Artykuły, Ciekawostki, Jak kupować, Jesteś tym co jesz, Zamiast

Słodziki i zamienniki cukru, które lepiej omijać szerokim łukiem

Słodziki naturalne i sztuczne substytuty cukru, których lepiej unikać

Słodziki to niekoniecznie najlepszy zamiennik cukru. W dobie modnych diet bezcukrowych szukamy substytutów, bo nie chcemy zrezygnować ze słodkości.  I prawidłowo słodki smak, jak każdy inny, jest niezbędny. Jego pragnienie mamy zapisane w genach.

Słodziki naturalne i sztuczne substytuty cukru, których lepiej unikać

Każdy ze smaków wywołuje określone reakcje w ciele. Należący do żywiołu ziemi smak słodki jest najbardziej odżywczy, niezbędny do wzrostu. Buduje tkanki, dostarcza energii, koi umysł, wzmacnia poczucie bezpieczeństwa, odczuwanie szczęścia i zadowolenia. Najbardziej potrzebują go dzieci, dlatego pokarm mamy jest bardzo słodki.

Słodki smak to nie tylko cukier, słodziki i słodycze. Mamy tu mleko,  pyłek pszczeli, słodkie owoce, warzywa korzeniowe, zboża. Również zioła należą do tej kategorii i może nie zawsze dają wrażenia słodyczy. Czasem smakują nijako, ale zawierają polisacharydy, saponiny, pektyny, cukry – np. bardzo odżywcza lucerna, gwiazdnica, traganek czy lukrecja.

Cukier czy słodziki

Cukier krzepi – przedwojenny znany slogan stworzony przez Melchiora Wańkowicza na dziesięciolecia stał się hasłem reklamowym. Dziś odwrotnie, stał się straszakiem. Ale nie warto wpadać ze skrajności w skrajność.

Organizm potrzebuje glukozy jako paliwa i energii, więc będzie się domagał słodkiego smaku. Niewielkie ilości cukru są bezpieczniejsze niż  sztuczne słodziki i niektóre naturalne. Większość z nich szkodliwe dla organizmu substancje chemiczne, nierozpoznawalne przez komórki naszego organizmu.

Słodziki są niskokaloryczne, słodkie, nie zawierają cukru. Powszechnie stosowane w przemyśle spożywczym do produkcji tzw. dietetycznej, bezcukrowej żywności, fit, light, keto.

Sztuczne i naturalne słodziki

Syntetyczne słodziki to stworzone w laboratoriach, chemiczne substancje mające naśladować smak cukru. Należą do nich: aspartam [E951], acesulfam K [E950], cyklaminian sodu [E952] izomalt[E953], sacharyna[E954],  sukraloza[E955].  Są często dodawane do produktów dietetycznych i niskokalorycznych. Chociaż zostały uznane za bezpieczne do spożycia, to lepiej omijać je szerokim łukiem, bo zdrowiu nie służą. Według oficjalnych danych większość z nich zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, zawałów, udarów, nowotworów.

Naturalne słodziki  to substancje pochodzenia roślinnego i są reklamowane jak naturalne lub zdrowe zamienniki cukru. Należą do nich syrop glukozowo-fruktozowy, erytrytol [E 968], produkty ze stewii, agawy, oraz alkohole cukrowe: ksylitol [E 968] sorbitol[E420], mannitol[E421]. To również puste kalorie. Alkohole cukrowe, jak ksylitol nie są absorbowane w jelicie cienkim. Trafiają do jelita grubego i tam ulegają fermentacji, więc wiadomo co się z nimi dzieje.

Z kolei fruktoza, spożywana w dużych ilościach na raz – powiedzmy szklanka soku owocowego – przytłacza jelito cienkie i przenika do wątroby, gdzie ulega przemianie w tłuszcz. Oczyszczona, zagęszczona w postaci słodzików, syropów jest jeszcze bardziej zdradliwa. Rujnuje metabolizm i powoduje nieodwracalne szkody. Uszkadza wątrobę, zamęcza trzustkę i prowadzi do otyłości, cukrzycy.

Cukrowe pułapki

Według statystyk, spożywamy go 10 razy więcej, niż kilkadziesiąt lat temu. Nie dlatego, że sięgamy częściej do cukiernicy.  80% żywności na półkach sklepowych zawiera cukier lub słodziki.  Znaleźć je można nawet tam, gdzie nikt się nie spodziewa: w wędlinach, pieczywie, przyprawach, serach, płatkach śniadaniowych, sosach, musztardach, ketchupach, marynatach, konserwach.

cukier czy słodziki

Poza cukrem i słodzikami żywność przetworzona jest „wzbogacana” w polepszacze smaku, konserwanty, barwniki i całą masę szkodliwych dodatków. Prowadzą one do zmian w genach  odpowiedzialnych za zmysł smaku, wpływają na receptory kubków smakowych. Człowiek wówczas traci naturalną zdolność odczuwania smaku i aromatu. By zaspokoić zmysły potrzebuje coraz więcej bodźców smakowych i tak wpada w pułapkę.

Organizm niezepsuty iluzją sztucznych smaków sam podpowiada, kiedy i czego potrzebuje. Wzrok, węch, ślina informują, czego w danej chwili komórki chcą, a co jest zbędne.  Ciało wie, czy coś jest nas dobre w danej chwili czy nie, lepiej niż sztaby doradców żywieniowych, dietetyków, lekarzy. Po to natura wyposażyła nas w  zmysł smaku i powonienia.

co zamiast cukru naturalne zamienniki

Jeśli sami gotujemy, odżywiamy się naturalnie to niewielkie ilości cukru nie zaszkodzą. Można go zastąpić miodem, syropem klonowym, melasą, jaggerem z trzciny cukrowej lub palmy daktylowej.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments