REKLAMA .

FDA wymienia autyzm jako jeden z możliwych efektów poszczepiennych

FDA czyli amerykańska Agencja Żywności i Leków opublikowała na swoich stronach dokument z ulotką informacyjną szczepionki Tripedia® przeciw błonicy, toksynie tężcowej i krztuścowi, gdzie producent wymienia autyzm jako jedną z niepożądanych reakcji poszczepiennych.

Inne ostrzeżenia dotyczące możliwych działań niepożądanych obejmują samoistną plamicę małopłytkową, SIDS, reakcje anafilaktyczne, zapalenie tkanki łącznej, napady drgawek/poważne napady padaczkowe, encefalopatię, niedociśnienie, neuropatię, senność i bezdech. Jak informuje broszura informacyjna, powyższe przypadki uwzględniono na liście działań niepożądanych z uwagi na ich nasilenie i częstotliwości zgłoszeń.

Ponieważ były to dobrowolne zgłoszenia NOP dla populacji o nieznanej wielkości, nie jest możliwe rzetelne oszacowanie częstotliwości ich występowania lub też ustalenie związku przyczynowo skutkowego pomiędzy jakimkolwiek z tych zdarzeń a składem szczepionki Tripedia®.autzym szczepionka

dalej można w ulotce przeczytać

Dostępne są dwa rodzaje skojarzonych szczepionek przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi (DTP): całokomórkowe (zawierające martwe pałeczki B. pertussis – DTwP) i bezkomórkowe (zawierające oczyszczone lub rekombinowane antygeny B. pertussis – DTaP) …… Te ostatnie są znacznie bezpieczniejsze i mają mniejsze ryzyko wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Mniejsze ryzyko, ale jednak ryzyko.

Ze względu na częstotliwość zgłoszeń, producent zdecydował się na umieszczenie ustrzeżeń na ulotce informacyjnej, zdejmując z siebie odpowiedzialność by uniknąć ewentualnych procesów i wypłacania olbrzymich odszkodowań co ma dosyć często miejsce w krajach Europy Zachodniej, USA czy Japonii. W przypadku tego typu ostrzeżenia, pacjent lub w jego imieniu rodzice decydujący się na podanie szczepienia liczą się z możliwymi skutkami ubocznymi, zdejmując automatycznie odpowiedzialność z producenta i przepisującego szczepionkę lekarza.

Jednak mało kto czyta ulotki sądząc że lekarz, który przepisuje szczepionkę lub jakikolwiek środek farmakologiczny wie co robi. A przecież w trosce o dobro pacjenta nie skazywałby go przecież na ryzyko utraty zdrowia, w tym ciężkie schorzenie jakim z pewnością jest autyzm.
Dlatego ulotki należy bezwzględnie dokładnie czytać. I jeśli to możliwe szukać dodatkowych informacji, bo często polskie tłumaczenia ulotek są skrótowe, nie zawierają pełnych danych.  FDA wymienia autyzm jako jeden z możliwych efektów poszczepiennych

Każdorazowo decyzję o szczepieniu powinniśmy podejmować w pełni świadomie, znając potencjalne skutki uboczne i zagrożenia. W razie wątpliwości każda osoba i opiekun prawny dziecka ma prawo do odmowy na taki zabieg medyczny, gwarantują to międzynarodowe konwencje o prawach człowieka i polska ustawa o prawach pacjenta.

Na urzędników nakładających grzywny w celu przymuszenia do szczepień można złożyć skargę do Sądu Administracyjnego powołując się na kilka argumentów:

  • Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego określający Program Szczepień Ochronnych i ogólne terminy szczepień nie jest źródłem prawa, ponieważ zgodnie z Konstytucją RP są nimi tylko ustawy i rozporządzenia.
  • Obowiązek nie oznacza automatycznie możliwości stosowania przymusu, a w ustawie o chorobach zakaźnych nie ma przepisów o karach, który pozwalałby go egzekwować.
  • Sanepid nie jest uprawniony do prowadzenia egzekucji, co orzekł już NSA w wyroku z dnia 1.08.2013 (II OSK 745/12), ani także do bycia wierzycielem, co uprawniałoby go do wystawienia tytułu egzekucyjnego i przekazania sprawy wojewodzie.
  • Urzędnicy nie znają stanu zdrowia dziecka i nie mogą wyznaczać terminu wykonania szczepienia. O braku lub istnieniu przeciwwskazań decyduje lekarz podczas badania kwalifikacyjnego, które jednak nie jest obowiązkowe.
  • Przymuszanie do wykonania szczepień jest także niezgodne z art. 68 ust. 4 Konstytucji

Ważna informacja
Szczepionka Tripedia® nie jest stosowana w Polsce,  ale jest jej odpowiednik Tripacel produkowany przez ten sam koncern o tym samym składzie antygenowym z wodorotlenkiem glinu jako adsorbentem

 

Przeczytaj także...

REKLAMA .
loading...

5
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
JacentyDamianosAlicjaMonikaKatarzyna Szaraniec Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

najnowszy najstarszy oceniany
Katarzyna Szaraniec
Gość
Katarzyna Szaraniec

Nie rozumiem – środowiska medyczne same sobie zaprzeczają. Głoszą ze nie znamy przyczyn autyzmu a za chwile na szczepionce ostrzeżenie…. https://www.tatento.pl/a/1513/autyzm-to-nie-choroba-wywiad

Monika
Gość
Monika

Utrzymuje się w przekonaniu o końcu szczepień dla mojego dziecka!

Alicja
Gość
Alicja

Polecam znalezienie ulotki szczepionki, czy w wersji polskiej czy w amerykańskiej bez znaczenia, na własną rękę wpisując w wyszukiwarkę np. ‚Tripacel ulotka’, przeczytać ulotke, a dopiero potem wyrobić swoją opinię na temat kto kłamie a kto nie w sprawie szczepień. Ja osobiście przeczytałam ulotki obu specyfików i żadnej wzmianki o autyźmie nie zauważyłam. Polecam państwu sprawdzanie informacji, a nie wierzenie wszystkiemu co jest w Internecie.

Damianos
Gość
Damianos

Jest piękna manipulacja związana z wykorzystaniem tej ulotki przez ruchy noo wielokrotnie obalana przez lekarzy. Wystarczy cień chęci, i przeczytanie pełnego zdania, a nie słowa autyzm.

Jacenty
Gość
Jacenty

Lekarze wielokrotnie obalają wyłącznie…flaszki z łapówek od pacjentów. Takich pajaców twojego pokroju z umysłem zamkniętym w ciasnym pudełku i wyraźnym syndromem sztokholmskim

REKLAMA .
%d bloggers like this: