REKLAMA

Różeniec górski przywraca siły fizyczne i równowagę psychiczną

Różeniec górski (Rhodiola rosea L.) bez wątpienia zasługuje na miano cudownego zioła. Potocznie zwany złotym lub arktycznym korzeniem różeniec górski należy do roślin adaptogennych. Jest wszechstronnym środkiem wzmacniającym, dodającym witalności i poprawiającym samopoczucie. Idealny dla osób osłabionych, zmęczonych psychicznie i fizycznie, zestresowanych, wpadających w melancholię lub depresję.

 

Adaptogen (od łacińskiego adaptare dostosowywać się, dopasowywać się) to taka substancja roślinna, która zwiększa zdolność organizmu do przystosowywania się do sytuacji, kiedy pojawia się bodziec w postaci stresorów.
Rośliny, którym nadano taki status muszą spełniać szczególne warunki: muszą wpływać wielokierunkowo na cały organizm w sposób łagodny, normalizować i usprawniać różne funkcje organizmu i nie mieć działań niepożądanych.różeniec górski dopalacz

Różeniec górski był stosowany od tysięcy lat przez Eskimosów, Lapończyków i Wikingów, którzy zapoznali z nim antycznych Rzymian i Greków. Używały go ludy zamieszkujące bezkresne syberyjskie pustkowia i Daleki Wschód jako środek dodający sił, zwiększający wydolność fizyczną i intelektualną, przedłużający życie. Jako pierwszy opisał roślinę w De materia medica Dioskurides – nadworny medyk Nerona i Wespazjana.

Różeniec górski przywraca siły fizyczne i równowagę psychiczną

Różeniec górski właściwości

Roślina była wielokrotnie badania klinicznie. Począwszy od lat 60-tych ubiegłego wieku opublikowano ponad 180 raportów medycznych.
Na początku naukowcy sądzili, że jego unikalne właściwości wynikają z zawartości związku o nazwie salidrozyd.  W późniejszych latach odkryto ogromną ilość innych substancji czynnych wśród nich rozawina, rozyna, rozaryna, rozdryna – nazwy pochodne od łacińskiego rosa  – jako że korzeń ma delikatny zapach olejku różanego.

Z badań klinicznych i doświadczeń wynika,  że różeniec górski oddala przykre w skutkach następstwa związane z ogólną niewydolnością fizyczną i emocjonalną organizmu. (1),(2),(3),
Uodparnia na czynniki stresogenne. Zwiększa wytrzymałość na stres emocjonalny i fizyczny. Pozwala zachować spokój i dobry nastrój nawet w ciężkich sytuacjach, poprawia jasność myślenia, pamięć i koncentrację ale nie otumania. Równoważy działanie nerwowego układu współczulnego i przywspółczulnego.
Łagodzi niepokój, stany lękowe i depresyjne, uczucie ogólnego rozbicia i splątania. W leczeniu depresji jest niemal tak samo skuteczny, jak popularne środki farmakologiczne. (4)(5)

różeniec górski właściwości

 

Ma wyjątkową zdolność pobudzania wydzielania w mózgu ważnych neuroprzekaźników jak dopamina, serotonina , noradrenalina, acetylocholina.  Jednocześnie obniża poziom kortyzolu – hormonu stresu. To one decydują o kondycji psychicznej, regulując stan emocjonalny. Minimalizuje wszelkie konsekwencje występujące wskutek niedotlenienia organizmu szczególnie mózgu i serca.

Różeniec górski poprawia wydolność układu odpornościowego, chroni przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych i nowotworami. Wykazuje działanie ochronne na serce. W sytuacji stresowej skutecznie zapobiega spustoszeniom wywołanym przez wolne rodniki, zwiększa rezerwy energetyczne w chwili trwania stresu. Wywiera wpływ przeciwzapalny i antyrodnikowy. (6)(7),

różeniec górski dawkowanie

Różeniec górski dawkowanie

Nie ma oficjalnych przeciwwskazań do stosowania.  Roślina wywiera wyjątkowo pozytywny wpływ na organizm i nie wykazuje skutków ubocznych.
Zaleca się kurację rozpoczynać od mniejszych dawek. Zażywać w godzinach porannych, gdyż może wykazywać efekt pobudzenia, działa trochę jak dopalacz, może utrudnić zasypianie.
Podobnie jak innych adaptogenów nie należy stosować w rytmie ciągłym, lecz w postaci kuracji 2-4 miesięcznej. W razie potrzeby po 2-4 tygodniowej przerwie powtórzyć.

Ekstrakt z tej byliny najczęściej jest dostępny w formie kapsułek albo proszku.
Średnia dawka ekstraktu wynosi do 200 mg do 400 mg na dobę, który jest standaryzowany na zawartość rozawiny i salidrozydu w stosunku 1:3

Dawki dzienne ekstraktów
1% – 360-600 mg
2% 180-300 mg
3,8% 100-170 mg

Sproszkowane kłącze z korzenia : 1 g 3 x dziennie

Nalewka z różeńca górskiego
1 część rozdrobnionych kłączy z korzeniami zalać 5 częściami ciepłego alkoholu 40%
macerować przynajmniej 14 dni, przefiltrować.
Zażywać 2-3 x dziennie po 5 ml

Różeniec górski w Polsce występuje w Tatrach i Karkonoszach, jest objęty ochroną. Coraz chętniej  uprawia się w ogródkach i działkach dla ozdoby, tworzy ciekawe kwiaty w różnych kolorach.

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA
%d bloggers like this: