Apteka w twojej kuchni, Ciekawostki, Leki z sadu i ogrodu, Przepisy, Soki, Właściwości i zastosowanie

Grejpfrut właściwości, zastosowania, przepisy

Grejpfrut Citrus paradisi właściwości przepisy zastosowania

Grejpfrut Citrus paradisi to stosunkowo młody tropikalny owoc.  Po raz pierwszy pojawił się w XVIII wieku na Barbadosie, jako hybryda słodkiej pomarańczy i pomelo. Grejpfrut Citrus paradisi właściwości przepisy zastosowania

Początkowo owoce nazywano shaddockami, od nazwiska brytyjskiego kapitana, który sprowadził drzewa cytrusowe z Azji na Barbados. Pierwsze 100 lat botanicy mylili grejpfruty z pomelo, rzeczywiście obydwa owoce wyglądają podobnie.  W XIX wieku przyjęto obecną nazwę grejpfrut. Obecnie największe uprawy są w Brazylii, Meksyku, USA (Floryda, Arizona, Teksas, Kalifornia), w chinach, Izraelu i RPA. We Włoszech grejpfruty uprawia się w Ligurii, Kampanii, Kalabrii i na wszystkich wyspach.

Grejpfrut właściwości

Łacińska nazwa Citrus paradisi oznacza rajski owoc. Drzewa grejpfrutowe osiągają 6 metrów wysokości, z gęstymi, błyszczącymi, ciemnozielonymi liśćmi, Kwitną i wydają owoce cały rok.  Dojrzały grejpfrut ma średnicę od od 100 do 150 milimetrów, w należności od odmiany barwę od jasnoróżowej do prawie czerwonej.

Zapiekany grejpfrut z cynamonem

Słodkie, cierpkie grejpfruty są beztłuszczowe, niskokaloryczne i są doskonałym źródłem witaminy C. Różowy grejpfrut zawiera również przeciwutleniający likopen (występujący także w pomidorach i arbuzie). Chociaż jedzenie grejpfrutów może być korzystne dla wielu osób, należy zachować niezwykłą ostrożność.

Profil energetyczny
Smak: cierpki, kwaśny, słodki, skórki – gorzkawy.
Energetyka: chłodzi, osusza
Tkanki: płuca, żołądek, śledziona
Działanie: wyrównuje przepływ Qi, usuwa toksyczne gorąco, nadmiar flegmy, śluzów, rozprasza stagnację.

TCM klasyfikuje grejpfrut jako owoc o słodko-kwaśnym smaku, bardzo wychładzający o działaniu ściągającym, zdolnym do regulowania Qi i wspierający Yin. W niewielkich ilościach wspomaga trawienie.

Według ajurwedy  owoce podnoszą poziom energii, pomagają spalać tłuszcz. Wdychanie olejku grejpfrutowego wzmacnia czakrę  serca, splotu słonecznego i trzeciego oka. Oczyszcza aurę, umysł, pobudza kreatywność, inteligencję, pewność siebie.

Co mówi nauka?

W latach trzydziestych XX wieku znacznie wzrósł popyt na grejpfruty, a to za sprawą „diety hollywoodzkiej”, gdzie owoce stanowiły podstawę. Chociaż ekstremalna dieta owa dieta nie jest wcale zdrowa, to same grejpfruty spożywane w umiarze generalnie są korzystne. Niskokaloryczne, bo składają się w 90% z wody, to jednak ich działanie ściągające, raczej będzie wysuszać tkanki niż nawilżać.

Grejpfrut zawiera sporo witamin A, C, B, E, PP soli mineralnych, flawonoidów i przeciwutleniaczy.  Czerwone odmiany dzięki wysokiej zawartości likopenu mają korzystny wpływ na serce i układ krwionośny. Działanie: przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwnowotworowe, ściągające, moczopędne, odtruwające, antyoksydacyjne.

