspiera naturalną barierę lipidową.
- Pozostawia skórę miękką i gładką.
Trwałość i jakie najlepsze
Mydła Aleppo można przechowywać lata. Z czasem nabierają głębszego kolory, lekko wysychają, ale nie tracą właściwości. Wręcz przeciwnie, im bardziej suche mydło, tym lepsze ze względu na wyższe stężenie oliwy.
Jak widać, proces produkcji trwa długo. Mydła są gęste, wydajne, jakość warta swojej ceny, która zależy od procentu oleju laurowego.
- Mydła o stężeniu 5-12% polecane dla skóry suchej, delikatnej, wrażliwej i dzieci
- Od 10- 20% doskonałe do mycia skóry normalnej, mieszanej i włosów.
- 35-55% mają najsilniejsze działanie antyseptyczne. Dobre skóry problematycznej, tłustej, trądzikowej, problematycznej i higieny intymnej.
Prawdziwe mydło Aleppo nie zawiera chemicznych substancji zapachowych, rozpuszczalników, barwników. Wierzchnia warstwa ma żółto-brązowy odcień, po przekrojeniu zielony. Mówi się, że oryginalne mydło Aleppo pływa. To prawda często unosi się po powierzchni wody. Nie jest to jednak kryterium jakości, zależy od gęstości mydła i sposobu wykonania.
Podczas wojny w Syrii ucierpiały wytwórnie mydła w Aleppo. Część wytwórców przeniosła się za granicę. Najstarsza fabryka musiała pozostać zamknięta w latach 2012 – 2019. Nie na zawsze. W 2019 roku dzielni, wytrwali właściciele wznowili produkcję.
Mydła Aleppo dostępne w naszym sklepiku TUTAJ