REKLAMA

Szałwia hiszpańska – właściwości, zastosowanie, przepisy

Szałwia hiszpańska to roślina pochodząca z Meksyku do dziś wysoko ceniona. Znane już była w czasach Majów i Azteków. Kronikarze jezuiccy opisują chia jako trzecią najważniejszą dla Azteków uprawę, zaraz po fasoli i kukurydzy. Szałwia hiszpańska była pokarmem dla biegaczy, dawała siłe podczas zawodów na wytrzymałość. Ma to sens ponieważ te niepozorne nasionka są bogatym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, węglowodanów, białka, błonnika, naturalnych antyoksydantów i minerałów takich jak magnez, potas, żelazo, wapń, cynk. Dodają siły i energii.

Pamiętacie gliniane figurki, które się podlewało się wodą i rosła na nich jako futro zielona trawka? Otóż te małe ziarenka to właśnie chia seeds czyli szałwia hiszpańska.

Szałwia hiszpańska - właściwości, zastosowanie, przepisy Bardzo łagodny, orzechowy smak nasion sprawia,  że łatwo je dodawać do żywności i napojów – np. kasz, warzyw, sosów, potraw z ryżu, jogurtów, koktajli i wypieków. W przeciwieństwie do nasion lnu można je dodawać w całości a i tak składniki odżywcze zostaną wchłonięte przez organizm.

2 łyżeczki nasion zawiera  139 kalorii, 4,4 g białka, 9 g tłuszczu, 12 g węglowodanów i 11 g błonnika (około jedna trzecia zalecanego dziennego spożycia dla osoby dorosłej), wapń (18 procent zalecanego dziennego spożycia) mangan (30 procent zalecanego dziennego spożycia) plus witaminy i inne minerały. Tryptofan aminokwas występujący obficie w nasionach pomaga redukować apetyt, poprawia sen i nastrój

Szałwia hiszpańska jest świetnym źródłem białka nie tylko dla wegetarian , ponieważ jedna porcja 28 g zawiera 4,4 g białka, prawie 10 procent dziennej wartości.
Dodana do potraw dodaje energii, wigoru, stabilizuje poziom cukru we krwi, wspomaga trawienie, reguluje poziom trójglicerydów. Ma korzystny wpływ na serce  oraz twierdzą niektórzy pomaga w redukcji wagi. Być może pęczniejąc w żołądku daje uczucie sytości w efekcie mniej się je. Świetnie pochłania wodę.  Podsumowując, proste nasionka a tyle pożytku. Funkcjonalne i szybkie w użyciu.

Szałwia hiszpańska zastosowanie kulinarne

Szałwia hiszpańska przepisy

Nasionka szałwii hiszpańskiej przyrządzać na wiele sposobów:

– 2 szklanki ciepłej przegotowanej wody
– 4 łyżeczki nasionek chia
– 1 łyżeczka jakiegokolwiek soku może być malinowy, z czarnej porzeczki, z dzikiej róży
Połączyć składniki i odstawić na parę minut mieszając od czasu do czasu. Powstaje pyszny i zdrowy napój, który potrafi zaspokoić głód.

Pudding :
– mleko, świetnie pasuje roślinne kokosowe albo migdałowe
-nasionka Chia ( w zależności od upodobań, od 2 do 6 łyżek na miseczkę mleka),
– można dodać maliny, truskawki, banany czy inne owoce.
Odstawiamy do lodówki na całą noc, żeby zrobił się pyszny gęsty pudding.

Przeczytaj także...

REKLAMA
loading...

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

REKLAMA
kurkuma skuteczniejsza niż leki

Kurkuma bardziej skuteczna niż niektóre leki syntetyczn...

Kurkuma [Curcuma longa] jest ziołem tradycyjnie stosowanym w medycynie wschodniej od tysięcy lat. Aj[...]

%d bloggers like this: