Apteka w twojej kuchni, Dla kobiet, Leki z sadu i ogrodu, Medycyna ludowa, Przepisy, Zioła

Jasnota biała oczyszcza, rozluźnia napięte tkanki

Jasnota biała ziele nie tylko dla kobiet przepisy lecznicze i zastosowanie

Jasnota biała [Lamium album] jest często mylona jest z pokrzywą.  Na pierwszy rzut oka trudno je odróżnić, najlepiej dotknąć – nie parzy.

Jasnota biała ziele nie tylko dla kobiet przepisy lecznicze i zastosowanie

Dlatego nazywana jest martwą albo głuchą pokrzywą. Nazwa botaniczna nawiązuje do kształtu kwiatu, z greckiego laimos oznacza przełyk, gardło.

Jasnota biała

To wesołe, bardzo płodne ziółko rozpoznamy po kwadratowych łodygach i budowie kwiatów typowej dla rodziny jasnowatych. Liście jasnoty białej wydzielają specyficzny, niezbyt przyjemny aromat. Traktowana jako chwast jasnota wyrasta w pobliżu domostw, w ogrodach, przy drogach, na nieużytkach, ugorach.

jasnota biała właściwości lecznicze

Kształtem liści, wysokością, ogólnym wyglądem przypomina pokrzywę i nie ustępuje swej kuzynce wartościami. Surowcem leczniczym jest kwiat i ziele jasnoty. Obsypane kwiatami górne części pędów  zbieramy w dni słoneczne. Liście do jesieni. Korzeń  zbiera się wiosną przed kwitnieniem lub jesienią. Jasnota purpurowa [Lamium purpureum] ma podobny wygląd i działanie. Odróżnia je różowo-purpurowa barwa kwiatów. 

W tradycyjnym zielarstwie

Jasnotę białą od wieków ceniono za walory lecznicze. Położne, zielarki nazywały „przyjaciółką kobiet”. Przez wieki roślinę wykorzystywano w dolegliwościach kobiecych. Liście stosowano do leczenia ran, tamowania krwawień, kwitnące szczyty na dolegliwości kobiece, stymulowania układu pokarmowego.

Nicholas Culpeper z XVII wieku pisał „jasnota biała rozwesela głowę, odpędza melancholię, ożywia ducha, sprawia, że serce jest radosne i cera promienna”. Przy krwawieniu z nosa zalecał okładanie zielem karku.

Profil energetyczny
Smak: cierpki, kwaśny, słony
Energetyka: osusza, rozgrzewa lub chłodzi
Tkanki: płuca, pęcherz, nerki, macica
Działanie: rozprasza zastój, stymuluje cyrkulację krwi i energii Qi, napina luźne tkanki, hamuje krwawienie

Jasnota biała działa ściągająco, obkurcza i napina tkanki, hamuje krwawienia, oczyszcza, odtruwa, usuwa szkodliwe produkty przemiany materii. Określana jest jako nieco rozgrzewający, stymulująca, zdolna do naprawy niedoczynności narządów i tkanek.

Lamium album

Stare zielniki wskazują na zastosowania w leczeniu ran, owrzodzeń, siniaków, oparzeń, wyciągania drzazg. Łagodzeniu bólu stawów, dny moczanowej, rwy kulszowej.  Leczeniu żylaków, obfitych miesiączek, upławów, anemii, nietrzymania moczu. Podrażnień dróg oddechowych, dolegliwości uszu.

Jasnota biała symbolizuje młodość, czystość, radość i równowagę. Na poziomie subtelnym wspiera po traumach seksualnych, gwałtach, ciężkich porodach, pomaga wyjść z mroku, przywrócić światło.  Relaksuje, pobudza krążenie i ducha. I znakomitym środkiem przeciwskurczowym, ściągającym, tonizującym macicę, przeciwzapalnym.

W medycynie współczesnej

Roślina jest bogatat w garbniki, glikozydy flawonowe, taniny. Zawiera trochę śluzów, saponiny, kwercetynę, olejki lotne i sole potasu o działaniu moczopędnym.

Działanie: przeciwzapalne, antybakteryjne, wykrztuśne, napotne, powlekające, moczopędne, żółciopędne, przeciwskurczowe, przeciwbiegunkowe, łagodnie ściągające, uspokajające, lekko nasenne.

  • Jasnota biała uszczelnia naczynia krwionośne, hamuje krwawienia wewnętrzne
  • Detoksykuje organizm, chroni miąższ wątroby i błony śluzowe przewodu pokarmowego
  • Rozrzedza i oczyszcza z wydzielin drogi oddechowe – doskonała na kaszel palacza
  • Wzmacnia błony śluzowe macicy, zmniejsza przekrwienie
  • Rozluźnia napięte tkanki, mięśnie szkieletowe
Zastosowania lecznicze jasnoty białej:
  • dolegliwości kobiece, upławy, nieregularne, bolesne miesiączki
  • schorzenia układu oddechowego, zapalenie oskrzeli, kaszel
  • nieżyty żołądka, jelit, biegunki
  • kuracje oczyszczające krew i organizm z toksyn
  • dla wyciszenia i wzmocnienia układu nerwowego
  • zewnętrznie: trądzik, choroby skóry, do płukanek jamy ustnej
Jasnota biała przepisy

Napar na kaszel
Łyżkę ziela zalane szklanką wrzątku parzymy 15 minut pod przykryciem. Pije się 3-4 szklanki naparu dziennie, można dosłodzić miodem.
Związki śluzowe i saponiny zawarte w jasnocie oczyszczają oskrzela. Łagodzą uporczywy kaszel, działają powlekająco na podrażnione błony śluzowe. Można podawać dzieciom.

