Artykuły, Medycyna ludowa, Zioła, Ziołowe przepisy

Gęsta krew – naturalne środki i zioła

Gęsta krew - naturalne środki i zioła

Gęsta krew jest lepka, wolno się porusza.  Słabiej transportuje tlen do komórek, stąd towarzyszące uczucie zmęczenia. Wzrost lepkości krwi stwarza ryzyko powstawania zakrzepów. By je zminimalizować lekarze zalecają profilaktycznie aspirynę.

Gęsta krew - naturalne środki i zioła

Poniekąd mają rację. Ale muszą to być małe dawki, duże działają przeciwnie. Tłumią tworzenie się w komórkach śródbłonka prostacykliny – silnej,  naturalnej substancji chroniącej przed zawałami i wylewami. Prostacyklina zapobiega sklejaniu się trombocytów i działa rozszerzająco na naczynia.

Naturalne salicylany roślinne nie wykazują negatywnego działania na tworzenie prostacykliny, ani na błony śluzowe żołądka. Duże ilości salicylanów zawierają: wiązówka, kora wierzby białej i wierzbówka kiprzyca. Mimo wszystko, są to środki doraźne zapobiegające tworzeniu się zakrzepów, nie celujące w przyczynę.

Gęsta krew objawy

Krew transportuje tlen, składniki odżywcze, hormony, enzymy. Jest nośnikiem subtelnej energii witalnej: wrodzonego ciepła i sił życiowych. Wprawiona przez serce w ruch pulsuje (tętni) siłą życiową. Poprzez tętnice, naczynia włosowate i żyły dociera do każdego zakamarka ciała.

grupa krwi dieta

Organizm  jest wyposażony w wewnętrzny system zapewniający płynność krwi oraz mechanizm krzepnięcia, na wypadek ograniczenia krwawienia w miejscu urazu. W warunkach homeostazy obydwa mechanizmy pracują bez zarzutu.  Swobodny ruch płynów, elastyczność, ton tkanek naczyniowych zapewniają prawidłowe krążenie i odżywienie komórek.

Zaburzenie tych procesów daje objawy, określane w tradycyjnej medycynie jako „zła krew”. Są to wzorce zaburzeń, które ogólnie można nazwać gorącą, wilgotną stagnacją. „Zła krew” jest gęsta, gorąca i ciemna, z dużą zawartością dwutlenku węgla i toksyn.  Z trudnością się porusza i w małym stopniu przypomina utlenowany, życiodajny płyn.  Klasyczne objawy to:

  • Osłabienie, bóle głowy, ospałość, ociężałość, letarg
  • Przekrwienie tkanek, obrzęk, zastój limfatyczny
  • Wilgotne stany zapalne skóry typu tłusty trądzik, egzema
  • Stagnacja wątroby
  • Język obłożony, wilgotny, obrzmiały lub popękany.

Wszystkie te symptomy świadczą, że organizm nie jest w stanie metabolizować i wydalać produktów przemiany materii. Zatem odpady się kumulują i prowadzą do objawów, przy których od wieków stosowano zioła przestrajające, odtruwające, czyszczące krew.  Do typowych należą: przytulia, łopian, pokrzywa, koniczyna, bratki, fiołki, nagietek, krwawnik. Więcej tutaj.

W dalszej perspektywie, nieleczone zaburzenia mogą prowadzić do blokowania kanałów przepływu. Zmian stanu błon komórkowych erytrocytów i płytek krwi, sklejania się  – tworzenia się zakrzepów. Powstawania wielu chorób, w tym nowotworów, bo komórkom rakowym przecież brakuje tlenu!

gęsta krew objawy

Najłatwiejszym sposobem sprawdzenia przepustowości naczyń krwionośnych jest mocny nacisk kciukiem na ramieniu lub udzie. Zaobserwowanie  ile czasu zajmuje uzupełnienie krwi po odcisku kciuka, jak szybko zanika ślad.

