Medycyna ludowa, Przepisy, Właściwości i zastosowanie, Zioła

Kocanka – cudowne ziele na wątrobę, trawienie, oczyszczenie. Przepisy

kwiat kocanki helichrysum arenarium

Kocanka piaskowa [Helichrysum arenarium] ratuje wątrobę. Mniej popularna niż ostropest , za to skuteczniej działa w zaburzeniach wątroby i dróg żółciowych.

kwiat kocanki helichrysum arenarium

Regionalnie nazywana nieśmiertelnikiem, suchołuską, kocimi łapkami bądź słomianką. Botanicy stosują liczbę mnogą – kocanki piaskowe. Wszystkie stare zielniki, w tym A. Ożarowski podają nazwę w liczbie pojedynczej – kocanka. Tak też będę nazywać.

Kocanka piaskowa

Botaniczna nazwa helichrysum zdradza boską naturę zioła. Pochodzi od greckich słów helios-słońce i chrysos „złoto, nawiązując złocisto-żółtego koloru kwiatów.

W średniowieczu kocanka była szeroko stosowanym medykamentem na wiele przypadłości. Zdobyć ją było łatwo. Rosła pospolicie na ubogich, piaszczystych ziemiach. Suchołuski chętnie pozyskiwano do celów leczniczych i ozdobnych.  Kwiaty wplatano do wianków, wieńców dożynkowych, palm wielkanocnych toteż w wielu miejscach wyginęła.

gdzie rosną kocanki piaskowe

Roślina lubi piaszczyste, nasłonecznione miejsca, spotkamy ją na piaszczystych nieużytkach, odłogach, miedzach, skarpach. Dorasta do 30-40 cm.  Lancetowate liście pokryte pokrywają kwiatostany. Kwiaty zebrane w kuliste koszyczki sprawiają wrażenie suchy

Wydziela charakterystyczny zapach określany jako słodko, gorzkawo korzenny, trudny do opisania innym terminem niż „zapach kocanki”.  Surowcem zielarskim są kwiatostany, które suszy się w zacienionym, przewiewnym miejscu. Obecnie kocanka piaskowa jest objęta częściową ochroną gatunkową.

Kocanka lecznicze działanie

Smak gorzki, aromatyczny, lekko ociepla, osusza. W tradycyjnym zielarstwie była stosowana do leczenia blizn (jako środek zabliźniający) i problemów skórnych związanych ze starzeniem się. Wewnętrzny dla ochrony wątroby, poprawy trawienia, leczenia stawów i infekcjach dróg oddechowych.  Teofrast z Eresos III w p.n.e. zaklasyfikował kocankę jako roślinę zmieniającą umysł.

Kocanka piaskowa - wspaniałe ziele na wątrobę i trawienie - przepisy

Kocanka ma działanie

  • żółciopędne, żółciotwórcze, moczopędne, rozkurczowe i odtruwające
  • przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwbólowe
  • zwiększa wydzielanie soków trawiennych,
  • pobudza trawienie i przyswajanie składników odżywczych
  • zmniejsza stan zapalny błon śluzowych przewodu pokarmowego
  • pobudza czynność komórek wątroby i regeneruje organ

Napary i odwary z kocanki wspomagają oczyszczanie wątroby i odtruwanie z organizmu. Stosuje się przy:

  • uszkodzeniu miąższu wątroby,
  • niedostatecznym wytwarzaniu żółci
  • zastoju żółci w pęcherzyku żółciowym,
  • zaburzeniach trawiennych
  • złej przemianie materii.
Inne zastosowania kocanki

Zaleca się przy  przy gościu, reumatyzmie, podagrze [1]. Nieżytach przewodu pokarmowego, braku łaknienia. Dzięki silnym właściwościom odtruwającym pomaga w terapii dny, zatruć, obrzęków, alergii i chorób skóry. Wiele z nich wynika z zanieczyszczenia organizmu i wątroby.

