Współcześnie młode mamy mogą wspierać swoją laktację na wiele sposobów.
Porady poradni laktacyjnej, dobry laktator czy odpowiednie produkty spożywcze mogą zdziałać bardzo dużo. Pomocne są między innymi „herbatki” laktacyjne.
Co powinna o nich wiedzieć młoda mama? Co sprawia, że są tak popularne?
Co działa w herbatkach laktacyjnych?
Już od dawna wykorzystuje się dobroczynne działanie ziół na nasz organizm. Rośliny te mają pozytywny wpływ m.in. na układ trawienny czy moczowy, do tego wykorzystujemy je również w kosmetyce.
Robimy z nich napary, okłady, kompresy, a nawet nalewki. Niektóre z nich zaleca się także podczas laktacji, wówczas najlepiej sprawdza się coraz bardziej popularna herbatka na laktację. Co dokładnie może się w niej znaleźć?
Zioła na laktację – które zadziałają na naszą korzyść?
To, co znajdzie się w składzie tego typu produktów, w dużej mierze zależy od tego, przez kogo konkretna herbatka wspomagająca laktację została wyprodukowana. Stawiajmy na produkty dobrych, sprawdzonych firm (przykład tutaj). Bardzo częstym składnikiem, który tam znajdziemy, jest owoc kopru włoskiego. Ma on korzystny wpływ na pobudzenie procesów trawienia, a dodatkowo pomaga usunąć uczucie pełności i wzdęcia.
Dobrej jakości wyrób na laktację może zawierać w swoim składzie owoc anyżu. Przypisuje się mu wsparcie procesu wydzielania mleka u kobiet karmiących piersią. Odprężająco tymczasem może zadziałać kwiatostan lipy, który przy okazji zmniejszy napięcie i drażliwość. Poza tym podobnie jak melisie przypisuje się mu wsparcie zdrowego, spokojnego snu, co w przypadku młodych mam i małych dzieci jest niezwykle cenne.
Karmisz piersią? Pamiętaj o kwestiach bezpieczeństwa
Bardzo ważne jest, zwłaszcza u mam karmiących, aby unikać produktów, które mogą uczulić. Trzeba mieć na uwadze, że taka reakcja może wystąpić także po wypiciu naparu z ziół. Dlatego do nowości podchodźmy ostrożnie i z rozsądkiem.
Oprócz tego nie należy również przesadzić z ilością wypijanych herbatek. Nierzadko korzystne działanie pojawia się już po spożyciu trzech saszetek dziennie. Warto zatem trzymać się ściśle zaleceń producenta związanych z ilością wypijanych herbatek na laktację oraz czasu ich zaparzania. Zdrowie mamy i dziecka jest najważniejsze.
Preparaty na laktację – co wybrać?
Poza tym bardzo ważne jest, aby produkty takie pochodziły od znanego producenta. Takiego, który zdobył już zaufanie wielu klientów. Czystość herbatek nie powinna budzić żadnych wątpliwości. Dobrą praktyką jest również zmiana co pewien czas rodzaju pitego naparu, po to, aby jeszcze lepiej pobudzić laktację. Różnorodność jest tu jak najbardziej wskazana.