Gęstość krwi można sprawdzić przy diagnozowaniu z tętna, które odczuwamy  jako „mokry puls”. Zdrowy  ma w sobie pewną miękkość, świeżość, sprężystość z wyraźnymi granicami konturu.  Mokry puls kojarzy mi się z rozgotowanym, rozmoczonym makaronem. Wskazuje na gęstą krew, nadmierne nagromadzenie wilgoci w tkankach, brak ich napięcia, „tonusu”, słaby ogień trawienny i stagnację w przewodzie pokarmowym.  W jaki sposób odczytuję zaburzenia z pulsu opisałam w trzeciej części książki Tajemnice ziół – zapomniana wiedza , które ukaże się wkrótce.

Gęsta krew przyczyny

Gęsta krew może być oznaką odwodnienia, wówczas wystarczy się nawodnić. Częściej to efekt zaburzenia metabolizmu, retencji płynów, słabej pracy układu pokarmowego, stagnacji w tkankach. Przy osłabionej czynności wątroby zmienia się skład chemiczny krwi.

Stres, tryb życia, nieodpowiednie do pory roku i konstytucji odżywianie, zbyt dużo cukrów w diecie, przetworzona żywność, toksyny środowiskowe stwarzają ku temu odpowiednie podłoże. Większość tabletek, suplementów i środków farmakologicznych obciąża wątrobę, zaburza jej pracę zmieniając profil krwi. Najpierw się je ordynuje, następnie przepisuje leki na rozrzedzenie krwi. Błędne koło.

Właściwie dobrane zioła, zmiany w sposobie odżywiania, trybie życia w większości przypadków przynoszą dobre efekty.  Generalnie trzeba poprawić trawienie, wesprzeć wątrobę i nerki, jeśli trzeba udrożnić układ limfatyczny.

jakie zioła na gęstą krew

Niekiedy trzeba poprawić pracę trzustki. Enzymy trzustkowe rozkładają białka, tłuszcze i cukry. Ale to nie wszystko. To inteligentne rozpuszczalniki wszystkiego, co nie jest nam potrzebne. I tak np. trypsyna i chymotrypsyna rozpuszczają zakrzepy we krwi.

Trzeba pamiętać, że tylko dobrze strawiony pokarm jest budulcem krwi. Ale to nie wszystko. Niezbędny jest harmonijny ruch, przepływ krwi, płynów ustrojowych, energii, wszystkich sił zaangażowanych w utrzymanie zdrowia.

Stagnacja zaburza krew, gdy powstaje letarg tkankowy tworzy się „bagienko”. Tutaj odpowiednie będą aromatyczne i pikantne zioła, które go poruszą, ożywią.  Czasem trzeba poprawić tonus, napięcie tkanek ziołami o smaku cierpkim. Np. liść czarnej porzeczki, jeżyny, oczar wirginijski, przywrotnik, pięciornik, jasnota biała, bukwica, przetacznik, przywrotnik. Bardzo dobra jest głowienka, która jednocześnie oczyszcza i rozpuszcza „zakrzepłą krew”, jak opisują jej działanie stare zielniki.

Zioła rozrzedzające krew

Głównie to rośliny zawierające salicylany. Płynność krwi pomagają utrzymać czosnek, kurkuma, imbir, pieprz cayenne, wszewłoga górska, galgant – alpinia, imbir, cynamon. Na poprawę krążenia warto zastosować głóg, miłorząb, kwiat kasztanowca, borówki, jagody, rumianek, żurawinę.

Tonik na oczyszczenie tętnic i rozrzedzenie krwi PRZEPIS. Mieszkańcy Syberii stosują w tym celu zakwas sosnowy. Przepis. Można do niego dodać drobno starty imbir, lub buraka.

Według ajurwedy gęsta krew to zaburzenie kapha, odpowiadającej za utrzymanie równowagi płynów. W nadmiarze osłabia ogień trawienny, powoduje zagęszczenie śluzu, ociężałość, obrzęki. Zaleca się uwzględnić w diecie więcej smaku gorzkiego i ostrego. Lekkie, bardziej płynne potrawy, zupy, doprawiać aromatycznymi ziołami.

B. della Porta

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments