Bez kategorii

Jak dbać o zdrowie jelit przy antybiotykoterapii?

Jak dbać o zdrowie jelit przy antybiotykoterapii?

Stosowanie antybiotyków to jest jedną z podstawowych dróg walki z zakażeniami bakteryjnymi. To metoda niezwykle skuteczna, jednak nie jest obojętna dla naszego organizmu. Długie przyjmowanie antybiotyków może prowadzić do zaburzeń równowagi mikroflory jelitowej. Bez odpowiedniej profilaktyki problem może utrzymywać się nawet przez kilka miesięcy.

W jaki sposób dbać o zdrowie jelit podczas terapii?

Jak dbać o zdrowie jelit przy antybiotykoterapii?

Flora jelitowa – podstawa zdrowia

Znaczenie mikroflory jelitowej dla prawidłowego funkcjonowania organizmu jest ogromne. Kultury bakterii funkcjonujące na co dzień w jelitach odpowiadają za wiele istotnych procesów. Wspomagają nie tylko trawienie, ale zapobiegają także rozwojowi drobnoustrojów chorobotwórczych i stanów zapalnych w organizmie. Nie bez powodu jelita bywają nazywane „drugim mózgiem”.

Bakterie mikroflory są odpowiedzialne za wytwarzanie m.in. serotoniny – hormonu szczęścia. Poza tym wpływają również na funkcje ośrodkowego układu nerwowego, samopoczucie oraz nastrój. Jak odbudować florę bakteryjną i wspierać układ pokarmowy w przypadku antybiotykoterapii?

Antybiotyki – jak wpływają na mikroflorę?

Antybiotykoterapia, choć pomaga w walce z groźnymi chorobotwórczymi bakteriami, szkodzi także mikroflorze jelitowej. Jej prawidłowe funkcjonowanie możliwe jest jedynie w sytuacji, gdy dominują bakterie prozdrowotne, a mikroorganizmów chorobotwórczych jest stosunkowo niewiele. Antybiotyki zaburzają te proporcje, eliminując również dobroczynne bakterie i prowadząc od wyjałowienia przewodu pokarmowego.

Jak wspierać odbudowę mikroflory?

Jak odbudować florę bakteryjną w trakcie i po antybiotykoterapii? Na poprawę sytuacji jelit wpływać może kilka różnych czynników. Podstawą będzie oczywiście stosowanie probiotyku – preparatu zawierającego szczepy bakterii kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus lub Bifidobacterium. Warto pamiętać także o zbilansowanej diecie opartej na tzw. substancjach o działaniu probiotycznym. To pożywienie dla dobrych bakterii, które mogą się szybciej namnażać. W jakich potrawach znajdziemy odpowiednie składniki?

Do jadłospisu włączajmy m.in. cykorię, karczoch, por, czosnek, cebulę, szparagi, banany, kiszonki. Istotna jest także troska o prawidłowe funkcjonowanie organizmu – w tym odpowiednia higiena życia. Złe nawyki także mogą niekorzystnie wpływać na rozwój dobroczynnych bakterii, tym bardziej w trakcie i po antybiotykoterapii warto z nich zrezygnować. Brak snu, nadmierna ilość stresu, używki, to wszystko utrudnia jelitom powrót do normalności.

Źródło: https://www.lakcid.pl/zdrowe-jelita/jak-odbudowac-flore-bakteryjna-jelit-po-antybiotykoterapii

3 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments