Ciekawostki, Harmonia duszy i ciała, Warto wiedzieć

Jak odżywić neurony? Pokarm i zioła dla mózgu

Jak odżywić neurony pokarmy i zioła dla mózgu

Układ nerwowy, to najbardziej rozbudowany system w ludzkim organizmie. Nasze centrum dowodzenia, dzięki któremu możemy oddychać, trawić, czuć, widzieć, myśleć, wykonywać najprostsze czynności i rozumieć otaczający świat.

Jak odżywić neurony pokarmy i zioła dla mózgu

Ta rozbudowana jak pajęczyna tkanka nerwowa składająca się z sieci neuronów przekazuje sygnały do wszystkich struktur ciała. Koordynuje życiowe procesy, odpowiada za współpracę bilionów komórek i zarządza wszystkimi aktywnościami. Praca układów i organów jest elektrycznie zasilana z układu nerwowego, a sterowana przez chemiczne neuroprzekaźniki. Komórki łączą się za pomocą synaps, kiedy jedna wysyła neuroprzekaźnik, druga uruchamia odbierające go receptory.

Neurony

Podstawowym elementem budulcowym układu nerwowego są komórki nerwowe – neurony.  W samym mózgu jest ich około stu miliardów i przypominają drzewa.  Z koroną gałęzi dendrytów,  wyrastających z centralnej części ciała komórki- somy. Połączonej z aksonem (neurytem), który tworzy pień i rozgałęzia się jak rozbudowany system korzeniowy roślin.

neurony jak drzewa

To wizualne podobieństwo do drzewa pokazuje związek człowieka z naturą, symbolizuje świadomość, bo poprzez sieć połączeń neurony komunikują się, by utrzymać umysł i ciało przy życiu.

Z technicznego punktu widzenia pojedynczy neuron działa jak przekaźnik elektryczny. Pokryte tysiącami synaps dendryty odbierają impulsy i przesyłają do ciała komórki – somy. Soma zbiera je i sumuje, a kiedy przekroczą pewien próg, wysyła własny impuls w dół aksonu. W momencie gdy soma przekazuje taki impuls, mówi się, że pobudzony neuron odpala.

Częścią transmisji informacji jest potencjał czynnościowy. Taki sam impuls nerwowy ale w ruchu. Bodźcem do jego powstania jest zmiana ładunku elektrycznego w środowisku komórki. Załóżmy, że chcemy podnieść szklankę, by napić się wody, musi więc powstać potencjał czynnościowy, który błyskawicznie, z prędkością 100 metrów na sekundę przeniesie informację z mózgu do ręki.

czego potrzebuje mózg i komórki nerwowe

Wszystko co odczuwamy, widzimy, robimy, odbieramy zmysłami świadomie bądź nieświadomie, dzieje się poprzez grupy odpalanych neuronów. Nasz mózg jest jak ogromna tablica kontrolna, z mnóstwem wciąż zapalających się i gasnących lampek.

Jak długo żyją neurony ?

Ciekawostką jest, że w przeciwieństwie do innych komórek, które w wyniku podziału są zastępowane nowymi, neurony nie dzielą się. Ale za to mogą żyć wiecznie, są z nami przez całe życie.

Większość z nich tworzy się w okresie z okresie płodowym z komórek macierzystych.  Jednak i w wieku dorosłym, każdego dnia powstaje kilkaset nowych neuronów. Głównie w obszarze mózgu zwanym hipokampem, strukturze odpowiedzialnej za pamięć długotrwałą, przestrzenną, nastrój, emocje.

Ostatnio mówi się, że od ilości neuronów zależy długość życia. Wśród ptaków i ssaków niezależnie od ich masy, wielkości i rodzaju metabolizmu, najdłużej żyją te, które mają najwięcej neuronów w korze mózgowej, choćby papugi. To samo dotyczy również człowieka. [1].

Neurony, jako szczególnie wyspecjalizowane komórki, są mniej podatne na uszkodzenia. Co nie znaczy nie ulegają degeneracji i nie obumierają. Dlatego należy o nie dbać.

Paliwo dla neuronów

Neurony pokryte są powłoką zwaną otoczka mielinową, która działa jak  swego rodzaju czynnik izolujący. Składa się z około 80% lipidów, głównie cholesterolu i 20% białek. Tłuszcz również stanowi około 60% całej suchej masy mózgu.

Całkowita energia niezbędna do funkcjonowania struktur mózgu jest generowana z pożywienia. Neurony i synapsy potrzebują stałych dostaw dobrych tłuszczów, gdyż mózg nie magazynuje zapasów.

tłuszcze nasycone

Niedobory objawiają się pogorszeniem samopoczucia, skłonnością do depresji, spadkiem koncentracji, kojarzenia, zapamiętywania. Oraz wysychaniem otoczek mielinowych. Dlatego z takim zapałem promuje się diety beztłuszczowe!

By przesyłać impulsy elektryczne neurony muszą utrzymywać stałe napięcie między wnętrzem i częścią zewnętrzną. W związku z tym zużywają mnóstwo energii  (tlen, glukozy). Niezbędne są witaminy z grupy B, cynk, fosfor, żelazo, jod i dla dobrego przewodnictwa krzem i miedź. Jeśli brakuje minimalnej ilości składników mózg powoli zamiera.

Bogate w chlorofil ciemnozielone warzywa zawierają ważne dla mózgu witaminy i minerały. Warzywa i owoce o żywych kolorach fioletu, żółci, pomarańczowego dostarczą niezbędnych przeciwutleniaczy.

Ale i przy odpowiedniej diecie neurony mogą być niedożywione. Wszystko zależy od metabolizmu i przyswajania. Trawimy tylko, przy aktywnym układzie przywspółczulnym. Podczas trybu „walcz lub uciekaj” przejmuje kontrolę współczulny układ nerwowy, który m.in gasi ogień trawienny, wypłukuje życiodajne pierwiastki i trudno o jakiekolwiek procesy naprawcze. Dużą rolę w reakcji na stres odgrywa i wyciszaniu współczulnego układu nerwowego odgrywa nerw błędny.

Zioła toniki dla mózgu

Pikantne przyprawy, cebula, czosnek, imbir, stymulują krążenie w całym organizmie, łącznie z mózgiem. Melisa, mięta, szałwia, rozmaryn, kurkuma, święta bazylia, anyż biedrzeniec poprawiają nastrój, ale i funkcje mózgowe.

Ashwagandha indyjski żeń-szeń

Na poprawę pamięci, koncentracji i jasność umysłu tradycyjnie stosuje się: gotu kolę (przepisy), miłorząb japoński, szafran, oraz roślinne adaptogeny. Różeniec górski, witania ospała, żeń-szeń, cytryniec chiński, amla, tarczyca bajkalska, liść damiana, traganek.

Co niszczy mózg i neurony?

Tryb życia – niedosypianie, brak ruchu, nadmiar stresu, alkohol, żywność przetworzona, leki, chemikalia.  Zarwane noce zaburzają proces regeneracji i naprawy wszystkich tkanek. Ale przewlekły niedobór snu wywołuje nadmierną aktywność mechanizmu samooczyszczania mózgu, co prowadzi do niszczenia zdrowych komórek. Mózg zjada sam siebie, więcej Tutaj.

Niedobór snu powoduje, że mózg zjada sam siebie

 

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments