Pachnotka zwyczajna [Perilla frutescens] jest rośliną oleistą z rodziny jasnotowatych o ciekawych, dobrze udokumentowanych właściwościach leczniczych.
Pochodzi z Azji, gdzie jest powszechnie uprawiana jest jako ziele lecznicze i przyprawowe. W kuchni używa się do potraw z ryb, owoców morza, szczególnie sushi. Zmniejsza ryzyko zatrucia rybami, stanowi swoistą odtrutkę na ewentualne toksyny.
Obecnie pachnotki jako rośliny ozdobne uprawia się niemal na całym świecie, również w Polsce.
Pachnotka zwyczajna występuje w dwóch odmianach:
- Perilla frutescens var. crispi – to aromatyczne zioła liściaste w Japonii znane pod nazwą Spiso
- Inna odmiana Perilla frutescens var. frutescens , w kuchni koreańskiej nazywana „dzikim sezamem”, w Europie pachnotką bazyliowatą, purpurową. I ta właśnie wykorzystywana jest w medycynie.
Pachnotka przeciw alergii
Pachnotka jest jedną z najlepiej udokumentowanych roślin o działaniu przeciwalergicznym [1]
- Obniża stężenie histaminy we krwi
- Skutecznie działa w przypadku kataru siennego, alergii na roztocza, sierść, pióra
- Redukuje wycieki z nosa i chroniczna katar
- Zmniejsza objawy astmy, chronicznego bronchitu, atopowego zapalenia skóry
- Pomaga przy przeziębieniach, infekcjach wirusowych z towarzyszącym katarem i kaszlem
- Pachnotka wspomaga produkcję cytokin, uspakaja i ułatwienia oddychania.
Osoby łatwo zapadające na infekcje dróg oddechowych, chore na astmę, reagujące kaszlem na zmiany temperatury otoczenia powinny włączyć pachnotkę na stałe do swojej diety.
Właściwości pachnotki
Wyciągi z liści mają silne działanie przeciwalergiczne, przeciwzapalne, antybakteryjne, przeciwwirusowe i spazmolityczne. Aktywne związki: kwas rozmarynowy, luteolina i apigenina są silnymi przeciwutleniaczami. Obniżają poziom cukru we krwi i regulują poziom trójglicerydów.
Roślina jest wskazana dla osób z cukrzycą i zespołem metabolicznym. Pachnotka jest rośliną bogatą w kwasy tłuszczowe. Kwas palmitynowy, stearynowy, oleinowy, linolowy oraz bardzo ważny, rzadko spotykany w roślinach kwas alfa-linolenowy. Z jej ziarnem wytwarza się cenny olejek.
Olejek z pachnotki
- Działa zabójczo na kilkadziesiąt patogennych bakterii jamy ustnej
- Hamuje wyzwalanie histaminy
- Normalizuje nadmierną produkcję immunoglobulin typu E (IgE) odpowiedzialnych za powstawanie stanów zapalnych
- Wywiera hamujący wpływ na mechanizmy, które pobudzają limfocyty B do produkcji IgE i stymuluje limfocyty T, które ograniczają ich produkcję.
- Ogranicza rozprzestrzenienie reakcji zapalnych w stosunkowo krótkim czasie, do 3 tygodni stosowania.
Pachnotka sposób użycia i przepisy
W sprzedaży są dostępne nasiona pachnotki, ziele, tabletki zawierające standaryzowany wyciąg z pachnotki i olej perilla. Można zakupić zioła w doniczkach i sadzonki.
Herbatka z liści pachnotki
1 łyżeczkę suszonych lub świeżych listków zalać szklanką przegotowanej wody o temperaturze nie przekraczającej 90 °C. Parzyć pod przykryciem od 5 do 10 minut.
Herbatka ma delikatny ziołowy aromat z lekkim posmakiem anyżu i melisy. Pomaga przy przeziębieniach, grypie jelitowej, infekcjach. Działa wykrztuśnie, przeciwkaszlowo, przeciwgorączkowo, przeciwalergicznie i ogólnie wzmacniająco. Pije się 2-3 szklanki dziennie.
Herbatka z liści pachnotki z imbirem
Kawałek świeżego imbiru wielkości kciuka zalać 2 szklankami wody. Gotować 3 minuty i odstawić pod przykryciem. Po 3-4 minutach dodać 1,5 łyżeczki liści pachnotki i zaparzać kolejne 5 minut.
Działa jak wyżej plus pomaga przy nudnościach i wymiotach.Rozluźnia mięśnie gładkie, redukuje bóle brzucha, miesiączkowe.
Liść pachnotki można łączyć z miętą, podbiałem, lipą, tymiankiem i z innymi ziołami. By zachować olejki lotne zioło dodaje się przy końcu parzenia, gdy temperatura nie przekracza 90 °C.
Herbatka z nasion pachnotki
Łyżkę nasion uprażyć szybko na suchej patelni, zmiażdżyć. Stosuje się 1 łyżeczkę na szklankę przegotowanej wody. W Korei nasiona pachnotki używa się podobnie jak ziarno sezamu.
Olejek z pachnotki
Stosuje się do pielęgnacji skóry wrażliwej, atopowej i włosów z tendencją do wypadania, łamliwości i rozdwajania końcówek.
Świeże liście można stosować w kuchni, dodawać do dań rybnych, mięsnych, sałatek, smażyć z z czosnkiem i warzywami lub w cieście.
Pachnotka w medycynie chińskiej używana jest od czasów dynastii Han. Wśród formuł opisanych w starych księgach do dziś znajdują zastosowanie mieszanki:
- Cibora i pachnotka (Xiang Su Tang) – przeziębienie połączone z problemami trawiennymi
- Pachnotka i żeń-szeń (Shen Su Yin) – powikłania zapalenia płuc
- Aquilaria i pachnotka (San He San) – przeziębienie, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, delirium alkoholowe, wzdęcia, uczucie pełności brzucha