Rośliny są inteligentne w większym stopniu niż przypuszczamy. Doskonale wiedzą co się wokół nich dzieje, potrafią analizować otoczenie, inteligentnie reagować, przewidywać przyszłość.
Drzewa rozmawiają ze sobą, znają więzi rodzinne i dbają o swoje młode. To nie fantazja, odkrycia ostatnich lat wprawiają w zdumienie.
Inteligentne rośliny
W 2013 r. The New Yorker opublikował zaskakujący artykuł, który na zawsze zmienił spojrzenie na świat flory [1]. Pokazując, że rośliny są istotami świadomymi, potrafią wykazywać inteligentne zachowania, myśleć i czuć. Oburzone środowisko biologów uznało to szalony wymysł, kompletny nonsens. Nie tracąc czasu na zgłębienie tematu zgodnie opiniowali, że twierdzenie to jest całkowicie bezpodstawne.
Szybko się okazało, że nie mieli racji. Na marginesie warto zauważyć, że współczesna nauka ma bardzo nienaukowe podejście do większości zagadnień. Z góry odrzuca koncepcje, nie mieszczące się w ramach ustalonego światopoglądu.
Dawniej uczeni starali się poznawać rzeczywistość z otwartym umysłem, niczego nie odrzucając, zarazem wszystko kwestionując. Dziś nauka staje się formą religii. Bez zbadania zagadnienia, analiz, dyskusji z góry zakłada się, że coś nie może być prawdą lub odwrotnie jest pewnikiem. Tak rodzą się dogmaty, z którymi się nie dyskutuje.
Rdzenne znaczenie słowa na-uka oznacza proces nauki. Oznacza, że ktoś się uczy, wciąż poznaje. Nie może więc być przekazicielem prawd. Teraz uczeni, ci którzy poznają uzyskali status nieomylnych mędrców. Nikt nie zauważa, że nauka ciągle koryguje swój przekaz na wiele tematów. Choćby zagadnienie inteligencji roślin.
Fantazja czy rzeczywistość?
W końcówce roku 2024 mamy dziesiątki prac badawczych, setki artykułów, liczne książki opublikowane przez biologów i neurobiologów poświęcone zagadnieniu inteligencji roślin.
Dzięki wielu eksperymentom ustalono, że rośliny potrafią komunikować się z między sobą i z otoczeniem. Ale nie tylko
- Potrafią logicznie myśleć, uczyć się, rozwiązywać problemy i przewidywać przyszłość [1].
- Mają zdolność zapamiętywania i przywoływania wspomnień
- Współpracują ze sobą, dzieląc się zasobami
- Tworzą więzi rodzinne, troszczą się o potomstwo i starsze osobniki
Las to jeden organizm
Nie ma wątpliwości, że rośliny się komunikują. Przemawiają do siebie słowami, których nie zna żaden człowiek. Język roślin to wysyłane i odbierane molekuły atomów z informacją. Niektórzy twierdzą, że komunikacja odbywa się przez podziemne pajęcze sieci mykoryzowe nazwane Wood Wide Web. Umożliwia ona porozumiewanie się, wymianę informacji, składników odżywczych po opiekę nad potomstwem. [2].
Las to wiele więcej niż widzimy. Pod ziemią tworzy szczególne struktury, które przywodzą na myśl jeden organizm. Drzewa i inne rośliny żyją w doskonałej harmonii. Współpracują, troszczą się o siebie wzajemnie, uzdrawiają, wykazując wielką mądrość i wrażliwość.
Niemiecki leśnik Peter Wohlleben, autor książki „Sekretne życie drzew” wraz z biologiem Suzanne Simard, profesorem wydziału leśnictwa na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej na podstawie długoletnich badań nakręcili film „Inteligencja drzew”. Ich odkrycia wprawiają w zdumienie. Pokazują, że my ludzie, możemy się od nich wiele nauczyć. Pozwalają spojrzeć na świat przyrody z zupełnie innej perspektywy.
Ta niezwykła podróż zabiera w fascynujący świat mądrości roślin, i duchowy głęboko związany z naszym człowieczeństwem. Cały film w języku polskim TU.
Są ludzie, którzy opanowali sztukę komunikowania się z ziołami, krzewami, drzewami. Szamani, niektóre zielarki łącząc się z rośliną dostają informacje o jej leczniczym działaniu i sposobach użycia. Tylko nieliczni mają ten dar, ale natura dostarcza nam wskazówek, z których każdy może skorzystać. O sekretnym języku roślin przeczytacie Państwo w jednym z rozdziałów książki Tajemnice ziół – zapomniana wiedza.