Odwar z jasnoty na przeziębienie, nieżyt żołądka i ból zębów
Odwar można przygotować z suszonych kwiatów lub korzenia. Łyżkę ziela zalewamy szklanką wody, gotujemy 5 minut. Naciągamy 20 minut pod przykryciem. Pije się 2 szklanki dziennie w 3-4 porcjach. Odwary stosuje się do płukania jamy ustnej – łagodzi ból zębów. Przymoczki na stany zapalne skóry głowy, swędzenie, łupież.

napar z jasnoty

Nalewka z jasnoty białej
Według starych zielników jedną część świeżego ziela zalewa się 5 częściami alkoholu 25%. Maceruje dwa tygodnie i filtruje. Łyżeczkę nalewki rozcieńczoną w wodzie zażywa się 3 razy dziennie. Wycisza, uspokaja, relaksuje, rozluźnia tkanki.

Kompres
Na rany, zmiany skórne. Sproszkowane, suche kwiaty miesza się z odrobiną miodu i aplikuje na skórę.

Miód z jasnotą na drogi oddechowe
3 łyżki świeżego ziela jasnoty siekamy mieszamy z trzema łyżkami miodu lipowego. Zużywamy w ciągu jednego dnia. Większą ilość można utrwalić spirytusem lub gliceryną spożywczą. Proporcje: 1 łyżeczka utrwalacza na 7-8 łyżeczek ziela.

Mleko z jasnotą na nerwy i problemy z zasypianiem
1,5 łyżeczki suszu zalewamy szklanką wrzącego mleka. Odstawiamy pod przykryciem 15 minut. Po odcedzeniu dodajemy dodać łyżeczkę miodu i wypijamy przed snem. Uspokaja i pomaga w zasypianiu. Leczy chrypkę, drapanie i dyskomfort w gardle.

W mieszankach

Napar ziołowy na zapalenie gardła i gorączkę
Mieszamy w równych proporcjach jasnotę, kwiat bzu, miętę, kwiat lipy i korzeń mniszka. Czubatą łyżeczkę mieszanki parzymy 20 minut w szklance wrzątku. Pije się  3 razy dziennie.

Napar na zapalnie spojówek
Mieszamy w równych proporcjach jasnotę i świetlik. Łyżeczkę mieszanki zalewamy wrzątkiem. Po przestygnięciu nie odcedzając przemywa się oczy kilka razy dziennie.

Jasnota biała dla kobiet

Infekcje intymne 
4 łyżki ziela  zaparza się 10 minut w litrze wrzątku i robi 10-15 minutowe nasiadówki. Pomaga przy upławach, świądzie, infekcjach. Do wywaru można dodać korę dębu, krwawnik, rumianek albo szałwię.

Jasnota na bolesne miesiączki
2 łyżki kwiatu jasnoty zalewamy 400 ml wody, gotujemy 3 minuty. Po przestudzeniu pije się 2-3 porcje dziennie. Odwar może służyć do płukania, irygacji lub kąpieli po porodzie. Skuteczniej działa w połączeniu z krwawnikiem i białą koniczyną.

Herbatka w zaburzeniach hormonalnych
Mieszamy w równych proporcjach ziele jasnoty, glistnika, wrotyczu, lepiężnika i kokoryczki. 2 łyżeczki mieszanki parzymy godzinę pod przykryciem z 2 szklankach wrzątku. Wypija się w 3 porcjach ciągu dnia. Reguluje pracę hormonów i poprawia metabolizm. Nie można stosować w ciąży.

Napar na powracające zapalenia pęcherza przepis TUTAJ

Naturalny płyn do higieny intymnej
  • Mieszamy w równych proporcjach kwiat jasnoty, koniczyny, lawendy i nagietka.
  • 2 łyżki mieszanki zalewamy szklanką wody
  • Doprowadzamy do wrzenia i zdejmujemy z ognia.
  • Odstawiamy pod przykryciem do ostygnięcia.
  • Po przecedzeniu przechowujemy do tygodnia w lodówce.
  • Napar działa przeciwzapalnie, łagodzi podrażnienia.
Jasnota na skórę i włosy
  • Naparami z jasnoty możemy przemywać skórę. Pomagają przy trądziku, wysypkach, egzemach, żylakach.
  • Jasnota regeneruje uszkodzony nabłonek i łagodzi zmiany skórne.
  • Doskonale wpływa na włosy słabe i cienkie. Wzmacnia je, delikatnie nawilża,  nadaje jasny  odcień i połysk
  • Świetnie się sprawdza przy pielęgnacji cery wrażliwej, delikatnej, naczynkowej
  • Okłady z wywaru na oczy usuwają opuchliznę i cienie
W kuchni

Wiosną można dodawać do sałatek, sosów albo przygotowywać jak szpinak. Listki jasnoty możemy dodawać do placuszków, naleśników i racuchów. Wzbogacą dania w minerały i składniki odżywcze.

Jasnota à la szpinak
Wiosenne świeże listki jasnoty myjemy i odsączamy. Wrzucamy na roztopione masło Dusimy do miękkości pod przykryciem. Można podawać zamiast szpinaku.

Wiosenna herbatka oczyszczająca
Mieszamy w równych proporcjach jasnotę, perz, pokrzywę, kwiat bzu, fiołek i listki brzozy. Łyżeczkę mieszanki parzymy 10 minut w szklance wrzątku. Pije się 3 razy dziennie przez tydzień. Herbatka odtruwa organizm, oczyszcza, odmładza, dodaje energii.

4.3 7 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Julia
Julia
4 lat temu

Jasnota już zaczyna kwitnąć. Jutro idę na zbiory!