Pępek – ważny punkt energetyczny. Proste zabiegi lecznicze

Pępek według medycyny wschodniej jest jednym z najważniejszych punktów witalnych na ciele człowieka. Wiedza o punktach witalnych była ważnym elementem kształcenia azjatyckich sztuk walki i lecznictwa. Z jednej strony zranienie mogło unieszkodliwić wroga, z drugiej przynosić ulgę w dolegliwościach i leczyć.

Pępek jest pozostałością po związaniu z matką, to ważny punkt energetyczny połączony z różnymi częściami działa. Tuż za nim znajdują się jelita, ważne węzły chłonne, główne naczynia krwionośne, ważne węzły chłonne i połączanie z systemem nerwowym. Dlatego pępek jest ważnym elementem przy różnego rodzaju terapiach starych systemów leczniczych. W naszym regionie znana była metoda przykładania kłębka wełny zamoczonego w owczym mleku lub okłady ziołowe.

Medycyna ajurwedyjska na pępek stosuje różnego rodzaju okłady z olejków, minerałów, ziołowych papek, ciasta, masaże i uciski. Zabiegi poprawiają funkcjonowanie organów wewnętrznych, systemu odpornościowego, układu nerwowego, umysłu i emocji. Niektóre z nich możemy sami wykonywać w domu.

Pępek - ważny punkt energetyczny. Proste zabiegi lecznicze

Domowe zabiegi na pępek

Choroba lokomocyjna
Szczelne zaklejenie pępka zwykłym plastrem chroni przed chorobą lokomocyjną, tuż za pępkiem przechodzi nerw błędny.

Zapalenie wątroby 
Łyżkę stołową dziegciu mieszamy z 3 łyżkami oleju z ostropestu. Namaczamy w mieszance chusteczkę i codziennie na noc nakładamy na obszar pępka aż do poprawy.

Bóle brzucha, menstruacyjne, przeziębienie 
Nasączamy niewielki kawałek waty w alkoholu do 50%, delikatnie wyciskamy nadmiar i umieszczamy w pępku. Dla pewności ze nie wypadnie można zabezpieczyć folią i plastrem. Zostawiamy na kilka godzin lub cała noc. By złagodzić ból w obrębie jamy brzusznej wsypujemy do kompresu nieco soli. Pomaga w bólach mięśni, brzucha, towarzyszących grypie, przeziębieniu, menstruacji.

Inna metoda to nakładanie ciepłej papki z łyżeczki wody wymieszanej z ziołem zapaliczka cuchnąca – asfesida.

masaż pępek olej

Nakładanie olejków na pępek

 

Naturalne tłuszcze i olejki eteryczne nakładane na pępek przynoszą ulgę w wielu typowych dolegliwościach.

Przesuszone usta
Wacik nasączony odrobiną olejku musztardowego, migdałowego lub lawendowego trzymamy w pępku przez całą noc. Możemy zabezpieczyć plastrem. W ciągu 2-3 dni usta przestaną wysychać, będą wilgotne a skóra bardziej delikatna.

Olejki na pępek
 • Migdałowy – poprawia stan skóry całego ciała
 • Z miodli indyjskiej neem – pomaga leczyć trądzik. Uważa się, że nakładanie olejku na pępek bardziej pomaga niż stosowanie miejscowe.
 • Rycynowy – odmładza, zmniejsza zmarszczki pod oczami.
 • Kokosowy – poprawia wzrok, płodność, rozluźnienia mięśnie macicy i brzucha, zwiększa ruchliwość plemników,
 • Imbirowy rozcieńczony w oliwie z oliwek – uśmierza skurcze menstruacyjne
 • Miętowy rozcieńczony w oliwie – pomaga na bóle brzucha, niestrawność, zatrucia pokarmowe, nudności, zapalenie żołądka, wzdęcia i biegunkę.
 • Z pestek winogron – równoważy czakrę pępka swadhisthanę – źródło energii, wyobraźni, kreatywności

Masaż pępka 
Ciepły olejek wlewamy do pępka, rozcieramy dłonie by się rozgrzały. Prawą kładziemy na pępku i rozcieramy kolistymi ruchami zgodnie z ruchem wskazówek zegara około 20 razy. Za każdym okrążeniem lekko zwiększamy nacisk.pępek ajurweda, medycyna chińska

Zabiegi ajurwedy na pępek

Nabhi Chikatsa  są specjalistycznym leczeniem przy zastosowaniu leków roślinnych, olejków, ziół nakładanych na pępek.

 • Nabhi Purana
  W tej metodzie stosuje się specjalistyczne olejki lecznicze lub mieszanki. Oleje o letniej temperaturze zakrapla się powoli po kropelce do pępka aż do całkowitego napełnienia. Pacjent musi leżeć bez ruchu, olej utrzymuje się w pępku około 45 minut. Technika pomaga w łagodzeniu bólów, kolek, wzdęć, bolesnego oddawania moczu. Leczy problemy trawienne, ciężkie stany zapalne żołądka, jelit, niestrawność i anoreksję
 • Nabhi Basti
  Stosuje się olejki lecznicze i ciasto z mąki i ziół. Ciasto nakłada się na pępek, drąży dziurę i wlewa powoli olejek do pępka. Zakleja ciastem tworząc podciśnienie.  Zabieg trwa 20 minut lub dłużej.  Przed wlaniem oleju brzuch delikatnie masuje się olejkami ziołowymi. Do tego zabiegu używa się letniego oleju. Nabhi Basti jest skuteczną metodą poprawiającą trawienie i przyswajanie pokarmów. Łagodzi problemy metaboliczne, wydzielanie soków trawiennych, poprawia pracę trzustki, wątroby, jelit i innych organów.
 •  Nabhi Lepa
  Pasta ziołową nakłada się na pępek  i obszar wokół na 20-30 minut. Poprawia trawienie, metabolizm, pomaga w odchudzaniu.

Zabiegi na pępek są znane w różnych kulturach, stosowane w medycynie chińskiej, tybetańskiej, znane były u Słowian. Wydaje się to nieprawdopodobne, ale zabieg na pępek uratował 30 lat temu naszemu rodakowi życie. Ten cud opisał na swoim blogu TU . 

Człowiek rodzi się połączony z matką przez pępowinę. Pępek jest połączony z dolnym polem Morza Energii.  Zatem pępek tworzy Bramę Życia. Płód otrzymuje życie przez otwarcie tej Bramy, a niemowlę przychodzi na świat przez jej zamknięcie. Dlatego jako źródło energii żywej obszar ten jest źródłem energii człowieka. To źródło samopoczucia człowieka, jego komfortu lub dyskomfortu, jego siły i słabości. Kiedy w tym miejscu energia jest silna, cały organizm jest silny. Gdy jest słaba, ciało staje się słabe.  Chang Chin-Chiou –  nadworny lekarz chińśkiej dynastii Ching

Bogusia della Porta

5 1 vote
Article Rating

Może Ci się również spodoba

guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
%d bloggers like this: