REKLAMA

Świetlik lekarski na wzrok, oczy, oczyszczenie i trawienie

Świetlik lekarski, świetlik łąkowy Euphrasia officinalis L jest rośliną jednoroczną, półpasożytem, z korzeni innych roślin za pomocą ssawek pobiera wodę wraz z solami mineralnymi. Nazwa świetlik odnosi się do czystej bieli jego kwiatów, dzięki której roślina zdaje się świecić w trawie. Ludowe nazwy ptasie oczko, świecznik, złodziej mleczny.

świetlik oczy

Świetlik jest najbardziej kojarzony i stosowany w zielarstwie i kosmetyce jako remedium na dolegliwości oczu. Jego pozytywny wpływ na narząd wzroku i widzenie opisywali już średniowieczni medycy. Jednak w tradycyjnym lecznictwie wielu krajów świetlik jest  polecany w formie naparów także cierpiącym na schorzenia układu pokarmowego, bóle głowy, bezsenność, trądzik i problemy skórne. Francuzi zalecają stosowanie świetlika w chrypce, kaszlu, katarze nosa, a także przy biegunkach i nadkwasocie żołądka. Surowcem zielarskim jest kwitnące ziele, które zbiera się na podmokłych łąkach, rowach, zaroślach, pastwiskach, brzegach lasów. Należy pamiętać by po zebraniu nie zgniatać roślin, świetlik wtedy ciemnieje i traci cenne właściwości.

O tej maleńkiej, niepozornej roślinie, pisał w 1949 r. Jan Biegański w książce „Ziołolecznictwo”, podając kilka przypadków wyleczenia okładami z naparów
ze świetlika na noc z zupełnej ślepoty po kilku tygodniach. Prace doświadczalne nad leczniczymi właściwościami świetlika są prowadzone w wielu krajach, szczególnie aktywnie w Szwajcarii i we Włoszech.

Świetlik ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwalergiczne, oczyszczające i wzmacniające organizm. Pobudza wydzielanie żółci i soków żołądkowych, reguluje trawienie i pracę jelit. Uszczelnia naczynia krwionośne siatkówki oka, dzięki temu i innym właściwościom jest skutecznym lekarstwem na zapalenie spojówek, zespół suchego oka, jęczmień, zmęczenie oka np. pracą przy komputerze. Jest pomocny przy nadwrażliwości na światło, nadmierne łzawienie, bóle i wszelkie zaburzenia oczu.

Świetlik przepisy lecznicze

Herbatka ze świetlika
1 łyżkę ziela zalać szklanką wrzątku, zaparzać 10 minut. Pić 2-3 razy dziennie 1/2-1/3 szklanki przez co najmniej miesiąc. Herbatka pomoże uporać się z problemami trawiennymi i odtruje organizm, dzięki czemu poprawi stan skóry i pomoże pozbyć się trądziku.

Chłodzący żel na oczy
Wymieszać świetlik i ziele skrzypu w równej ilości. 2 łyżki mieszanki zalać w garnku 2 szklankami wody, podgrzewać 20 minut. Przecedzić, dodać 2 łyżki namoczonej wcześniej żelatyny, przestudzić i zmiksować. Przechowywać w lodówce. Robić okłady kilkuminutowe parę razy dziennie. Zimno obkurcza naczynia krwionośne, więc ta gimnastyka naczyniowa powoduje ich rozruch, usuwa zastoje krwi i limfy.

Zapalenie spojówek
Wieczorem przed snem robić okłady na oczy z naparu świetlika, brać dodatkowo witaminę A i B2

Okłady ze świetlika
1/2 łyżeczki sproszkowanego ziela zaparzać w 1/3 szklanki wrzącej wody przez 5 minut jak herbatę i stosować do okładów na oczy na noc. Pozostały płyn wraz z proszkiem wypić. Stosować przy zmęczeniu oczu, stanach zapalnych, jęczmieniu, kurczu powiek.
Świetlik można łączyć do kataplazmy nagietkiem, bławatkiem, rumiankiem, melisą, owocem kopru, korzystne jest również dodanie niewielkiej ilości liścia naparstnicy ze względu na skuteczne działanie związków karotenoidowych na oczy.

Kąpiel parowa oczu, zaćma, jaskra
Wymieszać 20 g świetlika, 20 g kozłka, 10 g werbeny, 30 g liści bzu czarnego, 20 g rumianku
5 płaskich łyżek mieszanki zalać 2 szklankami białego wina podgrzanego prawie do wrzenia. Poddać zamknięte oczy działaniu pary. Przelać ziołowe wino do butelki i przygotować, w razie potrzeby świeżą kąpiel parową z małej ilości wina. W celu szybszego zlikwidowania bardzo nieprzyjemnych bólów oczu, należy przez godzinę po obiedzie leżeć z watką zwilżoną ziołami szwedzkimi na zamkniętych oczach.
Przyczyną pierwotną jaskry jest najczęściej zaburzenie pracy nerek, często towarzyszą jej bóle reumatyczne i stawowe. Wtedy należy pić 2-3 szklanki herbatki z wymieszanych w równej ilości nagietka, pokrzywy, przetacznika i skrzypu.

Zapalenie miedniczek nerkowych
Wymieszać w równych ilościach świetlik, dziurawiec, krwawnik, pokrzywę i podbiał. Łyżeczkę mieszanki zalać szklanką wrzątku. Pić ciepły napar 3 x dziennie po 1/2 szklanki.

Przeczytaj również Jak poprawić wzrok 

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA
%d bloggers like this: