Nadszedł czas by zacząć uwzględniać dietę jako kluczowy element leczenia depresji i stanów lękowych – twierdzi profesor Felice Jacka z Uniwersytetu Deakin w Melbourne Szukając związku pomiędzy dietą a zaburzeniami psychicznymi naukowcy po raz pierwszy przeprowadzili randomizowane badania z grupą kontrolną . Wyniki analiz wskazują na istnienie ścisłej korelacji pomiędzy zawartością talerza a ryzykiem depresji, stanów lękowych, nerwic.
Badania prowadzili naukowcy z Uniwersytetu w Melbourne specjalizujący się w psychiatrii żywieniowej – nowej dziedzinie analizującej związki pomiędzy odżywianiem a zdrowiem psychicznym.
Jeszcze do niedawna medycyna zachodnia pomimo wielu przesłanek nie dostrzegała lub nie chciała dostrzegać związku pomiędzy stanem zdrowia psychicznego a odżywianiem, ale w ostatnich latach aspekt ten zyskuje coraz większą uwagę. Jedna z dobrze ugruntowanych hipotez mówi, że przewlekłe stany zapalne okrężnicy mogą być przyczyną depresji i innych zaburzeń psychicznych.
Już wcześniejsze badania dowodziły, że niedobory niektórych składników odżywczych i nierównowaga biochemiczna zakłócają pracę neuroprzekaźników, uszczuplając bądź przerywając transmisję serotoniny – hormonu szczęścia.
Od pewnego czasu wiemy, że istnieje wyraźny związek między jakością pożywienia a ryzykiem depresji
W różnych krajach, kulturach i grupach wiekowych można zaobserwować wyraźną korelacją między zdrowym odżywianiem a niższym ryzykiem depresji i odwrotnie.
Jednak nasze pierwsze randomizowane badanie bezpośrednio wykazało, że zmiana diety rzeczywiście może leczyć depresje kliniczne – powiedziała prof. Felice Jacka
W 12 tygodniowym badaniu wzięli udział dorośli z ciężkimi stanami depresji losowo podzieleni na 2 grupy.
- Grupa eksperymentalna pod okiem dietetyków stosowała dietę śródziemnomorską opartą na świeżych, naturalnych produktach. Warzywach, owocach, roślinach strączkowych, rybach, mięsie z dużą ilością oliwy i orzechów. Jednocześnie całkowicie ograniczono żywność przetworzoną
- Grupa kontrolna otrzymała profesjonalną pomoc psychiatrów i psychologów.
Dieta kluczem w leczeniu depresji
Wyniki badań opublikowane BMC Medicine wykazały, że po 3 miesiącach u uczestników grupy eksperymentalnej z dietą znacznie zmniejszyły się objawy depresji w porównaniu z grupą kontrolną. U jednej trzeciej osób z „grupy dietetycznej” zaobserwowano spełnienie kryteriów reemisji choroby. Podczas gdy tylko u 8% uczestników grupy wsparcia psychologicznego.
Rezultatów nie tłumaczyły zmiany w aktywności fizycznej czy masy ciała, ale miały ścisły związek ze zmianą odżywiania. Osoby, które ściśle stosowały się do programu diety doświadczyły największych korzyści z terapii. Wynika z tego, że odżywianie nie tylko wpływa na kondycję fizyczną, ale jest czynnikiem determinującym zdrowie mózgu i kondycję psychiczną.
Może wobec tego zamiast przepisywać leki psychotropowe lekarze powinni proponować zmianę nawyków żywieniowych.
Tylko jak? Przecież uczelnie medyczne od pewnego czasu kompletnie zaprzestały edukacji w tym zakresie.
Przeczytaj również depresja – leczenie jedzeniem