Ważne: grejpfruty i sok grejpfrutowy mogą wchodzić w interakcje z lekami na dwa sposoby. Blokując enzym, który pomaga rozkładać lek może spowodować podwyższony poziom w krwi bądź hamując jego wchłanianie.  Grejpfrut jest inhibitorem enzymu cytochromu P450, znajdującego się w większości tkanek, który usuwa niektóre związki. Bierze udział w syntezie hormonów, cholesterolu i witaminy D. Odpowiada za utlenianie utlenianie steroidów, kwasów tłuszczowych, ksenobiotyków i usuwanie leków i potencjalnie toksycznych substancji. Jest cała lista leków, które nie powinny być przyjmowane wraz grejpfrutami.

Zapiekany grejpfrut z cynamonem

Na jeden owoc potrzeba: ½ łyżeczki cynamonu, 3-5 goździków, łyżeczka miodu. Opcjonalnie można posypać brązowym cukrem, imbirem, ostrą papryczką lub innymi przyprawami. W przekrojone połówki wbijamy goździki, posypujemy cynamonem. Wkładamy do rozgrzanego piekarnika na 4-7 minut. Miąższ powinien lekko zbrązowieć, ale nie spalić się. Polewamy miodem i natychmiast podajemy.

Zapiekany grejpfrut z cynamonem

W tej pysznej wersji grejpfrut zyskuje ciepło i energię, nie wychładza organizmu. W zimny dzień rozgrzewa krew, poprawia krążenie i pobudza ospały żołądek. Stymulując wydzielanie soków trawiennych i przyspiesza metabolizm tłuszczów.

Grejpfrutowa nalewka trawienna

W tym przepisie wykorzystuje się owoc ze skórką, która jest bogatsza w przeciwutleniacze i dodaje gorzkiego smaku.

  • Połówka dużego grejpfruta
  • Po łyżce łyżka suszonych liści karczocha (1g), nasion kopru włoskiego (5g)
  • 2 łyżki nasion kolendry
  • 4 gwiazdki anyżu
  • 1/4 ususzonych jagód głogu (20g)
  • Łyżeczka świeżo zmielonego czarnego pieprzy
  • 1/4 szklanki kwiatów hibiskusa
  • Wódka i około 1/4 – 1/2 szklanki miodu.

Połówkę grejpfruta pokroić na drobne cząstki, wraz z nasionami i skórką umieścić w litrowym słoiku. Dodać resztę rozdrobnionych ziół, miód i zalać alkoholem. Odstawić do maceracji na 2-4 tygodnie co kilka dni wstrząsając. Przefiltrować.

Grejpfrutowa nalewka trawienna

Stosuje się niewielką ilość nalewki przed posiłkami. Znakomicie poprawia trawienie, przyswajanie i eliminowanie toksyn. Spala tłuszcz, wspiera odchudzanie.

Remedium na układ oddechowy, detoks i wzmocnienie
  • Mała cebula
  • Jeden grejpfrut
  • Spory kawałek świeżego imbiru

Obrać ze skórki imbir, cebulę i grejpfruta możliwie cienko, pozostawiając grubą białą warstwę.  Zblendować składniki w blenderze o dużej mocy, odczekać parę minut i wycisnąć sok. Można użyć wyciskarki lub porządnej sokowirówki.

Remedium na choroby układu oddechowego,  detoks i wzmocnienie

Jeśli nie dysponujemy dobrym  sprzętem imbir zetrzeć na tarce, dolać trochę wody, odczekać, przecisnąć przez sitko. Ponownie dolać nieco wody i ponownie odcisnąć sok – można to powtórzyć trzykrotnie. Cebulę zetrzeć na tarce, odcisnąć sok, wycisnąć sok z grejpfruta i wymieszać wszystkie składniki.

Sok ma smak dosyć ostry, przyjemny smak, nie czuć w nim cebuli. Oczyszcza drogi oddechowe, usuwa nadmiar śluzów, poprawia mikrokrążenie. Ma działają przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Oczyszcza organizm, stymuluje trawienie.  Jako środek energetyczne daje tzw. „kopa”. Najlepiej zacząć od 1 łyżeczki sprawdzając jak organizm reaguje.  Ostrożnie z lekami i ziołami. Zażywa się 2 godziny przed lub po.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments