Apteka w twojej kuchni, Ciekawostki, Warto wiedzieć, Z rożnych stron świata, Zamiast

Niebieska sól perska dla zdrowia i urody

Sól niebieska perska właściwości działanie smak

Niebieska sól zwana perską uważana jest za najrzadszy i najbardziej wyjątkowy rodzaj soli na świecie. Ma dosyć ostry, cierpki smak z słodko, korzenną nutką, niepowtarzalny niebieski kolor i cechy, które czynią ją wyjątkową na skalę światową.

Sól niebieska perska właściwości działanie smak

Przy zakupie trzeba zachować ostrożność. Nie każda sól zabarwiona niebieskim odcieniem jest prawdziwą niebieską solą.

Niebieska sól

Niebieska sól jest wydobywana ręcznie na niektórych terenach Iranu, w ilościach 100-120 ton rocznie. Wykształciła się 250-600 milionów lat temu na skutek przesunięć płyt tektonicznych. Tak powstało unikalne połączenie soli kamiennej z sylwinem.  Minerał ten występuje w niektórych solach, w tym z Morza Martwego i himalajskiej. Jednak jego zawartość w niebieskiej soli perskiej jest wyjątkowo wysoka.

Niebieski kolor wynika nie tylko z obecności sylwinu, ale struktury krystalicznej. Podczas ruchów tektonicznych kryształy soli były poddawane ogromnemu ciśnieniu, stąd inne załamanie światła, dający niebieski odcień od jasnego, do intensywnego błękitu.

niebieska sól perska

Niebieska sól jest bogata w sylwin, jony wapnia, żelaza, magnezu, potasu, żelaza, cynku i jodu. Zawartość sylwinu sięga 18%, dla porównana w soli z Morza Martwego 4,4%.

Unikalna struktura krystaliczna i duża zawartość sylwinu nadaje jej wyjątkowych właściwości. Sól niebieska pochodząca z Iranu jest wolna od wszelkich zanieczyszczeń. Istnieją inne złoża w innych rejonach świata m.in Turcji, Rosji, Chinach, Rumunii i na Ukrainie.

Prawdziwa sól niebieska

Podczas mielenia, rozdrabniania kryształków sól traci błękitny odcień. W końcu to nie naturalna barwa minerałów a efekt załamywania światła. Stąd często się dodaje różne barwniki. Dlatego przy zakupie warto się upewnić czy posiada certyfikaty.

Prawdziwą niebieską sól można rozpoznać po białych kryształkach, przeplatywanych połyskującymi niebieskimi kryształkami. O jej autentyczności świadczy też cena. Prawdziwa niebieska sól kosztuje w Europie kosztuje około 50-60 euro za kg.

Sylwin i minerały

Sylwin jest minerałem z gromady halogenków szeroko stosowanym w medycynie. Wykorzystywany do produkcji leków na nadkwasotę, roztworów elektrolitowych stosowanych przy odwodnieniu i zaburzeniach rytmu serca, odżywek dla osób z niedoborem potasu. Jako składnik past do zębów łagodzi stany zapalne dziąseł, nadwrażliwość i ból.

Niebieską sól można stosować wewnętrznie i zewnętrznie. Ma działanie antyseptyczne, dezynfekujące, przeciwbakteryjne i gojące. Stymuluje w żołądku wydzielanie pepsyny i kwasu solnego. Wymusza wydalanie płynów poza błony komórkowe, dba o równowagę elektrolitową i reguluje tętno.

Niebieska sól znana jest  z właściwości łagodzących ból i uspokajających. Łagodzi podrażnienia skórne, wewnętrzny ból i stres.  Sól kamienna zawiera kluczowe minerały dla systemu nerwowego –  jod, potas, magnez i cynk. Uspokoi mięśnie i pomoże ustabilizować ciśnienie krwi.

Duża zawartość potasu wspomaga krążenie, reguluje gospodarkę płynami rytm serca i ciśnienie. Magnez pozytywnie wpływa na układ nerwowy, obniża stres razem z wapniem wzmacnia kości i zęby. Wapń bierze udział w regulowaniu procesów krzepnięcia krwi.

Zastosowania niebieskiej soli

Teoretycznie można używać jak sól kuchenną, jednak to zbyt kosztowne. Jest tak rzadka i cenna, że lepiej tylko doprawiać potrawy na talerzu. By uzyskać dekoracyjny, niebieski połysk kryształki soli powinny być wystarczająco duże. Ładnie prezentuje się na tle jasnych potraw, w lekkich białych sosach, serach, daniach rybnych, owocach morza.

Jej ostry, cierpkawy smak daje uczucie lekkiego mrowienia na języku, wynika on z dużej zawartości potasu. Przy problemach z jego niedoborem lub nierównowadze elektrolitowej warto również używać do zup i gotowania.

zastosowania niebieskiej soli

Słoną wodę można wykorzystać do płukania gardła, nosa, jamy ustnej, dezynfekcji ran i infekcji skórnych. Duża zawartość cynku regeneruje komórki skóry. Niebieska sól wspiera pielęgnację twarzy, skóry i włosów. Warto dodawać do peelingów, kremów, odżywek. Złagodzi stany zapalne, podrażnienia, świąd. Cynk i magnez wzmacniają strukturę włosa.

 

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments