Egzema to wspólna nazwa wielu odmian zapalenia naskórka i skóry właściwej spowodowana różnymi czynnikami. Ich objawy są bardzo dotkliwe, na skórze pojawiają się zaczerwienienia, liczne grudki, pęcherzyki, pokrzywka, obrzęki z towarzyszącym świądem i pieczeniem. W okresach zaostrzenia świąd jest tak intensywny, że może doprowadzić do wyczerpania nerwowego, bezsenności.
Choroby skóry, w tym egzema i jej alergiczna odmiana atopowe zapalenie skóry są często związane z nieprawidłowościami funkcjonowania narządów wewnętrznych. I tak np. wg medycyny wschodniej
- Egzema na łokciach, na skórze głowy, we włosach, za uszami, na stawach palców rąk może sygnalizować źle funkcjonującą wątrobę
- Egzema pod kolanami, pod pachami, pod piersiami, w pachwinach, w zgięciu łokciowym, na powiekach, opuszkach palców, na skrzydełkach dolnej części nosa – osłabienie czynności śledziony
- Egzema na grzbiecie dłoni, górnych częściach palców, ramiona, brodzie, wokół ust – zmiany w płucach
- Egzema na skórze między palcami rąk i nóg – osłabienie czynności nerek
- Zmiany na twarzy lub dłoniach – osłabienie czynności serca
Obecnie coraz częściej egzemę, szczególnie atopowe zapalenie skóry wywołują nietolerowane składniki chemiczne zawarte w kosmetykach, środkach do pielęgnacji ciała, proszkach do prania i czyszczenia, żywności, lekach a nawet maściach przeciwko ..egzemie. Lista jest długa a warunkiem wyleczenia i zapobiegania nawrotom w tym wypadku jest zidentyfikowanie i unikanie czynnika wywołującego chorobę Warto pamiętać, że stres i negatywne emocje nasilają, czasem wywołują chorobę.
Egzema naturalne sposoby lecznicze
W przypadkach przewlekłych i nawracających dobre wyniki leczenia uzyskuje się stosując zioła
- zewnętrznie – działające przeciwzapalnie, zwężą naczynia krwionośne, uszczelnią ich śródbłonki i w ten sposób korzystnie przestroją organizm. W przypadkach ostrych można znacznie złagodzą dolegliwości, szczególnie kąpiele
- wewnętrznie – odtruwające, czyszczące krew, przeciwzapalne i przeciwalergiczne
Herbatka z przetacznika leśnego
1 łyżeczkę ziół zalać szklanką wrzątku, parzyć 5 minut. Pić 1 szklankę dziennie. Niektóre zielniki zalecają wzbogacenie herbatki kłączem pokrzywy. W tym wypadku należy użyć 1 łyżeczkę mieszanki na szklankę wody. Przetacznik oczyszcza krew i cały organizm.
Herbatka z liści maliny i pokrzywy
Obydwa zioła wymieszać w równej ilości. 2 łyżki mieszanki zalać 2 szklankami wrzątku w termosie. Przecedzić po 20 minutach. Pić po szklance rano i wieczorem w przypadku przewlekłego wyprysku.
Zioła na egzemę nasilającą się przy stresie
Wymieszać w równych ilościach korzeń waleriany, lukrecji, mniszka, tataraku i liść mięty. Pić 3 x dziennie przed posiłkami szklankę naparu – łyżka mieszanki na 250 ml wrzątku zaparzane 20 minut.
Suszone obierki z jabłek
Ususzyć obierki z niesypanych jabłek, drobno zmielić. 1 łyżkę zlać szklanka wrzątku, dodać kilka liści czarnej porzeczki. Parzyć 15 minut. Pić 3 szklanki między posiłkami.
Syrop z czarnej rzodkwi
Zetrzeć czarną rzodkiew bez skóry. Posypać cukrem. Odstawić na 10 godzin. Utworzony syrop odsączyć. Przyjmować 5 łyżek codziennie w przypadku egzemy związanej z płucami. Syrop zalecany jest też dla dzieci, wzmacnia chorowite organizmy. Syrop można zrobić z miodem PRZEPIS Z nasion zwykłej rzodkiewki można zrobić pastę na zmiany skórne
Egzema – zewnętrzne łagodzenie objawów
Kąpiel w krochmalu
Ugotować krochmal z mąki ziemniaczanej i dodać do wody w wannie. Można rozmieszać mąkę ziemniaczaną w wodzie zimnej i wlać do ciepłej wody znajdującej się w wannie. Kąpiel taka likwiduje uczucie swędzenia, łagodzi egzemę i inne schorzenia skóry.
Kąpiel owsiana
Bardzo dobre efekty daje kąpiel owsiana – można użyć słomy owsianej, płatków owsianych lub mąki owsianej PRZEPISY
Kąpiel w szałwii
Zalać 10 dkg suchych liści szałwii litrem wrzątku, parzyć 20 minut. Po odcedzeniu przelać do wanny z ciepłą wodą. Czas kąpieli około 25 minut. Leczy schorzenia skóry, dezynfekuje, łagodzi wysypki.
Kąpiel mieszana
Wymieszać po 5 łyżek stołowych owsa, rzepiku i fiołka trójbarwnego. Zalać 2 litrami wody, gotować 3 minuty, parzyć 15 minut. Przelać do wanny z ciepłą wodą czas kąpieli 15 minut.
Okłady, kataplazmy
Miejscowo skutecznie działają okłady z zamoczonej gazy w naparze z kory dębu, rumianku, tymianku, rozmarynu, lawendy, czarnej herbaty. Zmieniać je należy co 3 godziny, stosować w czasie kiedy z wyprysków sączy się płyn surowiczy.
Maść szczawiowa
Jest to bardzo skuteczny sposób medycyny ludowej w leczeniu egzemy.
3 garści szczawiu umyć, osuszyć, rozetrzeć aż puści sok. W garnku roztopić 1/2 kg niesolonego smalcu, dodać szczaw. Podgrzewać na małym ogniu 15 minut. Odstawić w chłodne miejsce na dobę.
Warstwę maści nanosić na lnianą tkaninę i nakładać na powierzchnie skóry dotkniętą egzemą. Codziennie zmieniać okład na świeży.
Maść z glistnika PRZEPIS
Sól kuchenna
Niekiedy pojawia się egzema głowy powodując łysienie. Po umyciu głowy nacierać chore miejsca garścią soli kuchennej 10 minut. Zabieg powtarzać przez tydzień
Dodaj komentarz