Katar nieleczony trwa tydzień, a leczony 7 dni, trudno uznać za prawdziwe to popularne powiedzenie.
Katar nieleczony może przerodzić się we wtórne zakażenie bakteryjne, a częste przewlekłe katary prowadzą do do stanów zapalnych zatok, uszu i gardła. Medycyna ludowa zna wiele skutecznych sposobów na katar a domowe sposoby pomogą się szybciej z nim uporać co znacznie polepszy samopoczucie. Wszyscy wiemy jak bardzo cieknący lub zapchany nos potrafi uprzykrzyć życie.
Domowe sposoby na katar
Inhalacje nosa
Jednym ze skutecznych sposobów są inhalacje parowe z dodatkiem olejków eterycznych. Najskuteczniejsze są eukaliptusowy, cytrynowy, cedrowy i sosnowy.
Do miseczki lub inhalatora wkropić 2-3 krople, wdychać 10 minut. Małym dzieciom zmniejszyć dawkę o 1 kroplę i czas trwania do 5 minut.
Można inhalować nos parą z gorącej wody z dodatkiem łyżki soli, sody oczyszczonej i 4 łyżkami ziół na litr wody. Skuteczne są: majeranek, tymianek, rumianek, lawenda, szałwia i igły sosnowe.
Cebula i chrzan
Pokroić grubo cebulę, włożyć do szklanki i wdychać. Na noc szklankę ze świeżo pokrojoną cebulą postawić obok łóżka blisko głowy. Wąchanie chrzanu odtyka zatkany nos i zapobiega namnażaniu się drobnoustrojów.
Gorczyca
- Okład na stopy
Na 2 kawałki flaneli garść zmielonej gorczycy białej. Owinąć nimi stopy i założyć skarpetki. Po 2 godzinach wyjąć gorczycę, i szybko chodzić w miejscu w skarpetkach pobudzając krążenie. Jeśli zabieg przeprowadzimy wieczorem, rano obudzimy się bez kataru. - Okład na zatoki
Podgrzać 5 garści ziaren białej gorczycy na patelni bez tłuszczu, przesypać do płóciennego woreczka. Przykładać do czoła, policzków, nosa kilka razy dziennie. Godzinę po okładzie nie wychodzić z domu.
Kasza gryczana
Woreczek kaszy gryczanej ugotować i odsączyć. Umieścić w szczelnym foliowym woreczku, przykładać w okolicy czoła i nosa do czasu aż całkiem wystygnie. Okład odtyka nos – śluz zaczyna swobodnie spływać, zmniejsza ból głowy.
Sól
Chroniczny katar i chore zatoki leczą okłady z gorącej soli.
Geranium
Świeżo zerwany listek geranium inaczej anginki zmiażdżyć by puścił nieco soku i wkładać do nosa.
Mikstury na katar
Cytryna
Wypić rano duszkiem ½ wody z wyciśniętym sokiem z całej cytryny, kilka kropli soku zakroplić do nosa.
Cynamonowa
½ łyżeczki cynamonu, 1 łyżeczka soku z cytryny i 2 łyżeczki miodu wymieszać dokładnie. Pić po łyżeczce kilka razy dziennie. Świeżo zmielony cynamon można dodawać do napojów w ciągu dnia – gorącego kakao, złotego mleka a nawet szklaneczki ciepłego wina. Już po jednym dniu katar wyraźnie złagodnieje.
Czosnek i miód
Posiekany czosnek wymieszać z miodem i sokiem z cytryny. Przez 2-3 dni pić po łyżce po posiłku.
Herbatka cytrynowa
Po 1 łyżeczce trawy cytrynowej i werbeny zaparzać 10 minut pod przykryciem w 2 szklankach wrzątku. Przecedzić i pić 2 razy dziennie po szklance herbatki z dodatkiem soku z cytryny. Można dosłodzić miodem.
Herbatka imbirowa
Herbatka z imbiru bardzo dobrze rozgrzewa i działa przeciwzapalnie, oczyszcza układ mikrokrążenia w tym nos i zatoki. Najlepiej połączyć z koprem włoskim, cytryną i miodem co zapobiegnie infekcjom. Przepis na to niezawodne remedium Tutaj
Zioła na katar
Dziewanna
1 łyżkę kwiatów dziewanny zalać szklanką wody. Zagotować, od razu zdjąć z ognia. Zaparzać 10 minut. Pić 2-3 razy dziennie po 1/2 szklanki. Dziewanna działa antybakteryjnie i rozrzedzająco na wydzielinę przy nieżycie nosa. Podobnie działa herbatka z kwiatu lipy, rumianku, kozieradki lub kurdybanku.
Katar z dreszczami
Wymieszać w równych proporcjach owoc maliny i dzikiej róży, kwiat dziewanny, lipy i rumianku. Parzyć 10 minut 2 łyżeczki mieszanki w szklance wrzątku. Pić 2 razy dziennie.
Maść majerankowa
Chyba jedna z najbardziej skutecznych. Maścią smarować czubek nosa, ujścia dziurek i skórę pod nosem. Inhaluje i łagodzi podrażnienia. Domowy przepis na maść TUTAJ
Mieszanka ziołowa
Wymieszać w równych proporcjach kwiat lipy, słonecznika i bzu, owoc róży korę wierzby. Łyżeczkę mieszanki parzyć 30 minut w szklance wrzątku. Pić z sokiem malinowym 2, 3 razy dziennie.
Żyworódka pierzasta
Świeżym sokiem z żyworódki zakraplać nos co 3 godziny. Katar powinien minąć po 2-3 dniach.
Przy katarze należy pamiętać by pić dużo płynów a dietę wzbogacić o warzywa i owoce bogate w witaminę C. O tym jak szybko odblokować zatkany nos przeczytasz TUTAJ, a o domowych sposobach na katar sienny, alergiczny TU