REKLAMA .

Cholesterol nie jest winien czyli cholesterolowy mit

Cholesterol nie jest winien. Choroby serca i układu krążenia są jedną z głównych przyczyn śmierci w krajach wysoko uprzemysłowionych a winą obarcza się wysoki poziom cholesterolu. Ale czy jest to uzasadnione ?

W ciągu ostatnich 60 lat badania prowadzone przez naukowców z różnych krajów już wielokrotnie wykazały, że cholesterol nie jest winien. Nie ma związku pomiędzy wysokim poziomem cholesterolu a chorobami sercowo naczyniowymi, a jednak mit cholesterolu przetrwał i rokrocznie przemysł farmaceutyczny zarabia miliardy dolarów na statynach.Cholesterol nie jest winien czyli cholesterolowy mit

Jednym z badaczy zajmujący się tym tematem jest prawie 100 letni emerytowany profesor University of Illinois Fred Kummerow, który twierdzi, że czynnikiem powodującym zatykanie tętnic i tworzeniem się blaszek miażdżycowych nie jest wysoki poziom cholesterolu.

Naukowiec przez ponad 60 lat zajmował się badaniem wpływu diety na choroby serca. Już 1957 roku opublikował pierwszy artykuł naukowy, w którym dowodził że tłuszcze trans są głównym czynnikiem powodującym choroby serca.
W najnowszym artykule, opublikowanym na łamach American Journal of Cardiovascular Disease, Kummerow zrecenzował badania dotyczące metabolizmu lipidów i związku nienaturalnie utlenionego cholesterolu poprzez np. smażenie żywności na wielokrotnie używanym oleju, czy spożyciu wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z chorobami sercowo naczyniowymi.

Utlenione lipidy są przyczyną występowania chorób serca zarówno chorób serca zarówno poprzez odkładanie wapnia na ściankach arterii krwionośnych (arterioskleroza) oraz tworzeniem się blaszek miażdżycowych i zatykaniem tętnic powodujących zawały i ataki serca prowadzące do nagłych zgonów – twierdzi naukowiec

Od końca lat 70 Kummerow badał również nierównowagę składników odżywczych w diecie amerykanów która prowadzi do otyłości. Jego najnowsza książka „Cholesterol nie jest winien” koncentruje się na chemii żywności, na tym jak działa na organizm i jak zbilansować dietę.
Praca dr Kummerow pokazuje, że to nie jest cholesterol, powoduje choroby serca i np. zupełnie bezpieczne jest jedzenie jajek , masła,  smalcu a główną przyczyną chorób kardiologicznych są tłuszcze trans występujące m.in. w margarynach czy rafinowanych olejach roślinnych. Spożycie właśnie tych tłuszczów zaczęło lawinowo rosnąć od połowy lat 50-tych i równocześnie tak samo zaczęła rosnąć liczba zgonów spowodowana chorobami serca.

Tłuszcze trans prowadzą do zmniejszenia poziomu prostacykliny, która jest niezbędna w zapobieganiu powstawania skrzepów krwi w tętnicach.

Zasadniczo, jeśli jesz przetworzoną żywność prawdopodobnie spożywasz także tłuszcze trans.
Strukturalnie, tłuszcze trans, to syntetyczne kwasy tłuszczowe. Czternaście z nich jest wytwarzane jest w procesie uwodorniania , powodują one blokadę syntezy prostacykliny, która jest niezbędna do utrzymywania prawidłowego przepływu krwi.
Unikanie tłuszczów trans jest zatem konieczne dla prawidłowego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego. A unikanie przetworzonej żywności jest najprostszym sposobem, aby chronić swoje serca, należy również zadbać o odpowiednie proporcje wapnia, magnezu, sodu i potasu

Poniżej fragment artykułu „Skubanie z kasy i bułka z masłem” lek. med. Janusza Kołodziejczyka zamieszczonego w „Nieznanym Świecie” nr 10/2012

Sprawdzenie poziomu cholesterolu odbywa się w oparciu o tzw. normę umowną. Pomijając fakt, iż normy umowne wyglądają różnie w różnych krajach (mimo, że dotyczą tych samych ludzi), w latach 70. ub. wieku dla cholesterolu całkowitego wartość tę ustalono na mniej niż 460 mg%, podczas, gdy obecne lobby statynowe walczy o to, aby sięgała ona poniżej 160 mg%. Jednak z publikowanych badań wynika, że gdy poziom cholesterolu spada poniżej 160 mg%, grozi to nowotworem jelita grubego. Tak, więc osobom nastraszonym wysokim cholesterolem można by sprzedawać statyny, a reszcie środki mające zapobiegać rakowi jelita grubego. Trzeba tylko skutecznie wykreować zagrożenie i błyskawicznie wynaleźć odpowiednią szczepionkę, która temu niebezpieczeństwu zaradzi. Ponieważ ja jako pierwszy zgłaszam taki pomysł (sposób) skubania z kasy ludu miast i wsi, dopraszam się, aby wziąć pod uwagę ten wkład i przelać na moje konto stosowny promil zysków z owego przedsięwzięcia.
żródło

Przeczytaj także...

REKLAMA .
loading...

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
pozycjonowanie gliwice Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

najnowszy najstarszy oceniany
pozycjonowanie gliwice
Gość

Bardzo odlotowy post, drobiazgowe teksty zalecam wszystkim literaturę

REKLAMA .
%d bloggers like this: