Ciekawostki, Medycyna ludowa, Warto wiedzieć, Zdrowie na talerzu, Zioła

Fiołki – nawilżająca wersja pokrzywy

Fiołki – nawilżająca wersja pokrzywy

Wczesną wiosną fiołki tworzą piękne, cieszące oko, kwieciste dywany. Kwiaty z zarodnikami do rozmnażania pojawiają się dopiero latem, i są one zielone. Te wiosenne, kolorowe wyrastają w zasadzie tylko dla wzbudzenia zachwytu.

Fiołki – nawilżająca wersja pokrzywy

Liście i kwiaty fiołków są jadalne, można je dodawać do sałatek, zup, soków i napojów. Są stosowane w lecznictwie i kosmetyce.  Tradycyjnie w zielarstwie stosuje się je jako środek odtruwający, tonizujący, przeciwzapalny.

Wiosenne fiołki

W Polsce występuje około 25 gatunków fiołków. Spotkamy je w lasach, na łąkach, mokradłach i w ogródkach, jako rośliny ozdobne. Wiele z nich ma zastosowanie w zielarstwie jako środki rozpraszające patologiczne ciepło, drenujące, detoksykujące.

fiołek wonny viola właściwości

Fiołek wonny [Viola odorata],jak nazwa wskazuje, rozsiewa cudowny zapach, szczególnie o poranku i wieczorem. Pełzające kłącza tworzą ścielące się rozłogi, do 5-10 cm wysokości nad ziemią. Ma jajowate lub okrągłe jasnozielone liście. Niebieskofioletowe kwiaty,  złożone z pięciu zachodzących na siebie płatków, pojawiają się pod koniec marca i kwietniu zwiastując wiosnę.
fiołek trójbarwny właściwości
Jego kuzyn fiołek trójbarwny [Viola tricolor], zwany bratkiem, łatwo pomylić z polnym. Fiołek trójbarwny ma znacznie więcej fioletowego odcienia i dwukrotnie dłuższe płatki od działek kielicha. Występuje na polach uprawnych, suchych łąkach, lasach i ogrodach. Kwitnie od marca do maja. W okresie kwitnienia zbiera się ziele i wiesza do suszenia w przewiewnym miejscu.

Fiołki – nawilżająca wersja pokrzywy

Fiołki oczyszczają, odtruwają , wprawiają limfę w ruch, jednocześnie nawilżają. Większość ziół stymulujących układ limfatyczny wysusza organizm. Niosą pomoc, gdy występuje przekrwienie tkanek, obrzęki, nadmiar płynów i niedrożność w przepływie limfy.

Ale w przypadku suchości konstytucyjnej, słabym nawilżeniu, wysuszonej skórze, tkankach wewnętrznych, suchym kaszlu znakomicie sprawdzą się fiołki. Również u kobiet po mastektomii, które chcą „poruszyć” chłonkę, ale bez odwadniania okolic klatki piersiowej.

Profil energetyczny
Smak:  Słodki, lekko gorzki,
Energetyka: chłodzi, nawilża
Tkanki: Płuca, serce, wątroba, żołądek, krew, limfa
Działanie: Usuwa toksyny, nadmiar „ognia”, chłodzi krew, stymuluje ruch limfy, rozpuszcza złogi

Fiołki, podobnie jak pokrzywy, są bogate w sole mineralne i działają głęboko odżywczo. Kwiaty, liście i kłącza usuwają nadmiar gorąca, toksyny, stymulują ruch płynów i odżywiają.  Ale nie wysuszają, jak pokrzywy i inne zioła detoksykujące.  Listki niektórych dzikich fiołków, mają nieprzyjemny mydlany posmak, prawdopodobnie na skutek dużej zawartości saponin. Silniej działają wykrztuśnie i łagodzą stany zapalne.

Jeżeli więc ktoś odczuwa suchość, a chce oczyścić, wzmocnić i odżywić organizm może popijać fiołkowo-pokrzywowe napary, w równych proporcjach obu ziół. Lub pominąć pokrzywę. Najbardziej pomocny będą fiołek wonny lub trójbarwny.

Fiołki w wiosennych kuracjach

Pomagają w dolegliwościach powiązanych z nadmiernym odkładaniem toksyn, słabej przemianie materii, wykwitach skórnych, przewlekłych stanach zapalnych.

Dla oczyszczenia stosuje się napary, herbatki same lub w mieszankach. Przepisy z fiołka trójbarwnego Tutaj. Fiołek wonny ma silniejsze działanie przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe. Przepisy Tutaj

fiołki na oczyszczenie

By odżywić komórki, pozyskać więcej składników odżywczych, zwłaszcza soli mineralnych najlepiej robić zimne wyciągi. Ziele zalewamy zimną wodą, pozostawiamy dłuży czas, zwykle na całą noc.

Stare zielniki podają, że to jeden z najlepszych sposobów na wiosenne osłabienie, brak sił, wykwity i ciężkie choroby skóry. Duży nacisk się kładzie by naczynie było gliniane. Otrzymamy wyciąg o działaniu przestrajającym, który stopniowo odnawia organizm, przywraca równowagę i prawidłowe funkcje. Przestraja w kierunku równowagi.

Wiosenny detoks i wzmocnienie

Do glinianego dzbanka lub słoika wrzucamy na wysokość 2-3 centymetrów rozdrobnione ziele fiołka. Można dorzucić listki młodej pokrzywy, mniszka, koniczyny, przytulii. Dopełniamy zimną wodą, idealnie jeśli jest źródlana i zostawiamy na noc.

jak stosować fiołek wonny przepisy

Rano otrzymamy bogaty w przeciwutleniacze, witaminy i minerały wyciąg,  który wzmocni, odtruje, oczyści krew. Delikatnie, stopniowo będzie przestrajał organizm w kierunku równowagi.  Ja niekiedy, dodaję trochę bazylii, tulasi bądź imbiru, by nadać smaku i poprawiającego nastrój, podnoszącego na duchu działania.

Uwaga:Ale nie dla wszystkich

Zioła chłodzące niewskazane są dla osób z niedoborem żywiołu ognia, nadmiarem zimna. Objawy to: ogólne wychłodzenie, słabe krążenie, trawienie, zimne kończyny, blady język, skóra, senność, luźne stolce z niestrawionymi resztkami, przezroczysty, biały śluz, pragnienie ciepła. Nie złagodzą dolegliwości, a wręcz mogą pogorszyć.

Przy niedobrze ognia wskazane są ciepłe herbatki z dodatkiem ziół rozgrzewających, o aromatycznym lub pikantnym smaku, które rozproszą zimno, bezruch i stagnację.
B. della Porta

3.5 4 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments