Choroby jamy ustnej są najczęściej spowodowane kandydozą. Objawiają się w postaci aft, pleśniawek, zajad i nadżerek. Drożdżaki Candida Albicans nie są szkodliwe dla silnej i zdrowej osoby. W przypadku spadku odporności i rozregulowania procesów fizjologicznych zaczynają atakować organizm nosiciela jako pasożyt i mogą doprowadzić do choroby.
Grzyby mają otwarte pole do działania, kiedy spada ilość dobrych bakterii. Przyczyna to antybiotyki i przewlekły stres. Antybiotyki to nie tylko leki. Są powszechnie dodawane paszy zwierząt, stosowane jako dodatki do żywności, mydeł antybakteryjnych. Niektóre do past do zębów i płynów do płukania ust. Woda z kranu też może być nimi skażona.
Przy jakichkolwiek problemach z grzybicą należy pamiętać o produktach bogatych w bakterie kwasu mlekowego. Znajdziemy je w domowych jogurtach, kefirach, zsiadłym mleku. Kiszonkach, zakwasie chlebowym i żurku naturalnym. Po kuracji antybiotykowej warto spożywać zupę, która przywróci prawidłową florę bakteryjna. PRZEPIS
Domowe sposoby na choroby jamy ustnej
Opryszczka i grzybica jamy ustnej
Nalewka z propolisu jest jednym z najlepszych preparatów na problemy jamy ustnej. 20 g surowego propolisu rozdrobnić i zalać w słoiku 200 ml 70% spirytusu. Zakręcić i odstawić w ciemne miejsce na 7 dni. Przecedzić, fusy i resztki które zostały na sitku przepłukać spirytusem i dodać do nalewki. Pędzlować zmiany skórne 3 razy dziennie.
Ziołowy sposób na pleśniawki i afty Ojca Sroki
Po 50 g liści orzecha włoskiego i kłącza pięciornika
Po 20 g liści szałwii i kwiatu nagietka
Mieszankę zalać szklanką cieplej wody, doprowadzić do wrzenia i gotować 5 min. Odstawić na 10 minut do naciągnięcia. Odcedzić. Płukać wywarem usta co 2 h, za każdym razem zatrzymując płyn w ustach na kilka minut. W ciągu paru godzin powinno przejść. Nalewka skuteczna na inne choroby jamy ustnej
Zajady
Powodem pękających kącików ust może być grzybica lub niedobór witamin. Kąciki ust smarować kilka razy dziennie miodem.
Inne problemy jamy ustnej
Osłabione szkliwo
Kryształki alg japońskich zalać w słoiku wodą dodając kilka rodzynek. Słoik przykryć gazą i odstawić w ciepłym miejscu na 24 h. Odcedzić przy pomocy plastikowego durszlaka, wypić płyn od razu i ponownie zalać wodą dodając rodzynki na kolejny dzień. Nie tylko wzmacnia szkliwo, ale poprawia przemianę materii, i korzystnie działa w przypadku astmy, alergii i anemii.
Zapalenie dziąseł, opuchlizny, ranki, krwawienia
1 łyżkę suszonych liści orzecha włoskiego zalać 1,5 szklanki wrzącej wody i zaparzyć pod przykryciem 10min. Letnim naparem płukać zęby 1-2 razy dziennie przez tydzień.
Paradontoza
100 g kłącza wężownika, po 50 g kory dębu, liści orzecha włoskiego i szałwii, po 20 g dziurawca i macierzanki
2 łyżeczki mieszanki zalać szklanką cieplej wody. Odstawić na godzinę. Podgrzać i płukać jamę ustną 3, 4 razy dziennie po posiłkach.
Delikatna pasta do zębów przy nadwrażliwych dziąsłach
3 łyżki oleju kokosowego
3 łyżki sody oczyszczonej
2 krople olejku miętowego
Szczypta stewii w proszku
Wymieszać składniki i przełożyć do pojemniczka. Delikatnie, starannie czyści zęby i odświeża oddech.
Inne naturalne metody na profilaktykę jamy ustnej czyszczenie i wybielanie zębów
Bóle zębów
Czasem trzeba poczekać na wizytę u dentysty, doraźną ulgę przyniesie żucie goździków lub położenie kostki lodu w zagłębieniu pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym. Ból powinien ustąpić po 7 minutach.