Ciekawostki, Jak kupować, Jesteś tym co jesz, Warto wiedzieć

Czytaj skład – czego obawiać się w produktach mlecznych

Często z powodu komfortu i chęci spożycia czegoś „na szybko” lub „w miarę zdrowej przekąski” sięgamy po smakowe produkty mleczne, takie jak jogurty, kefiry, maślanki, serki homogenizowane i mleka smakowe.

Producenci wychodzą naprzeciw naszym zachciankom, a półki sklepowe wypełnione są po brzegi kolorowymi kubeczkami, butelkami i opakowaniami z kuszącą truskawką czy nieskazitelną brzoskwinią.
Czy faktycznie, włączając je do diety, wybieramy tzw. „mniejsze zło”?

Jak kupować produkty mleczne

Na co zwrócić uwagę przy kupowaniu tego typu produktów?

Cukier, cukier i jeszcze raz cukier

Produkty mleczne często stanowią dodatek do głównych lub podstawowy składnik posiłków, również jako przekąska dla naszych pociech.
Nic dziwnego – owoce, widoczne na etykiecie mylnie przekonują nas, że inwestujemy w zdrowy i bezpieczny produkt.
Ale opakowanie a zawartość i skład mogą różnić się od siebie w znacznym stopniu.
Często etykieta to jedynie chwyt marketingowy, a nasz jogurt, który właśnie zakupiliśmy, niewiele ma wspólnego z
owocem na wieczku czy kubku.
Wystarczy sięgnąć po dowolne opakowanie znanej marki, aby przekonać się, że tylko niewielki procent składu produktu składa się z owoców, a producenci dodają spore ilości cukru lub innych substancji słodzących , w tym wyjątkowo niezdrowego, powodującego otyłość syropu glukozowo-fruktozowego.

Nie lepiej się mają produkty mleczne o innych smakach, niż owocowe (waniliowe, czekoladowe i inne). Przykładowo – serek homogenizowany jednej z bardzo znanych firm zawiera w swoim kładzie nie tylko cukier, ale dodatkowo syrop glukozowo-fruktozowy.

Czy słodzicie herbatę lub kawę 5 łyżeczkami cukru? A dokładnie taką ilość zawiera jedno małe opakowanie tego serka.

Z opublikowanego raportu prof. Grażyny Cichosz z Wydziału Nauk o Żywieniu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie wynika, że przeciętny Polak zjada 50-70 kg cukru rocznie, czyli 10 razy więcej!! niż kilkadziesiąt lat temu.

Cukier nie tylko powoduje otyłość, ale choroby cywilizacyjne w tym sprzyja rozwojom nowotworów. Rak żywi się cukrem LINK

Sztuczne barwniki

Producenci dbają również o to, aby produkt mleczny, który zakupiliśmy, był dla nas atrakcyjny wizualnie – kojarzył nam się z naszym ulubionym owocem (np. truskawka – kolor różowy). Taki kolor bardzo często zawdzięczamy barwnikowi – koszenili (kwas karminowy, karmina, E120), którą uzyskuje się poprzez wysuszenie i sproszkowanie… owada – czerwca kaktusowego.

O ile zdrowotnie może on powodować jedynie reakcje alergiczne, to raczej nieprzyjemnie jest się dowiedzieć, że nasza truskawka nie jest truskawką, a pluskwiakiem.

tu powstaja smaki

Złe tłuszcze – czy na pewno?

Często, przy wyborze produktów mlecznych, sugerujemy się zawartością tłuszczu w tym produkcie.

Wiele osób na diecie redukcyjnej (odchudzającej) sięga po produkty mleczne 0% zawartości tłuszczu lub typu light. Tłuszcz jest wręcz niezbędny w przeciwieństwie do cukru.

