Ciekawostki, Warto wiedzieć

Cholesterol nie jest winien czyli cholesterolowy mit

Cholesterol nie jest winien czyli cholesterolowy mit

Cholesterol nie jest winien. Choroby serca i układu krążenia są jedną z głównych przyczyn śmierci w krajach wysoko uprzemysłowionych a winą obarcza się wysoki poziom cholesterolu. Ale czy jest to uzasadnione ?

W ciągu ostatnich 60 lat badania prowadzone przez naukowców z różnych krajów już wielokrotnie wykazały, że cholesterol nie jest winien. Nie ma związku pomiędzy wysokim poziomem cholesterolu a chorobami sercowo naczyniowymi, a jednak mit cholesterolu przetrwał i rokrocznie przemysł farmaceutyczny zarabia miliardy dolarów na statynach.Cholesterol nie jest winien czyli cholesterolowy mit

Jednym z badaczy zajmujący się tym tematem jest prawie 100 letni emerytowany profesor University of Illinois Fred Kummerow, który twierdzi, że czynnikiem powodującym zatykanie tętnic i tworzeniem się blaszek miażdżycowych nie jest wysoki poziom cholesterolu.

Naukowiec przez ponad 60 lat zajmował się badaniem wpływu diety na choroby serca. Już 1957 roku opublikował pierwszy artykuł naukowy, w którym dowodził że tłuszcze trans są głównym czynnikiem powodującym choroby serca.
W najnowszym artykule, opublikowanym na łamach American Journal of Cardiovascular Disease, Kummerow zrecenzował badania dotyczące metabolizmu lipidów i związku nienaturalnie utlenionego cholesterolu poprzez np. smażenie żywności na wielokrotnie używanym oleju, czy spożyciu wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z chorobami sercowo naczyniowymi.

Utlenione lipidy są przyczyną występowania chorób serca zarówno chorób serca zarówno poprzez odkładanie wapnia na ściankach arterii krwionośnych (arterioskleroza) oraz tworzeniem się blaszek miażdżycowych i zatykaniem tętnic powodujących zawały i ataki serca prowadzące do nagłych zgonów – twierdzi naukowiec

Od końca lat 70 Kummerow badał również nierównowagę składników odżywczych w diecie amerykanów która prowadzi do otyłości. Jego najnowsza książka „Cholesterol nie jest winien” koncentruje się na chemii żywności, na tym jak działa na organizm i jak zbilansować dietę.
Praca dr Kummerow pokazuje, że to nie jest cholesterol, powoduje choroby serca i np. zupełnie bezpieczne jest jedzenie jajek , masła,  smalcu a główną przyczyną chorób kardiologicznych są tłuszcze trans występujące m.in. w margarynach czy rafinowanych olejach roślinnych. Spożycie właśnie tych tłuszczów zaczęło lawinowo rosnąć od połowy lat 50-tych i równocześnie tak samo zaczęła rosnąć liczba zgonów spowodowana chorobami serca.

Tłuszcze trans prowadzą do zmniejszenia poziomu prostacykliny, która jest niezbędna w zapobieganiu powstawania skrzepów krwi w tętnicach.

Zasadniczo, jeśli jesz przetworzoną żywność prawdopodobnie spożywasz także tłuszcze trans.
Strukturalnie, tłuszcze trans, to syntetyczne kwasy tłuszczowe. Czternaście z nich jest wytwarzane jest w procesie uwodorniania , powodują one blokadę syntezy prostacykliny, która jest niezbędna do utrzymywania prawidłowego przepływu krwi.
Unikanie tłuszczów trans jest zatem konieczne dla prawidłowego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego. A unikanie przetworzonej żywności jest najprostszym sposobem, aby chronić swoje serca, należy również zadbać o odpowiednie proporcje wapnia, magnezu, sodu i potasu

Poniżej fragment artykułu „Skubanie z kasy i bułka z masłem” lek. med. Janusza Kołodziejczyka zamieszczonego w „Nieznanym Świecie” nr 10/2012

Sprawdzenie poziomu cholesterolu odbywa się w oparciu o tzw. normę umowną. Pomijając fakt, iż normy umowne wyglądają różnie w różnych krajach (mimo, że dotyczą tych samych ludzi), w latach 70. ub. wieku dla cholesterolu całkowitego wartość tę ustalono na mniej niż 460 mg%, podczas, gdy obecne lobby statynowe walczy o to, aby sięgała ona poniżej 160 mg%. Jednak z publikowanych badań wynika, że gdy poziom cholesterolu spada poniżej 160 mg%, grozi to nowotworem jelita grubego. Tak, więc osobom nastraszonym wysokim cholesterolem można by sprzedawać statyny, a reszcie środki mające zapobiegać rakowi jelita grubego. Trzeba tylko skutecznie wykreować zagrożenie i błyskawicznie wynaleźć odpowiednią szczepionkę, która temu niebezpieczeństwu zaradzi. Ponieważ ja jako pierwszy zgłaszam taki pomysł (sposób) skubania z kasy ludu miast i wsi, dopraszam się, aby wziąć pod uwagę ten wkład i przelać na moje konto stosowny promil zysków z owego przedsięwzięcia.
żródło

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
pozycjonowanie gliwice

Bardzo odlotowy post, drobiazgowe teksty zalecam wszystkim literaturę