Helichrysum arenarium kocanka właściwości

Kwiat kocanki to tradycyjny, skuteczny lek na infekcje układu oddechowego, chrypkę i ból gardła.  Hamuje rozwój gronkowca złocistego, E.Coli i drożdżaka Candida.

Olejek z kocanki jest znakomitym środkiem dla skóry. Odmładza, regeneruje skórę, likwiduje blizny, trądzik. Pomaga w leczeniu kontuzji jak: skręcenia, siniaki, naderwane mięśnie, wiązadła. Łagodzi ból, napięcie, działa przeciwzapalnie,

Kocanka  – przepisy lecznicze

Odwar z kocanki
2-3 łyżki kwiatu zalać 2 szklankami ciepłej wody. Podgrzewać do wrzenia i gotować powoli pod przykryciem 5 minut. Odstawić na 15 minut. Pije się  3/4 szklanki 2-3 razy dziennie przed jedzeniem. Stosuje w niedomaganiach wątroby, niedostatecznym wydzielaniu żółci, stanach zapalnych i skurczowych dróg żółciowych, zaburzeniach trawienia.

Napar z kocanki
2 łyżki kwiatów zalać dwoma szklankami wrzątku, parzyć 30 minut pod przykryciem. Napar z kocanki działa słabiej niż odwar, zalecany jest przy łagodnych zaburzeniach trawienia. Pomocniczo stosuje się przy żółtaczce, stanach zapalnych dróg żółciowych i marskości wątroby . Pije się 3 razy dziennie  1/4 szklanki 30 minut przed jedzeniem.

kocanka, zastosowanie kocanki

Mieszanka przy  kamicy żółciowej
Zmieszać po 50 g kwiatów kocanki, korzenia mniszka i korzenia cykorii podróżnika. 3 łyżki mieszanki zalać 3 szklankami wody, zagotować. Parzyć 15 minut pod przykryciem. Pije się małymi łykami cały dzień.

Mieszanka na drogi żółciowe
Wymieszać 50 g kocanki, 30 g liści mięty, po 20 g ziela dziurawca i kłącza tataraku oraz 10 g ziela piołunu. Wsypać do termosu 2 łyżki mieszanki. Zalać 2 szklankami wrzątku, zamknąć i odstawić na godzinę, przecedzić. Wypija się  w 2-3 porcjach miedzy posiłkami w zachowawczym leczeniu długo trwającej kamicy żółciowej cholesterolowej, w dolegliwościach pooperacyjnych i dyskinezie dróg żółciowych.

Inne dolegliwości:

Kocanka z mlekiem i miodem

  • Szklanka tłustego mleka
  • Po łyżeczce: suszonej kocanki, masła i miodu

W garnku podgrzewać mleko i kocankę. Na chwilę przed zagotowaniem zdjąć z ognia. Dodać masło. Przykryć i odstawić na 10-15 minut. Odcedzić z fusów kocanki, dodać miód. Wymieszać i wypić 1/2 godziny przed snem. Napój stosować przy przeziębieniu, chorobach gardła, oskrzeli. Równocześnie wspomoże wątrobę i trawienie, mleko lepiej ekstrahuje składniki czynne i jego działanie jest silniejsze.

Syrop dla niejadków i na robaczycę wg. przepisu S. Korżawskiej
6 łyżek kwiatów kocanki, 2 łyżki ziela dziurawca wsypać do garnka. Wlać 6 szklanek wody, zagotować i podgrzewać na małym ogniu 10 minut. Przecedzić, dodać 1 litr miodu nieco podgotować, rozlać do butelek. Stosować 3 razy dziennie po łyżce najlepiej rozcieńczone ciepłą wodą.

Oczyszczanie organizmu
Wymieszać korzeń mniszka, kłącze perzu i kocankę. 3 łyżki mieszanki zalać 4 szklankami wody, doprowadzić do wrzenia. Odstawić na kwadrans do naciągnięcia. Pije się ciepłe cały dzień.

4.8 5 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Grazzia
Grazzia
4 lat temu

Jak długo pić od par kochanki aby odczuć poprawę watroby