Producenci brak smakowitego tłuszczu, muszą zrekompensować dodatkiem… większej ilości cukru lub innych substancji słodzących.
Ponadto zawarte w produktach mlecznych witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D) bez tłuszczu po prostu… nie wchłaniają się, czyniąc nasz produkt mleczny niemalże jałowym, a na pewno niedostarczającym nam wszystkich niezbędnych składników odżywczych – podkreśla Dominika Łuczak – dietetyk.

Inne szkodliwe dodatki – czytaj raport : Jak giganci przemysłu spożywczego zamienili zdrowy jogurt w śmieciowe jedzenie

Czytaj skład

Przy zakupie jakiegokolwiek produktu, nawet rekomendowanego przez instytucje zaufania publicznego np. Instytut Matki i Dziecka (patrz co rekomenduje LINK) zawsze powinniśmy sugerować się tym, co jest napisane na etykiecie. O ile producent w sprawie obrazka na opakowaniu i innych chwytów marketingowych może nas oszukać, tak jeśli chodzi o skład produktu, musi w większości podać prawdziwy skład.
Chociaż i od tej reguły są wyjątki, ponieważ przepisy zezwalają na nieumieszczanie w liście składników substancji, które stanowią niewielki procent zawartości.

Dlatego też sięgając po produkty mleczne i nie tylko, kieruj się kilkoma prostymi zasadami, które w banalny sposób ułatwiają  wybór:

  1. Wybieraj produkty WYŁĄCZNIE naturalne – zawsze smak możesz wytworzyć samodzielnie, dodając własne dodatki, takie jak ulubione owoce, zioła, przyprawy, warzywa czy orzechy
  2. Im krótsza lista składników, tym produkt będzie lepszej jakości
  3. Unikaj wszystkich sztucznych aromatów i barwników – TUTAJ przeczytasz czym one są i jak się je tworzy
  4. Staraj się wybierać produkty bez dodatków typu kolorowe drażetki, płatki owsiane,dżemy i inne
  5. Tłuszcz w diecie jest bardzo ważny – nie wybieraj produktów odtłuszczonych
  6. Zwróć uwagę na termin przydatności do spożycia – czym dłuższy tym więcej konserwantów

uwaga na jogurty

Prawdziwy, zdrowy jogurt składa się wyłącznie z prawdziwego mleka i dwóch gatunków bakterii:  Lactobacillus bulgaricus i Streptococcus thermophilus.

Tworzą one w układzie pokarmowym niezbędną mikroflorę do prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego, zapobiegają rozwojowi bakterii chorobotwórczych, pomagają zachować odporność, są źródłem witamin.

Jogurt smakowy, można w 3 minuty przygotować samemu  poprzez dodanie własnych owoców – świeżych lub mrożonych zblendowanych – w formie koktajlu, pokrojonych w kostkę lub według uznania.
Nie musimy dodawać cukru – przecież owoce same w sobie są słodkie.
Warto też zadbać o własne dopełnienie naszego produktu mlecznego – orzechy, suszone owoce czy nasiona np. chia czyli szałwia hiszpańska

W ramach rozsądku – zaszalej!
Inwencja twórcza i wyobraźnia w tworzeniu zdrowego i atrakcyjnego dla Ciebie posiłku jest jak najbardziej wskazana.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
merlin
merlin
8 lat temu

Czytaj etykietki, czytaj etykietki, zawsze tylko i wyłącznie czytaj etykietki. Dlaczego nikt nie napisze przestań kupować bo to trucizna! Zrób sam w domu bo to takie proste!

Aga
Aga
4 lat temu

Wiele lat temu ( w innym ustroju) w mleczarni, w niewielkim mieście powiatowym, na ścianie wisiało fantastyczne w swojej prostocie hasło. NAJLEPSZE MLEKO TO TAKIE DO KTÓREGO NIC NIE DODANO I OD KTÓREGO NIC NIE ODJĘTO. Ech, łza się w oku kręci. Pozdrawiam wszystkich mlekożerców

Lidia B
Lidia B
4 lat temu
Reply to  Aga

Masz racje, czasami na targu kupuje mleko od szczesliwej krowy :)Pozdrawiam serdecznie